כחמישה שבועות אחרי רצח יזם הנדל"ן אלדד פרי ברחובות, הפרקליטות הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד דניאל קדר בגין המעשה. קדר, בן 64 מראשון לציון, מואשם ברצח בנסיבות מחמירות לאחר שהגיע רכוב על אופנוע לבית הכנסת שבו התפלל פרי, וירה בו מטווח קצר שבעה כדורים בראש, בחזה, בגב, בזרוע ובירך. בתום הירי הוא נמלט מהמקום על אופנעו. המניע למעשה: אכזבתו מפרויקט נדל"ן של פרי שבו השקיע.

קדר נעצר לפני כשבועיים וחצי, אחרי שהמשטרה שללה את מעורבותם של ארגוני פשע והחליטה למקד את החקירה בבעלי הדירות בפרויקטים של פרי. לבסוף הגיעו לקדר, שרכש 2 דירות פרויקט בלוד בכ-5 מיליון שקלים. העובדה שקדר רוכב על אופנוע כבד וייחודי והינו חובב אקדחים הידקה את הטבעת סביבו. ואכן, בחיפוש בביתו מצאו השוטרים אקדח שאותו שלחו לבדיקה בליסטית, בניסיון להבין אם זה כלי הנשק ששימש לרצח של פרי.

הרקע למעשה: על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד גלעד ארליך לבית המשפט המחוזי מרכז, קדר הצטרף בשנת 2018 לקבוצת רכישה שארגן פרי לבניית בניין מגורים בלוד. הוא שילם מראש לפרי כ-2.2 מיליון שקלים עבור שתי דירות, בהסתמך על ערבות אישית של פרי. במהלך החודשים ספטמבר - אוקטובר 2020 הוגשה בקשה לחדלות פירעון כנגד קבוצת הנדל"ן של פרי, וכן כנגד פרי עצמו ובכלל זאת נכסיו האישיים. במסגרת עבודת הנאמנים אישר בית המשפט מתווה לשיקום הפרויקט בו השקיע הנאשם, במסגרתו חויב הנאשם לשלם סכום נוסף של כ-1.4 מיליון ש"ח נוספים על מנת לקבל לידיו את הדירות אשר רכש.

בעקבות החלטת בית המשפט, החל הנאשם לבצע מעקבים ותצפיות על פרי, ובין היתר נהג להגיע בשעות הבוקר המוקדמות לאזור מגוריו, תצפת על ביתו ולמד את שגרת חייו. במהלך תצפיותיו, למד קדר כי פרי נוהג לפקוד את בית הכנסת.

בבוקר 15 באוקטובר הגיע קדר לחניון בית הכנסת כשהוא רוכב על אופנוע שבבעלותו, כשלוחית הזיהוי שלו מוסתרת בסרט דסק אטום וכשהוא חמוש באקדחו האישי. הוא המתין לפרי עד להגעתו לבית הכנסת, ירה בו שבעה כדורים מטווח קרוב והרג אותו במקום.

במקביל לכתב האישום הוגשה נגד הנאשם בקשת מעצר עד לתום ההליכים, בה ציין עו"ד ארליך: "מעשי המשיב מגלמים מסוכנות רבה, מדובר במשיב אשר בתכנון קר ומחושב למד את אורחות חייו של המנוח, ביצע מעקבים יום מרובים ובחר את זירת הרצח כחודשיים טרם ביצועה. המשיב ביצע את המעשים בקור רוח, שיטתיות ויסודיות מאופן מושכל ומתוכנן. עסקינן בירי אכזרי ללא רחם המנוח נורה בעורפו, חזהו גבו ידו ורגלו באופן שהותיר פגיעה במרבית האיברים החיוניים בגופו, ירי שהוביל למותו של המנוח. במעשיו אלו וידא המשיב את מותו של המנוח".

רצח יזם הנדל"ן אלדד פרי  (צילום: פלאש/90 )
זירת הרצח ברחובות | צילום: פלאש/90

בתום החקירה סיפר ראש צוות החקירה רב פקד עזרא גולדשטיין שקדר לא הופתע מהמעצר: "הוא כאילו ידע שיבואו אליו, הוא חיכה לנו". הוא מסר גרסה ראשונית עם המעצר שלו, אך לאחר מכן בחר לשתוק ולא לשתף פעולה עם החוקרים לאורך החקירה. בשלב זה החוקרים החזיקו בראיות נסיבתיות בלבד. הבשורה הגיעה כשבוע אחרי מעצרו, אז התקבלה הבדיקה הבליסטית שהתאימה בדיוק לסוג אקדח שהוא מחזיק, גלוק, אז הבינו שיש להם התאמה מושלמת. מבחינת החוקרים היו כבר ראיות פורנזית.

עוד הוסיף גולדשטיין: "שפשפנו את העיניים, הופתענו שדווקא האיש הזה מסוגל לבצע רצח אכזרי שכזה. ביקשנו מבני המשפחה בזירה שלא יתקרבו לגופה של פרי. זו הייתה הפתעה עבורנו, זה לא הבן אדם שציפינו אליו".