החלטה דרמטית: בית המשפט העליון דחה הבוקר (חמישי) את ערר הפרקליטות והורה על שחרורו של רומן זדורוב למעצר בית, במקביל לניהול משפטו החוזר. כעת מתנהל דיון על המועד המדויק שבו ישתחרר. השופט אלכס שטיין הוסיף 3 הגבלות שיוטלו על זדורוב בזמן מעצרו הביתי: איסור על כניסת מבקרים לבית שאינם בני משפחה מדרגה ראשונה ושנייה, המשטרה תוכל להאזין לקווי הטלפון ולמחשבים ואיסור יציאה מהארץ. במקביל, בבית המשפט המחוזי בנצרת מתקיים כעת דיון בבקשת הפרקליטות לדחות את מועד פתיחת המשפט החוזר שנקבע לסוף ספטמבר.

לקריאת ההחלטה המלאה של בית המשפט העליון - לחץ כאן

עם פרסום ההחלטה, עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, התקשר אליו ובישר לו על שחרורו הקרב. "בעזרת השם, אנחנו קיבלנו שחרור?", שאל זדורוב. הלוי סיפר לו: "קיבלנו שחרור, דחו את הערעור של הפרקליטות. אתה עוד מחליף את הכתום בבגדים שאתה בוחר". זדורוב השיב בקצרה: "בעזרת השם ירום, תודה תודה".

אילנה ראדה, אימה של תאיר ראדה ז"ל, בתגובה להחלטת בית המשפט: "זה מבלבל מאוד. נכון שהייתי במתח כל השבועות האלה, כי פעם אחר פעם הפרקליטות ניסתה לדחות את זה ולהגיש ערר. להגיד שאני שמחה? לא. יכול להיות שרבים יתאכזבו מהתשובה שלי, אף אחד לא מבין את הצד שלי - למצוא את הרוצחים של תאיר, זה הכי חשוב".

רומן זדורוב בדיון בבית משפט המחוזי בנצרת (צילום: N12)
רומן זדורוב בדיון בבית משפט המחוזי בנצרת | צילום: N12

ראדה הוסיפה: "כמובן שיש משפט חוזר ואנחנו בציפייה למשפט חוזר אחר, לאחר 15 שנה. אני מקווה מאוד שימצאו את הרוצחים או הרוצחת של תאיר. יש דברים שהפרקליטות יודעת ואני לא, כי אני האם של הקורבן. יכול להיות שהם יודעים משהו ולא מעדכנים אותנו, נדע במשפט". לדבריה, היא "לא חוששת לפגוש את זדורוב"  ו"יש עבריינים יותר גדולים ממנו שמסתובבים בינינו ולא מפחדים מהם"

השופט שטיין: "מסוכנתו לא נעלמה כליל"

בית המשפט הטיל על זדורוב 3 הגבלות מיוחדות בזמן שהותו במעצר הביתי בבית חמתו בקצרין:

  1. איסור על כניסת מבקרים לשטח הבית שבו יהיה עצור באיזוק אלקטרוני – למעט בני משפחה מדרגה ראשונה או שנייה, של אחד מהמפקחים שנמצא עימו בבית ועורך דינו.
  2. המשטרה תוכל לבצע האזנות סתר למכשירי טלפון, סלולריים וקוויים, וכן למחשבים ולאמצעי תקשורת אחרים מהם תנוהלנה שיחות על ידי זדורוב או אחד ממפקחיו משטח הבית שבו ישהה.
  3. איסור יציאה מהארץ - זדורוב יפקיד את דרכונו במשטרה.

"המשיב חי למעלה מ-15 שנים מאחורי סורג ובריח, ללא חופשות, מבלי שתירשם לחובתו עבירת משמעת משמעותית ומבלי להסתבך במעשי אלימות – שאינם זרים, בלשון המעטה, לסביבה של אסירים פליליים", כתב השופט שטיין בהחלטתו. "הנני סבור על כן, כפי שסבר בית משפט קמא, כי מסוכנותו של המשיב, כמי שעלול לנהוג באלימות כלפי הסובבים אותו, פחתה במהלך שהותו הארוכה בכלא. יחד עם כך, מסוכנות זו בוודאי לא נעלמה כליל: לנוכח הראיות אשר לכאורה מצביעות על כך שהמשיב רצח באכזריות ילדה בת 13, מסוכנות זו רחוקה מלהיות זניחה ואני ממקמה ברף בינוני עד בינוני-גבוה".

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב וקסניה אחותו  (צילום: N12)
אולגה זדורוב, אשתו של רומן, וקסניה אחותו, בדיון בבית המשפט העליון בשבוע שעבר | צילום: N12
רומן זדורוב (צילום: Yonatan SindelFlash90)
אחרי 15 שנה בכלא: ישוחרר למעצר בית | צילום: Yonatan SindelFlash90

עוד קבע השופט שטיין כי "לא קיים חשש אמיתי לשיבוש מהלכי המשפט וכי החשש להימלטות זדורוב מהדין – בהינתן אזוק אלקטרוני ותנאים מגבילים קשיחים  – אינו עולה כדי איום ממשי". בהמשך הוסיף שטיין: "הרשעת המשיב ברצח המנוחה בוטלה לאחר שנמצא כי בראיות שעל בסיסן הוא הורשע חל, לכאורה, כרסום משמעותי. כיוון שלמשיב אין הרשעות קודמות, ראיות אלה מהוות בסיס בלעדי לסימונו כאדם אלים המסוכן לבריות - ועלינו לקחת בחשבון את היחלשותן בעת הזאת".

עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, בירך על ההחלטה: "החלטה משמחת ביותר. באמת יום גדול לרומן ובני משפחתו. יום חשוב מאוד. אני מאוד מאוד שמח, ובמיוחד מבחינה משפטית, על כך שכבוד שופט בית המשפט העליון קיבל את העמדה שלי שלרומן מגיע להשתחרר גם בלי חוות דעת של שירות המבחן".

הלוי הוסיף: "כמעט בלתי נקלט שלאחר 15 שנה בכלא ללא חופשות הוא סוף סוף ייצא כנראה היום לאשתו לילדיו שלא ראה אותם 15 שנה - בטח לא בתנאים ראויים והוגנים". בהמשך ציין כי הוא "עובד בהתנדבות יותר מחמש וחצי שנים ולא בכדי - זדורוב חף מפשע מאתיים אלף אחוז". לדברי עו"ד הלוי, "השחרור היום לא מבטיח זיכוי, אבל צריך לעבוד עבודה קשה ומייסרת כדי להשיג את המטרה הגדולה".

דיון בביהמ"ש המחוזי על מועד תחילת המשפט החוזר

בני משפחתו של זדורוב - אשתו, אחותו, חמתו ואימו -  נוכחים בדיון בבית המשפט המחוזי. זדורוב עצמו לא הגיע ועוקב מרחוק אחרי הדיון באמצעות מערכת זום. בפני השופט אשר קולה, מי שיעמוד בראש הרכב השופטים במשפט החוזר של זדורוב, עומדים שני הצדדים: הפרקליטות מצד אחד שמבקשת לדחות את מועד תחילת הדיון, ומנגד עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, שמבקש להתחיל את המשפט החוזר בתאריך שנקבע – בסוף ספטמבר.

 

השופט אשר קולה (צילום: N12)
השופט אשר קולה | צילום: N12

הפרקליטות מבקשת לדחות את תחילת המשפט מכיוון שבכוונתה לבצע פעולות חקירה פורנזיות בתיק. כלומר, לחזור 15 שנה לזירת הרצח, לקחת את כל הממצאים שנאספו ולנתח אותם מחדש – בתקווה למצוא ממצא DNA שיקשור את זדורוב לזירה.

הפרקליטות מסתמכת על טכנולוגיה חדשה שיש בידי המשטרה, שבאמצעותה היא מקווה למצוא ראיה פורנזית שתחזק את אשמתו של זדורוב - שהורשע רק על סמך ראיות נסיבתיות ולא על סמך ראיות פורנזיות. מנגד, עו"ד ירום הלוי יטען בפני השופט קולא כי כל הראיות נמצאות אצל הפרקליטות והמשטרה כבר 15 שנה, שמדובר במשיכת זמן של הפרקליטות ולכן הוא מתנגד לדחות את מועד תחילת המשפט.

הפרקליטות לעליון: זדורוב מסוכן לציבור

"דינו של זדורוב אחד הוא - להישאר מאחורי סורג ובריח, וזאת נוכח המסוכנות הנשקפת ממנו וכן החשש מבריחה", נכתב בערר שהגישה הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת לשחרר את זדורוב למעצר בית. עוד נטען כי כעת יש לכאורה ראיות כבדות משקל נגד זדורוב וכי ההחלטה על קיום משפט חוזר "לא שינתה את מארג הראיות הכללי ולא הצדיקה לשנות את נקודת האיזון בכל הנוגע למעצרו".

עו"ד ירום הלוי, פרקליטו של רומן זדורוב (צילום: N12)
עו"ד ירום הלוי בדיון בבית המשפט העליון | צילום: N12
אולגה זדורוב, משפחת זדורוב (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש/90 )
משפחת זדורוב לאחר קבלת הבשורה | צילום: מיכאל גלעדי, פלאש/90

בפרקליטות ציינו כי קיים חשש שזדורוב יברח מביתו, שבו הוא אמור לשהות בתנאים מגבילים ובאיזוק אלקטרוני. "קיים חשש מובנה להימלטות עקב העונש הצפוי לזדורוב אם יורשע", נטען. "גם אם סבר בית המשפט המחוזי שראוי להורות על מעצר הבית - לא היה מקום לעשות כן בלי להורות על קבלת תסקיר שירות המבחן".

בדיון שנערך ביום שישי, השופט שטיין דחה את טענת הפרקליטות, לפיה יש חשש שזדורוב יימלט, והוא ביקש מהצדדים: "בואו נתמקד רק בעניין המסוכנות". בתגובה הוסיפה הפרקליטות לטעון כי זדורוב מסוכן לציבור ואסור לשחררו. עורך הדין ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, טען: "הוא עומד בכל התנאים, לכן מבקש מהשופט לאמץ את החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת ולשחררו".