שבעה יהודים מהרצליה והסביבה נעצרו היום (חמישי) בחשד לתקיפת תושב טייבה בחודש שעבר, סמוך למסגד סידני עלי. כעת אנחנו מפרסמים את ההתכתבויות בקבוצת הווטסאפ של המעורבים שהובילה לניסיון הלינץ'. ההתכתבויות הללו מופיעות בכתב האישום שהוגש היום נגד שניים מהמעורבים שהובילו את השיח האלים בקבוצה ונאשמים בהסתה לטרור והסתה לגזענות.

אחד הנאשמים כתב בקבוצה: "הלאה, טרור, טרור! גזי פלפל, אגרופנים, סכינים, הכול". בהזדמנות אחרת הוא כתב: "אם עכשיו אני רואה ערבי, מרסס אותו, דופק לו את הקסדה 6 פעמים בראש ונוסע". כמו כן, כתב הנאשם בקבוצה: "תהיו גברים, בואו נתאחד. נלך קבוצה, נתפוס אחד, גז פלפל, אגרופנים, אלות לראש, נשבור אותו".

הנאשם השני הוסיף בקבוצה: "המשטרה לא מתערבת, אפשר לעשות מה שרוצים". אחד החברים בה כתב לחבריו: "כמו שהם עושים שם ליהודים בירושלים, צריך לעשות לכל הפועלים משכם פה באזור". אחר ציין: "כל היום אני מסתובב ברחוב ומזיין ערבים", הנאשם הראשון השיב לו: "תותח".

משטרת ישראל (צילום: רועי ברקוביץ')
החקירה נוהלה במשך כחודש תחת צו איסור פרסום גורף | צילום: רועי ברקוביץ'

המקרה נחקר במשך כחודש תחת צו איסור פרסום גורף. החקירה נוהלה על ידי צוות משולב של חוקרי שב"כ וחוקרים של מרחב ירקון במשטרת מחוז תל אביב.

ג'סאן חאג' יחיא, הפצוע מניסיון הלינץ' סיפר היום לעמליה דואק: "הייתי כמו ברווז במטווח, מכל הכיוונים. הם הגיעו משום מקום, 'הנה ערבי' זה היה הדבר היחיד ששמעתי. התחילו אבנים מכל הכיוונים, הם היו מצויידים. הראשון ריסס לי גז פלפל לעיניים ואחרי התקיפה הרגשתי מכה בכתף. התברר אחר כך שזו הייתה דקירת סכין. השלמתי עם זה שאני לא יוצא מזה ושרוצחים אותי רק בגלל שאני ערבי".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו מסר: "‏אנחנו מטבע הדברים נזדקק לשהות כדי לקרוא ולהעמיק בחומר הראיות. כל מה שאנחנו יכולים להגיד כעת, זה שאין שום קשר בין כתב האישום שהוגש לבין החשדות החמורים ביותר שהיו בתחילת הדרך שכללו עבירות נשק ומטעני חבלה, שהם שהצריכו חקירת שב"כ מאומצת שפגעה בזכויות החשודים".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו (צילום: ויוסי זליגר‎)
"אין קשר בין כתב האישום לחשדות בתחילת הדרך", עו"ד עדי קידר | צילום: ויוסי זליגר‎

עו"ד אביחי חג'בי אשר מייצג גם מטעם ארגון חוננו הוסיף: "למדנו מניסיון העבר כי בתיקים אשר חשודים נחקרו באמצעות נציגי שירות הביטחון הכללי, נרמסות כל הזכויות של החשודים, במיוחד כשמדובר ביהודים, משכך איני מתרשם מהצהרות הפרקליטות באמצעות הגשת כתב האישום. בימים הקרובים נלמד את החומר ונגיב בבית המשפט".

עו"ד אביחי חג'בי (צילום: יח"צ)
עורך הדין אביחי חג'בי: "נרמסות כל הזכויות של החשודים" | צילום: יח"צ