כחודש לאחר הפרעות שהבעירו את המדינה, כוחות הביטחון ממשיכים לפעול על מנת למצות את הדין עם המעורבים. השב"כ והמשטרה הודיעו היום (חמישי) כי עצרו לחקירה 7 יהודים מהרצליה והסביבה בחשד למעורבות בתקיפה של תושב טייבה בחודש שעבר, סמוך למסגד סידני עלי, שנפצע באורח בינוני. בנוסף נמסר כי בשבועות האחרונים נעצרו שני אזרחים ערבים בחשד לביצוע לינץ' על רקע לאומני בכפר קרע, ושלושה חשודים ערבים בביצוע פיגוע ירי על רקע לאומני לעבר אזרח ישראלי בצומת הכניסה לכפר זלפה.

לינץ' של המון יהודי בערבי בבת ים (צילום: דיווחים בזמן אמת)
ניסיון לינץ' של המון יהודי בערבי בבת ים | צילום: דיווחים בזמן אמת

הלינץ' סמוך למסגד סידני עלי

ב-12 במאי, אותו לילה בו התרחש ניסיון הלינץ' בבת ים ועוד מהומות האלימות ברחבי הארץ, התקבל דיווח על אדם חולה לב בשנות ה-60 לחייו, שנמצא פצוע ברכב סמוך למסגד סידני עלי בהרצליה. לדבריו, הוא אכל ברכבו וקבוצת רעולי פנים החלה לתקוף אותו. לפי גורמי רפואה, הוא נפצע באורח בינוני ופונה לקבלת טיפול רפואי.

לפי ממצאים של צוות חקירה מיוחד של השב"כ ומשטרת ישראל במרחב ירקון, קבוצת רעולי פנים תקפו את הקורבן, תושב טייבה, תוך ריסוס גז פלפל, השלכת אבנים, הכאתו באמצעות קרשים ודקירתו. במשטרה אומרים שהתקיפה התבצעה על רקע לאומני מובהק, והחשודים פתחו קבוצת וואטסאפ שמטרתה הייתה התארגנות מראש במטרה לארוב לערבים ולפגוע בהם. הפרקליטות צפויה להגיש כתב אישום נגדם בימים הקרובים על עברות הסתה ותקיפה על רקע לאומני.

הלינץ' בכפר קרע

שני אזרחים ערבים נעצרו בחשד לביצוע לינץ' על רקע לאומני בכפר קרע. החשודים, בשיר אבו ראשד בן 21, ומוחמד חמארשה בן 31, שניהם אזרחים ישראלים, נעצרו כחשודים בהשתתפות באירועים האלימים על רקע לאומני בכפר קרע החל מה-10 למאי. בחקירתם עלה כי הם השתתפו במספר רב של פרעות שכללו יידוי אבנים, הבערת צמיגים, ירי זיקוקים והשחתת רכוש ציבורי.

כמו כן הצטבר מידע הקושר את חמארשה לאירוע תקיפת אזרח יהודי ב-11 למאי אשר נקלע להתפרעויות האלימות סמוך לכפר. כתוצאה מהתקיפה סבל הקורבן מפציעות ונגרם לרכבו נזק רב. במשטרה קושרים את אבו ראשד לניסיון לינץ' במשפחה יהודית שנקלעה בטעות לכפר קרע ב-12 במאי, ובמהלכו נרגם רכב המשפחה באבנים ונעשה ניסיון לפתוח את דלתות הרכב ולפגוע ביושבים בו. חקירתם של החשודים בשירות הביטחון הכללי הסתיימה וכתבי אישום הוגשו היום.

התפרעויות בין ערבים ליהודים בלוד (צילום: החדשות 12)
בכוחות הביטחון פועלים על מנת להביא לדין את המעורבים בפרעות | צילום: החדשות 12

ניסיון פיגוע הירי בכפר זלפה

כוחות הביטחון עצרו שלושה חשודים בביצוע פיגוע ירי לעבר אזרח ישראלי בצומת הכניסה לכפר זלפה בוואדי ערה. החשודים, כמיל זיתואי, הרון ג'ברין, ומחמוד קבלאן, חשודים כי ביצעו ירי מרכב חולף לעבר אזרח ישראלי ב-13 למאי. האזרח הצליח להסתתר ולא נפגע. בנוסף, השלושה חשודים כי לקחו חלק בהתפרעויות אלימות נוספות במספר מוקדים במהלך חודש מאי. היום הוגש נגד השלושה כתב אישום חמור בבית המשפט המחוזי בחיפה, והוגשה בקשה לחילוט הרכב בו נהגו בעת הפיגוע.