חוזר הביתה לאחר 15 שנה בכלא: רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה בקצרין ב-2006, שוחרר היום (חמישי) למעצר בית בתנאים מגבילים. עם צאתו מהכלא, אמר זדורוב: "אמת יש רק אחת. הכול יהיה בסדר חבר'ה, תודה רבה לכם". בני משפחתו הנרגשים קיבלו את פניו מחוץ לכותלי בית הכלא שטה לאחר שעות של עיכוב בגלל סוגיה הנוגעת למעמדו הארעי בישראל. זדורוב ישהה במעצר הביתי בבית חמותו - שם הותקן קו טלפון ייעודי לאזיק האלקטרוני.

עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, הסביר שהסיבה לעיכוב בביצוע השחרור בפועל נובעת מכך שזדורוב הוא בעל מעמד ארעי ולא מחזיק בתעודת זהות ישראל. לכן, נתקלו בבית הכלא בתקלה טכנית כאשר ניסו להזין את השחרור שלו במחשבים - מה שהצריך את התערבות המשטרה והפרקליטות. בסופו של דבר, ניתן האישור הסופי לשחרורו של זדורוב והאישור הועבר לבית הכלא.

רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב בצאתו מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90
רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב בצאתו מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90
רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב בצאתו מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90

מרינה, אחייניתה של אולגה, רעייתו של זדורוב, אמרה לאחר השחרור: "כולנו בבכי, שמחה ואושר. עוד שעה וקצת הוא פה איתנו. אנחנו מחכים מאוד ומצפים. מחכיםן לו מלא חיבוקים, נשיקות, אושר וצעקות. אני חושבת שכל הלילה לא נישן כי כולם באנרגיות. אני לא יכולה לתאר לך את השמחה שלי. הילדים אף פעם לא פגשו אותו מחוץ לכלא וכשליאון הגדול אמר שהפעם הוא בא אליי ולא אני אליו - זה ריסק את כולנו. אנחנו כל כך שמחים שהם יכירו את אבא כמו שצריך".

אולגה זדורוב אמרה מחוץ לכותלי בית הכלא שטה: "תודה רבה שאתם פה איתנו, תומכים ומחכים בסבלנות. בינתיים לא יודעים מתי רומן ייצא, יש איזה עיכוב קטן. אנחנו מחכים לתשובה ונקווה שזה יהיה היום. לא חשבנו שהיום הזה יגיע אבל מרגע שקיבלנו החלטה בבית המשפט המחוזי הכיוון היה מובן לי כבר. ציפינו ליום הזה בהתרגשות ואני בכלל לא רגועה. אני מתרגשת בשביל הילדים, המשפחה ורומן. לשמחתי אני לא שומעת שמישהו מפחד או חושש אלא רק דברים חיוביים. הרבה פעמים אני יוצאת מקצרין ושומעת רק ברכות ותמיכה מאנשים. תמיד יהיו אנשים שיחששו ויפחדו".

רומן זדורוב יוצא למעצר בית (צילום: N12)
רומן זדורוב יוצא למעצר בית | צילום: N12
רומן זדורוב יוצא למעצר בית (צילום: N12)
רומן זדורוב יוצא למעצר בית | צילום: N12
רומן זדורוב יוצא למעצר בית (צילום: N12)
רומן זדורוב יוצא למעצר בית | צילום: N12

קסניה אברס, אחותו של זדורוב, הוסיפה: "הציבור תומך בנו. אנחנו קרובים להשלמת הקמפיין וזה חשוב לנו מאוד להמשך התהליך. עוד לא ניצחנו, לא השלמנו את הזיכוי של רומן באופן מלא. לפרקליטות אין שום דבר נגד רומן. הם ממשיכים בספינים תקשורתיים ורוצים לבצע עוד בדיקות כדי לקשור את רומן. הם יעשו הכול כדי להשאיר אותו בכלא. אם המשפט יהיה הוגן וצודק - רומן יזוכה".

בית המשפט הטיל על זדורוב 3 הגבלות מיוחדות בזמן שהותו במעצר הבית:

  1. איסור על כניסת מבקרים לשטח הבית שבו יהיה עצור באיזוק אלקטרוני – למעט בני משפחה מדרגה ראשונה או שנייה, של אחד מהמפקחים שנמצא עימו בבית ועורך דינו.
  2. המשטרה תוכל לבצע האזנות סתר למכשירי טלפון, סלולריים וקוויים, וכן למחשבים ולאמצעי תקשורת אחרים מהם תנוהלנה שיחות על ידי זדורוב או אחד ממפקחיו משטח הבית שבו ישהה.
  3. איסור יציאה מהארץ - זדורוב יפקיד את דרכונו במשטרה.

"המשיב חי למעלה מ-15 שנים מאחורי סורג ובריח, ללא חופשות, מבלי שתירשם לחובתו עבירת משמעת משמעותית ומבלי להסתבך במעשי אלימות – שאינם זרים, בלשון המעטה, לסביבה של אסירים פליליים", כתב השופט שטיין בהחלטתו. "הנני סבור על כן, כפי שסבר בית משפט קמא, כי מסוכנותו של המשיב, כמי שעלול לנהוג באלימות כלפי הסובבים אותו, פחתה במהלך שהותו הארוכה בכלא. יחד עם כך, מסוכנות זו בוודאי לא נעלמה כליל: לנוכח הראיות אשר לכאורה מצביעות על כך שהמשיב רצח באכזריות ילדה בת 13, מסוכנות זו רחוקה מלהיות זניחה ואני ממקמה ברף בינוני עד בינוני-גבוה".

עוד קבע השופט שטיין כי "לא קיים חשש אמיתי לשיבוש מהלכי המשפט וכי החשש להימלטות זדורוב מהדין - בהינתן אזוק אלקטרוני ותנאים מגבילים קשיחים - אינו עולה כדי איום ממשי". בהמשך הוסיף שטיין: "הרשעת המשיב ברצח המנוחה בוטלה לאחר שנמצא כי בראיות שעל בסיסן הוא הורשע חל, לכאורה, כרסום משמעותי. כיוון שלמשיב אין הרשעות קודמות, ראיות אלה מהוות בסיס בלעדי לסימונו כאדם אלים המסוכן לבריות - ועלינו לקחת בחשבון את היחלשותן בעת הזאת".

אולגה זדורוב, רעייתו של רומן דדורוב ובנם לאון (צילום: N12)
אולגה זדורוב ובנה ליאון: "שיידע שתמיד אוהבים אותו" | צילום: N12
משפחתו רומן זדורוב מתרגשת לקראת שחרורו למעצר בית (צילום: פלאש/90 )
משפחתו זדורוב לקראת חזרתו המתוכננת של רומן | צילום: פלאש/90

סנגורו של זדורוב בירך על ההחלטה: "החלטה משמחת ביותר. באמת יום גדול לרומן ובני משפחתו. יום חשוב מאוד. אני מאוד מאוד שמח, ובמיוחד מבחינה משפטית, על כך שכבוד שופט בית המשפט העליון קיבל את העמדה שלי שלרומן מגיע להשתחרר גם בלי חוות דעת של שירות המבחן".