משפט חוזר לנאשם ברצח תאיר ראדההפרקליטות הודיעה הערב (רביעי) לבית המשפט המחוזי בנצרת כי פרקליט המדינה, עמית איסמן, החליט לנהל בשנית את משפטו של רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל בדצמבר 2006. הודעה על כך נמסרה גם לסנגורו של זדורוב ולאמה של תאיר ז"ל, אילנה ראדה. 

בעקבות החלטת המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, שקיבל את הבקשה לערוך משפט חוזר בעניינו של זדורוב, הקים פרקליט המדינה צוות פרקליטים ותיקים ומנוסים, ממחוזות שונים, אשר לא היו מעורבים בכל שלב שהוא בניהול תיק זדורוב. 

תאיר ראדה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
נרצחה בתא השירותים בבית הספר. תאיר ראדה ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

הצוות התבקש על ידי פרקליט המדינה לעבור על כלל הראיות בתיק, ולבחון מחדש את התשתית הראייתית הקיימת בתיק, על מנת להמליץ בפניו האם קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב. הצוות התבקש לבחון גם את הצורך בהשלמות חקירה והעברת חומרים שנאספו במהלך השנים.

פרשת זדורוב - ידיעות נוספות ב-N12:

דילמת הפרקליט: האם יש סיכוי להרשעת זדורוב מחדש?
• "אחד ביום": המשפט החוזר של זדורוב
• ממשפט חוזר ועד זיכוי אילם: כל התרחישים בהכרעה הדרמטית בתיק תאיר ראדה


לאחר שהצוות בחן את כלל חומרי החקירה לעומקם, כמו גם את הטענות השונות שהעלה סנגורו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, בפגישתו עם פרקליט המדינה, המליץ הצוות בפני פרקליט המדינה לנהל את התיק בשנית. המלצה זו עולה בקנה אחד גם עם המלצתם של המשנה הפלילי לפרקליט המדינה, מנהלת המחלקה הפלילית וכן צוות הפרקליטים שטיפל בתיק במסגרת הבקשה למשפט חוזר.

רומן זדורוב, ארכיון (צילום: גילי יוחנן, פלאש 90)
משפט חוזר בפרשה שטלטלה את המדינה. זדורוב בבית המשפט (ארכיון) | צילום: גילי יוחנן, פלאש 90

לאחר בחינת הדברים ולאחר שקיים דיונים בלשכתו החליט פרקליט המדינה לאמץ את העמדה לפיה קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב ברצח תאיר ראדה ז"ל, וכי יש עניין ציבורי של ממש בניהול משפטו בשנית. בנוסף, הודיע פרקליט המדינה על החלטתו לגנוז את התיק שנפתח בשעתו בעניינה של אולה קרבצ'נקו (א"ק) מחוסר אשמה, והודעה על כך נמסרה לבא-כוחה. 

בתגובה ראשונה לאחר גניזת התיק בעניינה, אמרה הערב קרבצ'נקו: "אני עדיין אוספת את הרגשות שלי ומאוד מתרגשת. ציפיתי לזה ופחדתי שזה ייגרר ויימשך אבל אני רואה שבאמת בחנו ונתנו את תשומת הלה גם לעניין שלי ושסוף סוף, אחרי שנים שהדבר הזה נגרר ונמשך הרבה מעבר למה שהיה צריך, תיק החקירה נגנז לגביי – זה סוף פסוק, פרק מאוד אפל וקשה בחיים שלי נגמר". 

אולה טימר קרבצ'נקו
התיק נגדה נגנז. אולה קרבצ'נקו

בתגובה ראשונה להחלטת הפרקליטות, אמר סניגורו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי: "קיוויתי להחלטה אחרת. פרקליט המדינה טעה. אומרים שמה שהיה הוא שיהיה. זו אותה פרקליטות. שכל הציבור יידע – ברגע שהפרקליטות החליטה לנהל משפט, היא החליטה לנהל משפט של שקר. אם א"ק תתייצב להעיד במשפט - אחרי שאערוך לה חקירה נגדית, יתברר שהיא הרוצחת". 

הסוגיה העיקרית שתעמוד בלב המשפט החוזר: עקבות הנעל של "המחלץ האלמוני" 

משמעות ההחלטה לקיים משפט חוזר היא שעדים יצטרכו לשחזר את מה שאירע לפני 15 שנה -  זמן רב מאוד. זהו לא דבר פשוט להעיד במשפט רצח סבוך - על אחת כמה וכמה בחלוף כל כך הרבה שנים. גם את הנקודות המרכזיות שעליהן הצביע השופט בדימוס חנן מלצר, בהחלטתו להורות על משפט חוזר לזדורוב, יהיה קשה עד מאוד לברר.

הסוגיה העיקרית היא עקבות הנעל בתא השירותים שלפי הפרקליטות שייכות ל"מחלץ אלמוני". במשך 15 שנה לא נמצא המחלץ הזה ולא נמצאו תשובות מוצלחות יותר לתעלומה. במובן הזה, הזמן שחלף לא משחק לטובת הפרקליטות.

זירת הרצח של תאיר ראדה (צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8)
זירת הרצח של תאיר ראדה ז"ל, דצמבר 2006 | צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8

הפרקליטות למעשה ניצבת בפני שתי אפשרויות: להסכים לשחרורו של זדורוב במהלך ניהול המשפט או להתנגד אליו. גם בהקשר הזה ישנה דילמה, אך ההחלטה הסופית תהיה של בית המשפט.  מנגד, בפרקליטות סוברים שזדורוב הוא הרוצח של ראדה ז"ל. אם יוותרו על הגשת כתב האישום, הדבר יוביל לשחרור ולזיכוי של מי שהם סוברים שהוא רוצח. בנוסף, הדבר אולי אף ישפיע על מקרים אחרים בעתיד.