פרשת הצוללות וכלי השיט: הבוקר (שני) הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה על סגירת התיקים הפליליים כנגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום ונגד דוד שמרון, מקורבו ועורך דינו של ראש הממשלה נתניהו. הפרקליטות הודיעה לשניים כי התקבלו טענותיהם בשימוע.

במקביל, הבוקר הוגשו כתבי אישום נגד מספר אישים בולטים בפרשייה: מיקי גנור, ששימש סוכן תאגיד החברה הגרמנית טיסנקרופ בישראל נאשם בשורת עבירות של הצעות שוחד, מתן שוחד והלבנת הון. בנוסף, תא"ל במיל' אבריאל בר יוסף, שהיה המשנה לראש המל"ל דאז, נאשם בבקשת ובקבלת שוחד, במרמה ובהפרת אמונים.

אלוף במיל' מרום. בין הנאשמים הצפויים (צילום: יח"צ, חדשות)
מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום | צילום: יח"צ, חדשות

עוד הוגשו כתבי אישום נגד מנהל לשכת ראש הממשלה בזמנו, דוד שרן, בעוון לקיחת שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון, ונגד יו"ר קאן היסוד לשעבר, אליעזר (מודי) זנדברג, איש העסקים תא"ל במיל' שי ברוש, היועץ הפוליטי דאז לשר שטייניץ, רמי טייב; ויועץ התקשורת יצחק (צחי) ליבר.

"אני שמח שההחלטה הגיעה, אמנם אחרי הרבה מאוד זמן שהעניין הזה נמשך", אמר עו"ד דוד שמרון בשיחה ל-N12. "כשלעצמי, לא היה לי ספק לרגע אחד שזו תהיה התוצאה בסופו של דבר. אני מודה למשפחתי ולאנשים הקרובים והרחוקים שתמכו לאורך הדרך, ולהמון המון אנשים שהאמינו וידעו איך הדבר הזה צריך היה להיגמר או לא היה צריך להתחיל בכלל".

"ברגע זה אני לא מסכם ולא רוצה לבקר. יש מערכות, יש להן תפקידים ומה שהן צריכות לעשות, ויש פה ושם דברים שלא צריכים להיעשות. אבל הזמן לדבר הזה יגיע", הוסיף שמרון.

תגובת פרקליטי מיקי גנור, עוה"ד בעז בן צור, אורי קורב ומאיר ארנפלד: "הודעת הפרקליטות משמעותה קריסת החלק המהותי של פרשת הצוללות. אי הגשת כתבי האישום כנגד שימרון וצ'ייני שומטת את הבסיס גם ביחס לחשדות שניסו לייחס לגנור והוכח כי אין בהם אמת. עמדת הפרקליטות גם מעלה שאלות קשות ביותר על נסיבות גיוסו הפסולות של גנור כעד מדינה והלחצים הקשים שהופעלו כנגדו בחתימה על ההסכם ולאחר החתימה. הוכח שדברי גנור היו דברי אמת כפי שהתברר בשימוע והגשת כתב האישום נגדו תתברר כתקלה חמורה".

פרשיית הצוללות: תמצית האישומים

במשך השנים רכשה מדינת ישראל מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ כלי שיט לצורך שירות מבצעי בחיל הים. על פי כתבי האישום, בשנת 2009 ביקש בר יוסף, המשנה לראש המל"ל דאז, לקדם את מינויו של מיקי גנור – עמו היה לו קשר אישי על רקע עברם בחיל הים – לתפקיד סוכן התאגיד בארץ, דבר שיכול היה לזכותו בעמלות בגובה מיליוני אירו עבור כל עסקה.

לצורך קידום התוכנית למנות את גנור, פעל בר יוסף מול מפקד חיל הים בתקופה זו, אליעזר (צ'ייני) מרום, על מנת לשכנעו לסייע גם כן בקידום המינוי. בשנת 2009 פעלו בר יוסף ומרום, בין היתר מול נציגי המספנה, על מנת לקדם את מינוי גנור. בין גנור ובר יוסף נרקמה הבנה, ציפייה והסכמה כי משיצמחו לגנור רווחים מעמלות מעסקאות עתידיות בין מדינת ישראל ובין התאגיד, יגמול גנור לבר יוסף. גנור פעל מול מרום על מנת לטעת בו ציפייה כי משיצמחו לו רווחים כאמור, הוא יגמול לו.

מסמך ההבנות נחתם (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

גנור אכן מונה לסוכן התאגיד באופן רשמי בחודש אוקטובר 2009 וניצל את תפקידו על מנת לקדם עסקאות כלי שיט בין מדינת ישראל לבין התאגיד, תוך הסתייעות בנאשמים אחרים.

על פי כתב האישום, בתקופת כהונתו במל"ל, פעל אבריאל בר יוסף באופנים שונים לקידום עסקאות כלי שיט בין ישראל לתאגיד. בכל תקופה זו קיים בר יוסף קשר תכוף ואינטנסיבי עם גנור, במסגרתו מסר לו מידע וסייע לו לקדם רכש של כלי שיט מהתאגיד, ותוך הסתרת הקשר ביניהם מהממונים עליו, ובהתאם להסכמה כי בעתיד יתוגמל על ידי גנור עבור פעולותיו.

בשנת 2011 החל בר יוסף לפנות לגנור בדרישות שונות לקבלת תשלומים, באמצעות מקורבו שי ברוש, וכן בבקשות שונות מצדו של בר יוסף להשקעות של גנור בעסקאות נדל"ן אחרות, מהן יתוגמל בר יוסף כמתווך בעסקה ובעסקאות אחרות. כאמור, כל זאת בעודו משמש בתפקיד בכיר ורגיש ועוסק באופן אינטיסיבי בקידום עסקאות מהן גנור הפיק והיה עתיד להפיק עמלות. עד פרוץ החקירה העביר גנור תשלומי שוחד לברוש בסכום כולל של 420,000 שקלים בעד פעולותיו של בר יוסף. תשלומי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות כוזבות כתשלומים עבור ייעוץ.

דוד שרן בהארכת מעצרו, ארכיון (צילום: Yehuda Haim/Flash90, חדשות)
דוד שרן, ראש לשכתו של נתניהו בזמנו | צילום: Yehuda Haim/Flash90, חדשות

עוד על פי כתב האישום, דוד שרן שימש כראש מטה שר האוצר, לאחר מכן כמזכיר חברת קצא"א ולבסוף כראש לשכת רה"מ. שרן נאשם כי פעל במסגרת תפקידיו לסייע לגנור לקדם את עסקאות כלי השיט ולמסור לו מידע, תוך הבנה שגנור יגמול לו עבור פעולותיו. בין השנים 2016-2013 גנור שילם באמצעות מתווכים (יצחק ליבר ורמי טייב) בשלוש הזדמנויות סכום כולל של כ-130,000 שקלים לדוד שרן, כל זאת בעודו משמש כעובד ציבור בתפקידים בכירים.

אליעזר זנדברג, ששימש בין השנים 2018-2010 כיו"ר קרן היסוד נאשם כי פעל במסגרת תפקידו כעובד ציבור לסייע לגנור בקידום עסקאות כלי השיט. בין השנים 2016-2012 שילם גנור לזנדברג שוחד בשבע הזדמנויות שונות בסכום כולל של 103,000 שקלים. תשלומי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות כוזבות כתשלומים עבור ייעוץ.

עד פרוץ החקירה, שולמו לגנור על ידי התאגיד תשלומים בהיקף של כ-10 מיליון אירו שהינם חלק מסכום העמלה על עסקאות כלי שיט שנחתמו בין ישראל לתאגיד. בגין קבלת סכומים אלה שמקורם בעבירות, מיוחסת לגנור עבירה של עשיית פעולה ברכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון. בנוסף, גנור מואשם בשורה של עבירות מס.

מפגן מחאה נגד פרשת הצוללות ופרשת מטוסי ה-F35  (צילום: חקירה עכשיו)
מפגן מחאה נגד פרשת הצוללות ופרשת מטוסי ה-F35 של הדגלים השחורים וחקירה עכשיו | צילום: חקירה עכשיו

תגובות

עוה"ד עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרד חדד רוט שנהר, המייצגים את שמרון, מסרו: "אנחנו שמחים ומברכים על החלטת הפרקליטות לקבל את טענותינו, ולסגור גם את הספיח האחרון בחשדות נגד עו"ד שמרון. היום כולם יודעים את מה שידענו כל השנים - עו"ד שמרון לא ביצע עבירה כלשהי והוא נקי מכל רבב. סופסוף, אחרי שנים של הכפשות והתעמרויות, יכול עו"ד שמרון להתמקד במשפחתו ובעשייתו המקצועית והציבורית העניפה וארוכת השנים".

עורך הדין ז'ק חן, אורנה פינטו גפסון, ושרון יונוביץ, המייצגים את בר יוסף, מסרו: "קיבלנו בצער את החלטתה השגויה של הפרקליטות. נשים אפוא יהבנו על בית המשפט ואנו בטוחים כי לאחר שישטחו טענותינו, יעשה סוף סוף צדק עם מר בר יוסף, ובית המשפט יקבע את חפותו".

עו"ד יאיר רגב, פרקליטו של צחי ליבר, מסר: "אנחנו משוכנעים שההר יוליד עכבר. סוף סוף, לאחר כמעט ארבע שנים של עינוי דין, יוכל צחי להוכיח את חפותו בבית המשפט".

עוה"ד ירון קוסטליץ המייצג את מודי זנדברג הגיב: "מצער כי הפרקליטות החליטה להעמיד לדין את מר זנדברג. אנו משוכנעים כי במעשיו של מר זנדברג לא נפל רבב, וכי הוא יזוכה בדין. מצער שעינוי הדין לא ייחסך ממנו".