חברת הכנסת לשעבר ובכירים בבל"ד הואשמו בזיוף ומרמה: כתב אישום הוגש הבוקר (רביעי) נגד חברת הכנסת לשעבר חנין זועבי ובכירים לשעבר במפלגת בל"ד, בגין עברות שבוצעו לכאורה במהלך מערכות הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות בשנת 2013. הנאשמים צפויים להודות במיוחס להם במסגרת הסדר טיעון ולא לרצות עונשי מאסר בפועל.

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה את כתב האישום נגד זועבי וחברי בל"ד לבית המשפט המחוזי בנצרת. כתב האישום הוגש בהמשך להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לנאשמים, 13 בסך הכול, מיוחסות עברות של ניסיון לקבלת דבר במרמה וזיוף בכוונה לקבל דבר. זועבי נחקרה יחד עם כ-35 חשודים נוספים, כולל בכירים לשעבר במפלגת בל"ד, בחשד לביצוע עבירות זיוף ומרמה בקשר למסמכי דיווח של מפלגת בל"ד שהוגשו למבקר המדינה, בשתי מערכות בחירות, הכלליות והמקומיות, שהתקיימו בשנת 2013.

כתב האישום שהוגש הוא חלק מהסדר טיעון, שבמסגרתו הנאשמים יודו ויורשעו בעבירות המיוחסות להם. במסגרת ההסדר יוטלו על המעורבים עונשים מוסכמים, כולל עבודות שירות, עבודות לתועלת הציבור, מאסרים על תנאי וקנסות הנעים בין 25 אלף ל-75 אלף שקלים.

מטעם צוות ההגנה של בל"ד נמסר:

"אנחנו מברכים על כך שהפרקליטות חזרה בה מכל ההאשמות החמורות כנגד חברי המפלגה. ‌‎בהמשך להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש כתב אישום נגד מפלגת בל"ד וסגירת התיק בעניינה, הגענו להסדר טיעון מול הפרקליטות (המחלקה הכלכלית) לפיו יוסרו מכתב החשדות רוב סעיפי האישום החמורים, והתיק יסגר נגד 23 מתוך 36 חשודים. בנסיבות אלה, הסכמנו שנגד 13 מחברי המפלגה יוגש כתב אישום מצומצם ותוטל עליהם ענישה מאוזנת קלה שלא כוללת מאסר בפועל למי מהמעורבים.

חתימת הסדר הטיעון והגשתו לבית המשפט מהווה הישג למפלגה ולחבריה אשר עמדו איתן במשך שנתיים של שיחות שימוע ומו״מ שבסופם, התקבלה עמדתנו שאין מקום להגיש כתב אישום לא דמוקרטי נגד המפלגה, ושיש לצמצמם באופן משמעותי את היקף הנאשמים ואת היקף החשדות. למעשה הפרקליטות ויתרה על 90% מטענותיה ודרישותיה.

מהיום הראשון טענו בפני היועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות שתיק זה כמו כל תיק אחר בעניין אי סדרים במימון מפלגות, היה צריך להתחיל ולהיגמר אצל מבקר המדינה בהליך מנהלי ולא פלילי. עמדתנו התקבלה, כתב אישום נגד המפלגה לא הוגש, וכתב באישום המוסכם אכן מתייחס בעיקרו אך ורק לסעיפי אישום מתחום חוק מימון המפלגות. דבר אשר מוכיח שאיש לא הפיק רווח או קיבל כל טובת הנאה.

סגירת התיק באופן זה מוכיחה שוב שהיד של רשויות החוק קלה על ההדק, בכל הקשור לחקירות והגבלות של אזרחים לרבות מעצרים שרירותיים שאין להם הצדקה".