אחרי הפסקה ארוכה - משפט נתניהו מתחדש הבוקר (שני) עם המשך החקירה הנגדית של עד המפתח אילן ישועה, מנכל אתר וואלה לשעבר. במהלך היום התמקד הדיון ביחסיו של מנכ"ל וואלה לשעבר עם פוליטיקאים אחרים, בהם יו"ר מפלגת העבודה לשעבר אבי גבאי.

בתשובה לשאלת בית המשפט, הסנגורים העריכו שהם יזדקקו ל7-8 ימי דיונים עבור החקירה הנגדית, כשאחריה תהיה חקירה נגדית שצפויה להיות קצרה בהרבה - כך שהעד הבא יעלה לקראת סוף אוקטובר. 

ההפסקה הארוכה בדיונים נוצרה בגלל הפגרה בבתי המשפט והחלטת בית המשפט להורות לפרקליטות לערוך חיפוש בחומרים מהטלפון והמייל של ישועה. גם במהלך חודש ספטמבר מתוכננים שלושה דיונים בלבד. יו"ר האופוזיציה לא צפוי להגיע לדיון.

אילן ישועה בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: שלו שלום, TPS)
החקירה הנגדית נמשכת. אילן ישועה בבית המשפט | צילום: שלו שלום, TPS

בתחילת הדיון טענו הצדדים לגבי השלמת החקירה של אבי אלקלעי, ולאחר מכן מתחדשת העדות של ישועה. "אבי אלקלעי הוא עד מגוייס. הבחירה דווקא בו להשלמת חקירה היא בחירה סלקטיבית", אמר עם פתיחת הדיון פרקליטו של נתניהו, עו"ד בן צור. הוא הוסיף כי "תהיה כאן פגיעה קשה בזכויות הנאשם. מדובר במקצה שיפורים".

השופט בר-עם השיב כי "למדינה יש את הסמכות לחקור. אם אדוני ירצה, הוא יוכל לזמן את העדים שהוא ירצה". עו"ד תירוש הוסיפה כי "לבית משפט אין סמכות בדין למנוע השלמת חקירה" וכי הסמכות בנושא זה נתונה רק לבג"ץ. סנגורי נתניהו השיבו כי "אם בית המשפט יחליט שאין לו סמכות, נלך גם לבג"ץ".

אילן ישועה בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: שלו שלום, TPS)
ישועה במסדרונות בית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקר | צילום: שלו שלום, TPS

בתחילת עדותו של ישועה, התמקד הדיון בבקשות של יו"ר מפלגת העבודה לשעבר אבי גבאי. ישועה: "בהצלחה!! לך אישית! לעבודה! ולמדינה שנשכחה לצידי הדרך של מנהיגנו הדגול". גבאי: "אילן. תודה רבה. הכי חשוב להתפקד ולגרום לאחרים גם. רק כך יהיה לזה ערך". ישועה: "אשמח לעזור לך בכל דרך אפשרית".

ישועה הסביר בבית המשפט כי "אלה רק מילים ריקות. גם לגבי מר הרצוג וגם לגבי אבי, זה היה דבר זניח שהיה קורה במילא אם הוא היה מכיר אותי או לא". הסנגורים הציגו הכתבה שעלתה באתר על הצטרפות גבאי לעבודה, תחת הכותרת: "השר לשעבר אבי גבאי מצטרף לעבודה: 'להחזיר את המדינה למסלול'". ישועה אישר שהכתבה רצופה מחמאות מפוליטיקאים על גבאי, אך הבהיר כי הוא לא היה מעורב בכתבה ולא דרש את פרסומה.

בתכתובת נוספת שנידונה כתב ישועה לגבאי: "מעריץ ואוהב אותך. אכן לא המדינה שהיינו". גבאי השיב: "תודה רבה. אמרו לי ששדירתם בשידור חי את הוועידה". ישועה: "נכון". בבית המשפט הודה מנכ"ל וואלה לשעבר: "בחוכמה של בדיעבד לא הייתי צריך לכתוב כך". סנגורי נתניהו העלו כמה אינטראקציות נוספות בין ישועה לגבאי, שבהן התלונן גבאי על טוקבקים באתר, וישועה התחייב לטפל.

פרקליטי נתניהו (צילום: ראובן קסטרו, החדשות12)
"ההתנהלות הזאת נראית תקינה?". פרקליטי נתניהו בבית המשפט | צילום: ראובן קסטרו, החדשות12

הסניגורים אף הציגו באולם את העימות באולפן "וואלה" שבו אראל מרגלית הראה שאבי גבאי הצביע לליכוד בעבר, כאשר לאחר מכן ישועה כתב לגבאי: "מקווה שעוד כמה ימים השטות הזו תקבל הפרופורציות הנכונות ותעלם. חסר משמעות". אחרי ניצחונו בבחירות לראשות מפלגת העבודה, ישועה כתב לגבאי: "ברכות!" ו-"מקווה שהרצף הזה בווטסאפ יימשך", כלומר שינצח גם את נתניהו. "בסוף, מה שאתה מציג פה מסתכם בכתבה אחת", השיב ישועה בבית המשפט. "נראה לי טריוויאלי לחלוטין".

חידוש המשפט של ראש הממשלה לשעבר מגיע כחודשיים לאחר שהפרקליטות העבירה לסנגורי נתניהו תכתובות של וואטסאפים והודעות שנמצאו רלוונטיות כחומר חקירה מתוך הטלפון של ישועה. נוסף על כך, הועברו גם כ-2,000 מיילים. גורם המצוי בפרטי התיק מסר ל-N12 כי "החומר שהועבר כולל עשרות רבות של התערבויות לבקשת פוליטיקאים, אנשי תקשורת ועוד. לכולם נענה ישועה בחפץ לב ללא שום קושי".

חומר החקירה הועבר לאחר סאגה מתמשכת, שבמהלכה ביקשה הפרקליטות דחיות מספר פעמים, בגלל ההיקף הרב של החומר. לאחר התעקשות הפרקליטות, הסכימו הסנגורים שהיא תחפש בטלפון ובמיילים גם חומרים הקשורים לנתניהו, אולם ייתכן שהסנגורים יתנגדו לשימוש בחומר הזה מכיוון שמדובר בהשלמת חקירה.