הותר לפרסום: צביקה צוקר וברוך שרביט הם שניים מהחשודים בפרשות הרצח מלפני שלושים שנה. בחודש האחרון חלה התפתחות משמעותית בחקירת שתי תעלומות ארוכות שנים: פרשת היעלמותו של הנער ניסים שטרית בן ה-16 שנעדר מאז שנת 1986 ופרשת מותו של נהג המונית אבי אדרי שגופתו אותרה ביער סמוך לירושלים ב-1990. 

פרשת "ניקיון כפיים" - סיקור נרחב ב-N12: 

כעת התיר בית משפט השלום בירושלים לפרסם את זהותם של שני חשודים, שהיו מקורבים בעבר לאליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים' שנמנה בעצמו על העצורים בשתי הפרשיות. מדובר בצביקה צוקר וברוך שרביט. זהותם של מעורבים נוספים בפרשה עדיין אסורה בפרסום.

צוקר הוא חתנו של ברלנד, אך בשנים האחרונות הפך לאחד ממתנגדיו של הרב. על פי החשד, הוא היה "המוח" שמאחורי תכנון שני מקרי הרצח, שקיבל את ההוראה מברלנד והעביר אותה ליתר המעורבים בפרשיות. 

נציגת היחידה החוקרת במחוז ירושלים, שרה אלחדד אמרה בפני בית המשפט: "צוקר חשוד בכך שהוא היה הגורם המתכלל שתכנן והעביר את ההוראה לרצח, באחד המקרים היה מעורב באופן פיזי להגשמת הרצח והחטיפה. צוקר חשוד בכך שקשר קשר והיה חלק מתכנון הרצח של אבי אדרי. בחקירתו הוטח בו כי הרב ברלנד מסר שהוא נותן לו את ההוראה". 

עו"ד רועי בראונר שמייצג את צוקר אמר באחד הדיונים: "הלקוח שלי לא היה מעורב באירועים האלה. לא כמי שהעביר את ההוראה ולא כמי שביצע את ההוראה אלא כמי שהיה באותו הזמן חלק מאותה קהילה, ה"חצר" של הרב ברלנד. מרשי דובק בגרסתו מתחילת החקירה: 'אין לי כל קשר לאירועים האלה' וכיום הוא ממתנגדיו הבולטים של הרב".

ברוך שרביט, בשנות ה-70 לחייו, שהיה בעברו גם הנהג של להקת "כוורת", קשר את עצמו בחקירתו לרצח הנער ניסים שטרית ואף העיד בנוגע לכמה חשודים נוספים. אחד החשודים האחרים בפרשה אמר לגביו: "אם יש מישהו שיודע היכן הוא קבור – זה שרביט". המשטרה חושדת ששרביט מעורב גם בפרשת הרצח הנוספת. שופט בית משפט השלום אלעד לנג קבע בעניינו באחד מהדיונים: "פעולות החקירה שנותרו לביצוע אינן מאפשרות לשחררו, גם לא לחלופת מעצר. העבירות המיוחסות לו הן ביצוע שני מעשי רצח – לגביהם קיים חשד סביר בעוצמה שאינה נמוכה". 

"אחיך לא חי. אתה יכול לשבת שבעה"

הפרשה מכונה כעת בידי המשטרה "ניקיון כפיים" ועל פי החשד שני המעשים נעשו בשליחותו של ברלנד על ידי קבוצת מאמינים שפעלה באותם ימים במסגרת "משמרות הצניעות". במהלך חקירת המשטרה הובא ברלנד לעימות עם מאיר שטרית, אחיו של הנער הנעדר. "אחיך לא חי. אתה יכול לשבת שבעה ולומר קדיש". ברלנד אף התנצל בפני האח על כך שלא הביא את הדבר לידיעתו כבר לפני שלושים וחמש שנים. בימים אלו ברלנד בן ה83, מרצה עונש מאסר בכלא ניצן לאחר שהורשע בעבירות עושק חמורות. במהלך הדיונים בהם הובאו החשודים לבית המשפט, חסידיו של ברלנד התאספו מחוץ לאולם וקיימו מחאה.

אליעזר ברלנד (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

לאורך דיוני הארכות המעצר ציינו נציגי החקירה המשטרתית במחוז ירושלים כי "חלו התפתחויות בחקירה והחשד כנגד העצורים הולך ומתחזק". השופט אלעד לנג מבית משפט השלום ציין בסוף הדיון: "קיים חשד סביר למעורבות החשודים בשני מקרי הרצח ותוצרי החקירות חיזקו את החשד". בשנה שעברה פורסם תחקיר בכאן 11 על שתי פרשיות הרצח שחשף גילויים חדשים בפרשה. בעקבות פרסומו, נפתח התיק מחדש והמשטרה שמה את ידה על החשודים.