ביקר את המשטרה בחריפות - ונעצר: בית משפט השלום בבאר שבע מתח השבוע ביקורת קשה על המשטרה, שהחליטה לעצור קטין בן 17 רק משום שתיעד תאונה שבה היה מעורב שוטר והאשים ברשת החברתית את השוטר בתאונה. המשטרה בתגובה: "רואים בחומרה השתלחות משוללת כל בסיס כנגד השוטרים שפועלים למען הצלת חיים".

"התחושות הקשות של השוטר מושא הפרסום ומשפחתו ברורות ומובנות", כתבה השופטת שרה חביב, "אך אלה אינן מקימות עילת מעצר. שוטרים נושאים במשרה ציבורית, חשופים לביקורת במגע עם אזרחים ובכלל, בעיקר בעידן הטכנולוגיה הנוכחי. אין מקום להשתקת ביקורת, גם אם איננה מוצדקת, בוודאי אין מקום לנקוט בהליך של מעצר כדי לקדם אינטרס שכזה. במדינה דמוקרטית יש לאפשר ביקורת, גם נוקבת, ולא לחינם חירות הביטוי זוכה למעמד גבוה בין הזכויות החוקתיות".

עו"ד בני גרקו
עו"ד בני גרקו

הקטין בן ה-17 שנכח בתאונה טען כי השוטר אשם בתאונה שבה למרבה הצער נהרג רוכב האופנוע. הוא מתח ביקורת חריפה על השוטר שלטענתו דרס את הרוכב שלא כדין, כינה אותו "רוצח" וקרא למח"ש לחקור את התאונה. לאחר מכן, הקטין מחק את הפוסט ואת התיעוד מהרשת החברתית.

עו"ד בני גרקו, שייצג את הקטין מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר: "מדובר בהתנהלות שערורייתית של משטרת ישראל, שעצרה קטין ללא עבר פלילי רק מכיוון שתיעד פעילות משטרתית ופרסם ביקורת ברשתות החברתיות. לא ייתכן שהמשטרה תעשה שימוש דרקוני בסמכויות מעצר כדי לנסות ולמנוע ביקורת של אזרחים כנגד שוטרים. אנו מצפים שהמשטרה תלמד את הביקורת של בית המשפט ותפעל למנוע מקרים דומים בעתיד".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך פעילות אכיפת תנועה כנגד בריונות בכביש נצפה רוכב אופנוע נוהג בפראות ומסכן את עצמו ואת משתמשי הדרך תוך שהוא מתעלם מקריאות השוטרים לעצור, כל זאת כאשר לא הוציא רישיון נהיגה מעולם. למרבה הצער, התרחשה תאונה שבמהלכה התנגש הרוכב בניידת משטרה, נפצע והובהל לבית החולים. אנו רואים בחומרה השתלחות משוללת כל בסיס כנגד השוטרים שפועלים למען הצלת חיים. כמקובל, בעקבות המקרה נפתחה בדיקה של מח"ש לבחינת נסיבות האירוע".