חוזר הביתה לאחר 15 שנה בכלא: לאחר החלטת בית המשפט העליון היום (חמישי) לשחרר את רומן זדורוב למעצר בית בתנאים מגבילים, בני משפחתו נמצאים בהתרגשות גדולה. בבית חמותו של זדורוב, שם ישהה במעצר הביתי, הושלמו ההכנות - הותקן קו טלפון ייעודי לאזיק האלקטרוני וכעת הם ממתינים לבואו.

"תודה רבה שאתם פה איתנו, תומכים ומחכים בסבלנות", אמרה אולגה זדורוב מחוץ לכותלי בית הכלא שטה. "בינתיים לא יודעים מתי רומן ייצא, יש איזה עיכוב קטן. אנחנו מחכים לתשובה ונקווה שזה יהיה היום. לא חשבנו שהיום הזה יגיע אבל מרגע שקיבלנו החלטה בבית המשפט המחוזי הכיוון היה מובן לי כבר. ציפינו ליום הזה בהתרגשות ואני בכלל לא רגועה. אני מתרגשת בשביל הילדים, המשפחה ורומן. לשמחתי אני לא שומעת שמישהו מפחד או חושש אלא רק דברים חיוביים. הרבה פעמים אני יוצאת מקצרין ושומעת רק ברכות ותמיכה מאנשים. תמיד יהיו אנשים שיחששו ויפחדו".

קסניה אברס, אחותו של זדורוב, הוסיפה: "הציבור תומך בנו. אנחנו קרובים להשלמת הקמפיין וזה חשוב לנו מאוד להמשך התהליך. עוד לא ניצחנו, לא השלמנו את הזיכוי של רומן באופן מלא. לפרקליטות אין שום דבר נגד רומן. הם ממשיכים בספינים תקשורתיים ורוצים לבצע עוד בדיקות כדי לקשור את רומן. הם יעשו הכול כדי להשאיר אותו בכלא. אם המשפט יהיה הוגן וצודק - רומן יזוכה".

אולגה זדורוב, רעייתו של רומן דדורוב ובנם לאון (צילום: N12)
אולגה זדורוב ובנה ליאון: "שיידע שתמיד אוהבים אותו" | צילום: N12

עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, הסביר שהסיבה לעיכוב בביצוע השחרור בפועל נובעת מכך שזדורוב הוא בעל מעמד ארעי ולא מחזיק בתעודת זהות ישראל. לכן, נתקלו בבית הכלא בתקלה טכנית כאשר ניסו להזין את השחרור שלו במחשבים - מה שהצריך את התערבות המשטרה והפרקליטות.

"השחרור  של רומן מתקרב", ציין עו"ד הלוי. "התבשרתי עכשיו מהפרקליטות שהמשטרה מצאה פתרון ובית המשפט נתן הוראה שאפשר להתחיל בהליך השחרור. ברגעים אלה שלטונות הכלא מקבלים את ההוראה ומתחילים בפרוצדורה של השחרור. אנחנו נמתין לרומן שיצעד את צעד החירות הראשון שלו אחרי 15 שנה".

שעות לפני השחרור, סיפרה אולגה זדורוב על תחושותיה לקראת חזרת רומן לביתו: "אני מרגישה טוב, מסופקת ומאוד מאושרת. סוף סוף הגענו ליום הזה אני מקווה שיספיקו לארגן את כל הניירת וכבר היום הוא יחזור הביתה. עכשיו הגעתי קצת לפני כדי לארגן את הבית, אוכל, כולי מתרגשת". לדבריה, רומן "כבר ארגן את התיק, הוא כבר מסודר מבחינתו, מאורגן. יאללה, שיגיע".

"אין לי אפילו איך לתאר את זה", הוסיפה אולגה. "סוף סוף אחרי 15 שנים רומן ירגיש את הבית. בכל מקרה התנאים הם קשים אבל אנחנו יחד נסתדר, נתמוך אחד בשני". לדבריה, "בעיקרון מיום ההחלטה עוד במחוזי הילדים מתרגשים וכל יום שואלים 'אמא נו מתי?', והנה עכשיו אוכל לשמח אותם שזה יקרה היום. מקווה שגם במשפט החוזר אנחנו נסיים עם אותה בשורה מאושרת".

משפחתו רומן זדורוב מתרגשת לקראת שחרורו למעצר בית (צילום: פלאש/90 )
משפחתו זדורוב לקראת חזרתו המתוכננת של רומן | צילום: פלאש/90

הבן ליאון, בן ה-15, שלא הכיר את אביו מחוץ לשערי בית הכלא, הסתפר לקראת חזרתו הביתה, ושלח לאביו מסר: "שיידע שתמיד אוהבים אותו". אולגה סיפרה כי הבן הביא לבית שק אגרוף "כי אבא מתעסק בבית סוהר עם 'בוקסינג', אז רוצים שיישאר פחות יותר עם ההרגלים שלו גם בבית".

אילנה ראדה, אימה של תאיר ראדה ז"ל, הגיבה עם רגשות מעורבים להחלטת בית המשפט: "זה מבלבל מאוד. נכון שהייתי במתח כל השבועות האלה, כי פעם אחר פעם הפרקליטות ניסתה לדחות את זה ולהגיש ערר. להגיד שאני שמחה? לא. יכול להיות שרבים יתאכזבו מהתשובה שלי, אף אחד לא מבין את הצד שלי - למצוא את הרוצחים של תאיר, זה הכי חשוב".

ראדה הוסיפה: "כמובן שיש משפט חוזר ואנחנו בציפייה למשפט חוזר אחר, לאחר 15 שנה. אני מקווה מאוד שימצאו את הרוצחים או הרוצחת של תאיר. יש דברים שהפרקליטות יודעת ואני לא, כי אני האם של הקורבן. יכול להיות שהם יודעים משהו ולא מעדכנים אותנו, נדע במשפט". לדבריה, היא "לא חוששת לפגוש את זדורוב" ו"יש עבריינים יותר גדולים ממנו שמסתובבים בינינו ולא מפחדים מהם".

רומן זדורוב בדיון בבית משפט המחוזי בנצרת (צילום: N12)
זדורוב בדיון היום בבית המשפט המחוזי בנצרת על תחילת מועד משפטו החוזר | צילום: N12

בית המשפט הטיל על זדורוב 3 הגבלות מיוחדות בזמן שהותו במעצר הבית:

  1. איסור על כניסת מבקרים לשטח הבית שבו יהיה עצור באיזוק אלקטרוני – למעט בני משפחה מדרגה ראשונה או שנייה, של אחד מהמפקחים שנמצא עימו בבית ועורך דינו.
  2. המשטרה תוכל לבצע האזנות סתר למכשירי טלפון, סלולריים וקוויים, וכן למחשבים ולאמצעי תקשורת אחרים מהם תנוהלנה שיחות על ידי זדורוב או אחד ממפקחיו משטח הבית שבו ישהה.
  3. איסור יציאה מהארץ - זדורוב יפקיד את דרכונו במשטרה.

"המשיב חי למעלה מ-15 שנים מאחורי סורג ובריח, ללא חופשות, מבלי שתירשם לחובתו עבירת משמעת משמעותית ומבלי להסתבך במעשי אלימות – שאינם זרים, בלשון המעטה, לסביבה של אסירים פליליים", כתב השופט שטיין בהחלטתו. "הנני סבור על כן, כפי שסבר בית משפט קמא, כי מסוכנותו של המשיב, כמי שעלול לנהוג באלימות כלפי הסובבים אותו, פחתה במהלך שהותו הארוכה בכלא. יחד עם כך, מסוכנות זו בוודאי לא נעלמה כליל: לנוכח הראיות אשר לכאורה מצביעות על כך שהמשיב רצח באכזריות ילדה בת 13, מסוכנות זו רחוקה מלהיות זניחה ואני ממקמה ברף בינוני עד בינוני-גבוה".

שלטים לקראת שחרורו למעצר בית של רומן זדורוב
"ברוך שובך הביתה", שלטים שנתלו סמוך לביתו של זדורוב

עוד קבע השופט שטיין כי "לא קיים חשש אמיתי לשיבוש מהלכי המשפט וכי החשש להימלטות זדורוב מהדין - בהינתן אזוק אלקטרוני ותנאים מגבילים קשיחים - אינו עולה כדי איום ממשי". בהמשך הוסיף שטיין: "הרשעת המשיב ברצח המנוחה בוטלה לאחר שנמצא כי בראיות שעל בסיסן הוא הורשע חל, לכאורה, כרסום משמעותי. כיוון שלמשיב אין הרשעות קודמות, ראיות אלה מהוות בסיס בלעדי לסימונו כאדם אלים המסוכן לבריות - ועלינו לקחת בחשבון את היחלשותן בעת הזאת".

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב וקסניה אחותו  (צילום: N12)
אולגה זדורוב, רעייתו של רומן, וקסניה אחותו בבית המשפט העליון | צילום: N12

סנגורו של זדורוב בירך על ההחלטה: "החלטה משמחת ביותר. באמת יום גדול לרומן ובני משפחתו. יום חשוב מאוד. אני מאוד מאוד שמח, ובמיוחד מבחינה משפטית, על כך שכבוד שופט בית המשפט העליון קיבל את העמדה שלי שלרומן מגיע להשתחרר גם בלי חוות דעת של שירות המבחן".