המשטרה ושב"כ הודיעו היום (רביעי) על סיום החקירה של ששת האסירים הביטחוניים שנמלטו מכלא גלבוע בתחילת החודש. הבוקר הוגשה הצהרת תובע באמצעות הפרקליטות לקראת כתב אישום שיוגש נגדם בימים הקרובים.

האירוע התרחש כזכור ב-6 בספטמבר, אז התקבל דיווח על בריחה של שישה מחבלים מכלא גלבוע במהלך הלילה. עם קבלת הדיווח פתחו כוחות הביטחון במצוד נרחב. אחרי כמה ימים בלבד נלכדו ארבעה מחבלים מתוך השישה - מחמוד עארדה ויעקב קאדרי בנצרת, ולאחר מכן זכריא זביידי ומוחמד עארדה. בהמשך נלכדו בג'נין גם איהם קממג'י ומונאדל אינפיעאת.

ארבעת המחבלים שנתפסו לאחר בריחתם מכלא גלבוע (עיבוד: N12, פלאש 90)
ארבעת המחבלים שנתפסו ראשונים | עיבוד: N12, פלאש 90
2 האסירים הנמלטים איהם כממג׳י ומונאדל אינפיעאת (צילום: N12)
שני האסירים שנתפסו בג'נין, לאחר עיבוד שהוסיף חיוך על פניהם ברשתות החברתיות | צילום: N12

כאמור, במסגרת החקירה עלה חשד כי 5 אסירים מכלא גלבוע שיתפו פעולה וסייעו בבריחת ששת האסירים. מהחקירה עלה שהחמישה שמרו מחוץ לתא בזמן חפירת המנהרה וחלקם התריעו כל אימת שסוהרים התקרבו למקום. כמה מהם גם סייעו בפועל בחפירה עצמה.

חמשת האסירים הללו לא הצטרפו לבריחה משום שיתרת המאסר שלהם הייתה קצרה, והם חששו להסתכן אך כעת, משהתברר שהם סייעו - ככל הנראה יוארך עונשם אחרי האישום שיוגש.

עוד עולה מהחקירה כי המנהרה נחפרה מדצמבר, כפי שפרסמנו. במקור אמורים היו האסירים לבצע את הבריחה מאוחר יותר אבל הם חששו שהמנהרה והפתח יתגלו ולכן יצאו מוקדם מהמתוכנן בערב ראש השנה. זו הייתה הסיבה העיקרית לשיבוש התוכנית בהמשך, שעיקרה היה להגיע כולם יחד לג'נין.

מעצרם של האסירים הנמלטים ביחד עם החשודים הנוספים הוארך מעת לעת והבוקר לאחר הגשת הצהרת התובע גם יוארך מעצרם.