4 מתוך 6 האסירים שנמלטו מכלא גלבוע נלכדו: אחרי יותר מ-5 ימים של מצוד - כוחות הביטחון לכדו הבוקר (שבת) את זכריה זביידי ואסיר נוסף בצפון הארץ שעות לאחר שלכדו שני אסירים נוספים בנצרת. זביידי והאסיר הנוסף, מוחמד עראדה, נתפסו כשהם מסתתרים בחניון משאיות בכפר אום אל גאנם בסביבות השעה 5 בבוקר על ידי צוות לוחמים משותף של הימ"מ והשב"כ ובעקבות מידע מודיעיני. זביידי ניסה להתנגד, אך הלוחמים השתלטו עליו תוך זמן קצר. 

ראש הממשלה בנט הגיע לחפ"ק המשטרה לפני לכידת זביידי והשתתף בהערכת מצב שארכה כשעה וחצי יחד עם המפכ"ל קובי שבתאי והשר לביטחון פנים בר-לב. בנט קיבל סקירה על לכידת שניים מן האסירים ועל פעולות נוספות שמתבצעות בשטח. שניים מן האסירים שנמלטו עדיין לא נלכדו, והמצוד אחריהם נמשך.

נפתלי בנט בחפק
נפתלי בנט בחפק

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס הבוקר לתפיסת 2 המחבלים הנוספים והבהיר לחדשות 12: "נתפוס גם את שני המחבלים הנוספים, ייתכן שזה ייקח זמן". בר-לב הוסיף כי עדיין לא ברור אם שני המחבלים הנמלטים הנוספים נמצאים בשטח ישראל או במקום אחר, אך "אזרחי ישראל יכולים להיות בטוחים כפי שהיו עד עכשיו. משטרת ישראל וצה"ל נמצאים בכל המקומות. צריך לשמור על עירנות, אבל אין צורך להיכנס לפאניקה ולחרדה". בר-לב התייחס גם לוועדת החקירה שהורה על הקמתה ואמר שהוא מאמין שבתום עבודתה השב"ס יהיה "הרבה יותר יעיל ממה שהוא היה עד היום".

 

 

המשאית שבה נמצאו זביידי והאסיר הנוסף
המשאית שבה נמצאו זביידי והאסיר הנוסף

לכידתם של האסירים מבהירה כי לא הייתה להם תוכנית סדורה לאחר ההימלטות מכלא גלבוע לפני פחות 6 ימים. נראה כי הם לא קיבלו סיוע מחוץ לכלא ולכן נאלצו לאלתר והופתעו כשכוחות הביטחון לכדו אותם בחניון המשאיות.  

זביידי, בן 45, מסמלי האינתיפאדה השנייה ושימש כמפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפתח בג'נין, והיה בכיר האסירים שנמלטו מכלא גלבוע. הוא נחשב לאחראי לפיגוע בסניף הליכוד בבית שאן ב-2002, שבו נרצחו 6 אנשים, אך לא נשפט עליו. כוחות הביטחון הישראליים ניסו להתנקש בחייו מספר פעמים והוא חי במחתרת לפני מעצרו ב-2019.

אמש נלכדו האסירים יעקוב קאדרי ומחמוד עארדה מהג'יהאד האסלאמי באזור הר קפיצה, סמוך לנצרת. שוטרים ואנשי שב"כ הם אלה שלכדו אותם - זאת לאחר שזוהו שמית וללא עימות. עראדה היה ראש החוליה והאיש שתכנן וניהל את מבצע הבריחה. בתיעוד המעצר של השניים, הם נראים מוכנסים לניידת המשטרה כשהם אזוקים בידיהם וברגליהם. הם נתפסו בזמן שחיפשו מזון בפחי אשפה באזור ועוררו את חשדם של אזרחים. השניים ביקשו אוכל מתושבים אך עשו זאת כשהם מסתירים את פניהם - ולכן עוררו חשד. 

זביידי ואסיר נוסף נתפסו (צילום: דוברות המשטרה)
צילום: דוברות המשטרה
נלכדו שניים מהאסירים שנמלטו
אחד משני האסירים שנמלטו לאחר שנתפס
נלכדו שניים מהאסירים שנמלטו
אחד משני האסירים שנתפסו לאחר המעצר

מתחקיר ראשוני עולה ששני המחבלים הסתובבו ברחוב, ניגשו למשפחה ששהתה בקרבת מקום - וביקשו אוכל תוך כדי שהם מנסים לכסות את פניהם כדי שלא יזהו אותם. המשפחה אליה פנו השניים סירבה לבקשתם, הם המשיכו ללכת - ובני המשפחה דיווחו על השניים למשטרה. דקות לאחר מכן, הם נעצרו. 

האסירים שנתפסו הלכו מכיוון עמק יזרעאל לאזור נצרת והר הקפיצה - אזור שבו הנוכחות המשטרתית הייתה מאסיבית במיוחד. השניים ככל הנראה הגיעו לאזור הספציפי הזה בנצרת לאחר שידעו שקיימים בו מבנים נטושים רבים. 

זכריה זביידי ואסיר נוסף נלכדו בצפון הארץ (צילום: משטרת ישראל)
זביידי ועראדה - נתפסו על ידי לוחמי ימ"מ | צילום: משטרת ישראל

לאחר המעצר, חוקרי המשטרה והשב"כ צפויים לקבל תמונה מלאה על מה בדיוק קרה: איך תוכננה הבריחה, כמה זמן התכנון נמשך, מי הגורמים מבחוץ שסייעו בעצם התכנון, איך מבצע הבריחה התבצע בפועל ומי הגורמים שסייעו למחבלים מיד לאחר שהם יצאו מהמנהרה שחפרו סמוך לחומות כלא גלבוע.