מלחמה כוללת עומדת לפרוץ בין ארגוני הפשע של שלום דומרני ובני שלמה עוד לפני שהבוסים עצמם יסיימו לרצות את עונשי המאסר שלהם (שלמה צפוי להיות משוחרר ביוני, דומרני באוגוסט). אזהרה ברוח זו נכתבה בדו"ח מודיעיני מסווג שהוכן לפני מספר שבועות במחוז הדרומי של המשטרה, והשבוע – עם חיסולו ביום ראשון של עבריין בכיר המזוהה עם דומרני באשקלון - התברר שהשטח אכן מתחיל לבעור. "בינתיים קיבלנו רק פרומו", מזהיר קצין משטרה. "מה יקרה אחרי ששלמה ודומרני ישתחררו? אלוהים ישמור. לארגונים האלה יש אמצעי לחימה שלא מביישים גדודי חי"ר, אני מאוד מקווה שאזרחים חפים מפשע לא ייפגעו".

לא רק אשקלון בערה השבוע. שעות לפני החיסול שם התפוצץ בחולון מטען שהוצמד למכוניתו של העבריין אושר חיון, שנהרג במקום. בשעות הצהריים של אותו יום הופעל בשכונת רמת פולג בנתניה מטען במכוניתו של עבריין אחר שלא היה ברכב בעת הפיצוץ, וזמן קצר לאחר מכן נורו יריות לעבר עבריין בעיר יבנה. למחרת, בחדרה, עבריין מוכר ירה לעבר צעירים שהיה מסוכסך איתם. כשהשורות האלה נכתבות, חוקרי משטרה בכל רחבי הארץ מנסים להבין מי עומד מאחורי החיסולים וניסיונות החיסול: האם מדובר באותן דמויות מוכרות, או ששחקנים חדשים טיפסו לצמרת עולם הפשע.

"כנראה שאין קשר ספציפי בין המקרים שהיו השבוע, אבל מה שקורה מעיד על זה שארגוני הפשיעה היהודיים מרימים ראש. הם מנצלים את העובדה שהיינו עסוקים בטיפול בפשיעה במגזר הערבי", אומר גורם במשטרה. "בכלל, מפת הפשיעה השתנתה בשנים האחרונות על רקע הירידה בכוחן של משפחות הפשע המוכרות".

במשטרה מדברים על מגוון של מגמות, כמו חדירה גוברת של אוכלוסיות חדשות אל ארגוני הפשיעה – מצד אחד בני נוער, מצד שני אנשי הייטק שחצו את הקווים – לצד שינויים בצד המבצעי, כמו שימוש במטעני חבלה מתוחכמים שדורשים ידע מעמיק וזהירות כירורגית. אבל נראה שהמשתנה המשמעותי ביותר הוא הנפשות הפועלות.

אגף המודיעין במשטרה מעדכן על בסיס שנתי את בנק היעדים שלו, רשימת העבריינים שנמצאים תחת מעקב צמוד של יחידות מרכזיות מתוך ידיעה שהם מהווים צומת של פעילות פלילית – בין אם הם מנהלים את העניינים בגלוי, מאחורי הקלעים או בכלל מאחורי הסורגים. בשנה האחרונה נפלטו מהרשימה שמות גדולים כמו זאב רוזנשטיין, אסי אבוטבול, יצחק בר מוחא, האחים יאיר ודודו מגידיש ואיציק אברג'יל, שבמשטרה מזהים ירידה במעמדם או התנערות שלהם מהעולם התחתון; עשרות עבריינים אחרים הוצאו מהרשימה לאחר שחזרו בתשובה ונטשו את עולם הפשע לטובת הישיבות.

בעולם הפשע הישראלי פועלים כיום גם ארגונים שראשיהם עזבו את הארץ – למשל ערן חייא, למשל האחים יוסי ושי מוסלי – לצד ארגונים שאנשיהם פועלים יותר זה לצד זה מאשר זה בכפוף לזה, מבנה אופייני לפשיעה במגזר הערבי, שבו לא ניתן לדבר על "ראש" כזה או אחר. יש גם קואליציות בין-ארגונית, לרבות שיתופי פעולה בין עבריינים יהודים וערבים, מה שמקשה לאתר את המושכים בחוטים. אבל עם כל הסייגים ויוצאי הדופן, במשטרה עדיין מזהים מוקדי כוח מובהקים שמתחרים על תואר "היעד מספר אחת". הנה הם לפניכם: 16 החשבונות הפעילים בבנק היעדים, ערב יום העצמאות 2021.

האחים אייל ומשה בן משה

האחים בן משה (צילום: באדיבות המצולמים)
אייל (מימין) ןמשה בן משה | צילום: באדיבות המצולמים

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים והלבנת הון

אזור פעילות: מרכז הארץ (יפו, תל אביב, אור יהודה, פתח תקווה, חולון ובת ים)

ותק: עשר שנים

עלו לכותרות: כשתכננו לפוצץ בניין שלם בחולון, סגירת חשבון עם עבריין בכיר שמתגורר במקום

האחים החרדים אייל (40) ומשה בן משה (32) משגעים את היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב כבר מספר שנים. "תתעסקו עם כל עבריין בישראל, רק לא עם האחים בן משה. הם כל כך מקושרים שאין להם סיבה לפחד מאף אחד והם לא סופרים את המשטרה", אומר עבריין שמכיר אותם.

האחים בן משה, שהתחילו בכלל כמוכרי פיתות, מוגדרים מסוכנים ואלימים ונמצאים כיום תחת מעקב 24 שעות ביממה. ברקורד שלהם יש מספר עימותים עם המשטרה, לרבות מעצרים של מי שהאחים מגדירים כחברים ואילו במשטרה טוענים שהם מאבטחים נושאי נשק. כך או כך, לאחים יש לא מעט אויבים והחשש הוא שהנטייה שלהם להקיף את עצמם בחמושים עלולה להוביל למותם של חפים מפשע.  

עמיר מולנר

עמיר מולנר (צילום: Yossi ZeligerFlash90)
צילום: Yossi ZeligerFlash90

תחום פעילות: הלוואות

אזור פעילות: מרכז הארץ

ותק: 25 שנה

עלה לכותרות: כשתבע את המשטרה על פגיעה בזכויותיו ובמכוניתו, וקיבל פיצוי של עשרות אלפי שקלים מקופת המדינה

בגיל 48 נחשב מולנר, מי שמוגדר ראש ארגון פשע, לעבריין הנבון ביותר שפועל בישראל. המשטרה מתקשה להתמודד מולו, ורק לעתים רחוקות מצליחה להפליל אותו. הוא אמנם ישב בכלא, אבל לתקופות קצרות; מעולם לא הוכחה מעורבות שלו או של אנשיו במספר חיסולים בשנות ה-90, לרבות של עדים שהיו אמורים להעיד נגדו בבתי משפט או במשטרה.

בשנים האחרונות התקרב מולנר לדת והוא נחשב כיום לאחד ממקורביו של הרב קנייבסקי, גדול פוסקי הדור שכולם סרים למרותו, ולחצרות רבנים נוספות בבני ברק. נדמה שהמשטרה התייאשה ממנו, אבל בחדרי חדרים היא עדיין בונה על עדי מדינה שיפתחו עליו בחדרי חקירות. 

שמואל הרוש

שמואל הרוש (צילום: פרטי)
צילום: פרטי

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים, סחר באמצעי לחימה

אזור פעילות: נהריה, חיפה, עכו ויישובי הסביבה

ותק: 15 שנה

עלה לכותרות: לפני כשנה, כשצץ סרטון ממועדון בטבריה שבו הוא מבקש מדקל וקנין לשיר שיר בגנותו של מיכאל מור, שותפו לשעבר שהפך ליריבו המר

הרוש (41) נחשב ליורש של מיכאל מור באזור הצפון. הוא מפעיל עשרות חיילים ובשנים האחרונות נמצא תחת מעקב מתמיד של המשטרה. יד ימינו הוא זיו אלוש, שלפני מספר שנים ירה לעבר ביתו של מור. עם ובלי קשר לאלוש, בשנים האחרונות הספיקו אנשיו של הרוש לחסל את רוב חייליו של מור.

הרוש עובד בשיתוף פעולה עם ארגוני פשיעה במגזר הערבי מצפון הארץ. הוא נחשב ליעד מספר אחת של בלשי ימ"ר חוף, שמתקשים להשיג ראיות נגדו. בשנה האחרונה נעצר מספר פעמים בגין ניסיון רצח, סחיטה ואיומים, אבל שוחרר כעבור מספר ימים.

ניבי זגורי

ניבי זגורי (צילום: הרצל יוסף באדיבות ידיעות אחרונות)
צילום: הרצל יוסף באדיבות ידיעות אחרונות

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הלוואות, הימורים

אזור פעילות: באר שבע והנגב

ותק: כ-25 שנה

עלה לכותרות: כנאשם בשליחת חייליו לרצוח את דבורה הירש ז"ל, גרושתו של עד המדינה טל קורקוס שהעיד נגדו

זגורי (47) מואשם בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשלושה תיקי רצח: דבורה הירש, טל קורקוס ואלישע סבח. למרות שהוא נתון במעצר זה כשלוש שנים, הוא נמצא תחת מעקב של ימ"ר נגב, שבין היתר מאזין לשיחות הטלפון שלו. במשטרה חושדים שגם מהכלא ממשיך זגורי להפעיל את הארגון שלו, שספג מהלומה קשה לאחר שבכירים בו נעצרו בתיקי הרצח שבהם מואשם הבוס.

אם זגורי יורשע באחד מתיקי הרצח, הוא צפוי לבלות את שארית חייו בכלא. ניסיונות לגישור לקראת הסדר טיעון תיקיו נכשלו על רקע התנגדותה של הפרקליטות לכך שייגזרו עליו 19 שנות מאסר בלבד.

חגי זגורי

חגי זגורי (צילום: יהודה לחיאני  באדיבות מעריב)
צילום: יהודה לחיאני באדיבות מעריב

תחום פעילות: גביית דמי חסות והימורים (בעבר)

אזור פעילות: באר שבע והנגב

ותק: 30 שנה

עלה לכותרות: בגלל פרשת תשלום שוחד לשחקני הפועל באר שבע כדי שיפסידו להפועל רעננה, בניסיון לגרוף את הפרס הגדול בלוטו - 40 מיליון שקל. זה לא הצליח וזגורי שילם בשנה וחצי בכלא, אבל המיזם עדיין זועק "סדרה בנטפליקס"

חגי זגורי (49) הוא אחיו של ניבי, אבל מלבד שיתופי פעולה ספורים ביניהם, עסקיהם מנוהלים בנפרד. חגי מרצה כיום עונש של 15 שנות מאסר בפועל בגין עבירות של הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע, זאת לאחר שנחלץ בקושי רב משלושה תיקי רצח. במשטרה חוששים שהוא עלול לפגוע בעדי מדינה שהפלילו אותו, וכמי שנחשב לראש ארגון פשע הוא מוחזק לרוב באגף הפרדה, אבל בעוד כחמש שנים הוא צפוי להשתחרר מהכלא.

ערן חייא ואביו איתן חייא

איתן וערן חייא (צילום: Yonatan SindelFlash90, אריק סולטאן)
צילום: Yonatan SindelFlash90, אריק סולטאן

תחום פעילות: הלוואות, הלבנת הון, הימורים וגביית דמי חסות

אזור פעילות: מרכז הארץ; יעדים שונים בחו"ל   

ותק: איתן 45 שנה, ערן 12 שנה

עלו לכותרות: איתן, המכונה "הסנדק הישראלי", כשרצח אדם בשנתו. ערן כשנעלם מהארץ מתחת לאף של המשטרה

איתן חייא מרצה כיום 12 שנות מאסר בגין עבירות של גביית דמי חסות, איומים והלבנת הון. ארגון הפשיעה שלו משתף פעולה עם האחים מוסלי, ועל פי החשד מקושר גם לעמיר מולנר.

למרות שהאב בכלא והבן ערן שוהה בחו"ל, במשטרה חושדים שהשניים ממשיכים להפעיל את אנשיהם בישראל, וכי ערן מעורב בפרשות פשע בינלאומיות גדולות.  

נואל אברג'יל

נואל אברג'יל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם, נואל אברג'יל)
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם, נואל אברג'יל

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים, הלוואות

אזור פעילות: שפלה, חולון ובת ים

ותק: 12 שנה

עלה לכותרות: בגיל 13, שבוע לפני בר המצווה שלו, כשאביו - העבריין יעקב אברג'יל, אחיו של יצחק אברג'יל - חוסל לנגד עיניו בחצר ביתו ברחובות

אברג'יל (31) נחשב לכוח עולה בעולם הפשע. העובדה שהוא אחיין של איציק אברג'יל, ושאביו חוסל במסגרת סכסוך בין עבריינים, רק הופכת אותו למותג חזק יותר בעיני הדור הצעיר של העבריינים.

אברג'יל הצעיר הספיק לרצות מספר עונשי מאסר קצרים בגין סחיטה, איומים והונאה בכרטיסי אשראי. באחרונה נדון ל-30 חודשי מאסר בפועל בגין החזקת נשק, סחיטה ואיומים, ושוב עלה לכותרות כשירה כדור חי באזור מתחם הסופרלנד בראשון לציון. במשטרה עוקבים אחריו ומעריכים שהמאסר הנוכחי שלו לא יהיה האחרון.

דרור אלפרון

דרור אלפרון (צילום: Yossi ZeligerFlash90)
צילום: Yossi ZeligerFlash90

תחום פעילות: סחיטה ואיומים, הלוואות

אזור פעילות: השרון והמרכז

ותק: 15 שנה

עלה לכותרות: כשדקר את עמיר מולנר בצווארו לפני כ-15 שנה, במהלך פגישת פסגה במלון דניאל בין מולנר לאביו של דרור, יעקב אלפרון

אלפרון ג'וניור (34) לא הצליח להיכנס לנעליים הגדולות של אביו, שנרצח בפיצוץ מכוניתו בשנת 2008. בעוד שהאב זכה לכבוד מעבריינים, מאנשי עסקים ובמידה מסוימת גם משוטרים, הבן לא ירש ממנו את הכריזמה או את כושר ההרתעה. לראיה, בעלי עסקים סירבו לא פעם לשלם לו דמי חסות או לשתף פעולה איתו.

דרור אלפרון ריצה עונשי מאסר בגין סחיטה ואיומים, וכבר היה נדמה שהוריד פרופיל לאחר שלא הצליח ליצור לעצמו שם ומעמד בעולם התחתון. כעת הוא שוב מוזכר בדו"חות מודיעיניים של המשטרה, שעוקבת אחריו בחשד שחזר לפעילות עבריינית.

עודה (קוקו) קוטייר

קוקו קוטייר (צילום: באדיבות 'הארץ')
צילום: באדיבות 'הארץ'

תחום פעילות: סחיטה, הימורים, סחר באמצעי לחימה

אזור פעילות: השפלה והמרכז

ותק: 17 שנה

עלה לכותרות: כשעלה החשד שאנשיו ירו לעבר בתי כלא ואיימו על סוהרים במחאה על תנאי מעצרו

קוטייר (38) מוגדר כעבריין המסוכן ביותר בישראל, אדם חסר מעצורים שאנשיו אינם מהססים לפעול בשמו נגד שב"ס, בין אם בשביתות רעב והתמרדויות בתוך הכלא או במתקפות מבחוץ. הוא עצמו התעמת בכלא לא אחת עם סוהרים וקצינים, ונענש בהעברה לצינוק או למתקן אחר.

קוטייר, שמואשם בשלושה תיקי רצח לאחר שעד מדינה הפליל אותו ואת אנשיו,  נחשב יעד מודיעיני בכיר. במשטרה טוענים בין השאר שאנשיו שימשו ומשמשים קבלני ביצוע עבור עבריינים יהודים.

מיכאל מור

מיכאל מור (צילום: Photo by Flash90)
צילום: Photo by Flash90

תחום פעילות: גביית דמי חסות, סחר באמצעי לחימה, הימורים

אזור פעילות: צפון ומרכז הארץ

ותק: 23 שנה

עלה לכותרות: בפרשת "השוטרים הנוקמים", כששוטרים מנהריה חשו מאוימים והחליטו לצאת למאבק נגדו וניסו לפגוע בו – הבסיס לסדרה "השוטרים" בקשת 12

מור בן ה-43 עצור זה כשלוש שנים בגין עבירת רצח. על פי האישומים נגדו הוא מכר לניבי זגורי את מטען החבלה ששימש לחיסולו של עד המדינה טל קורקוס.

ארגונו של מור ספג מכה קשה מהיריב הגדול, שמואל הרוש; מור מצדו מעלה לרשת מעת לעת פוסטים עם איומים מרומזים כלפי הרוש וחבריו שמנסים לנגוס בארגונו ומזלזלים בו. הוא מאמין שבבוא היום הוא ישוחרר הכלא, יסגור חשבון עם הרוש וחייליו וישתלט מחדש על הטריטוריה שלו בצפון ובנהריה. במציאות הוא תקוע עם תיק רצח וסבירות גבוהה שיבלה גם את השנים הקרובות בכלא.

בני שלמה

בני שלמה (צילום: מתוך חדשות 12)
צילום: מתוך חדשות 12

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים, סחר באמצעי לחימה

אזור פעילות: רחובות, אשקלון ואשדוד

ותק: 18 שנה

עלה לכותרות: כשאנשיו של יריבו שלום דומרני ניסו מספר פעמים לחסל אותו, כפי שאחיו שלום חוסל בשנת 2015 בכניסה לביתו

בני שלמה צפוי כאמור להשתחרר מהכלא בעוד כחודשיים, ובמשטרה נערכים לשחרורו – ולמלחמה הצפויה בין הארגון שלו לזה של שלום דומרני, ששלמה רואה בו את הכתובת לרצח אחיו.

שלמה (41), שהתדמית המחושבת שלו הצמידה לו את הכינוי "הקומפיוטר", מרצה עונש של 21 חודשים על עבירות סחיטה באיומים. במשטרה מספרים שהוא החל לנגוס באמצעות חייליו בטריטוריה של דומרני, והשבוע – לאחר חיסול העבריין המזוהה עם דומרני, מעשה שמיוחס לאנשיו של שלמה – גורמי מודיעין כבר צופים גל של חיסולים הדדיים.

שלום דומרני

שלום דומרני (צילום: Gideon Markowicz FLASH90)
צילום: Gideon Markowicz FLASH90

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים וסחר באמצעי לחימה

אזור פעילות: לכיש-שפלה-אשדוד, אשקלון ורחובות

ותק: 25 שנה

עלה לכותרות: כשיריביו ריססו בכדורים את מכוניתו והרגו את הנערה שקד שלחוב שהייתה באותה עת ברכב. דומרני היה במקום אחר וניצל

דומרני בן ה-46 מרצה עונש של שש וחצי שנים בפרשת "הבלוק החוסם", וכאמור צפוי להשתחרר באוגוסט השנה. שנים רבות הוא נחשב ליעד מודיעיני הבכיר ביותר בישראל.

לפני מספר שנים עבר דומרני להתגורר במרוקו והקים עסקים בתחום החקלאות סמוך לגבול עם אלג'יריה. יריביו ניצלו את היעדרותו מהארץ כדי להשתלט על שטחי המחיה שלו ויש הטוענים שטעה כשלא נשאר במרוקו, אבל מקורביו טוענים שהוא עומד לחזור למעמד של העבריין מספר אחת.

אבי רוחן

אבי רוחן (צילום: Flash90)
צילום: Flash90

תחום פעילות: הלוואות, גביית דמי חסות

אזור פעילות: פתח תקווה, השרון והמרכז

ותק: 30 שנה

עלה לכותרות: כשמטען התפוצץ במכוניתו של שי בכר, עד תביעה נגדו, והרג אותו. בהיעדר הוכחה לקשר ישיר של רוחן לחיסול הוא נדון לשנתיים מאסר בלבד

קוראים לו "הירקן החייכן", זכר לחנות הירקות שניהל בשכונת פרדס כץ לפני שנהפך לאחד העבריינים הבולטים בה. רוחן בן ה-57 נחשב לאדם ממולח שצבר הון במשך השנים, בין השאר בשיתופי פעולה עם עבריינים שחלקם מסוכסכים האחד עם השני. הוא דמות מקובלת מאוד בעולם התחתון ושימש לא פעם כבורר.

רוחן עצור כיום לאחר שנאשם במעורבות בפיצוץ ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בשנת 2003, אירוע שגבה את חייהם של שלושה בני אדם. הוא הכחיש את האישומים נגדו ובמשטרה מעריכים שהוא ממשיך להפעיל את הארגון שלו מתוך הכלא.

יעקב (קוקו) אמסלם

קוקו אמסלם (צילום: חן גלילי)
צילום: חן גלילי

תחום פעילות: גביית חובות, דמי חסות, הלוואות

אזור פעילות: חולון, בת ים

ותק: 25 שנה

עלה לכותרות: לפני כ-15 שנה, כשברח מישראל לארגנטינה לאחר שהואשם ברצח מלווה בריבית. הוא נעצר והוסגר, אבל הפרקליטות לא הצליחה לבסס את הראיות נגדו

אמסלם, עבריין ותיק (52), ניצל לאורך הקריירה הארוכה שלו בתחום הפשע מארבעה חיסולים; זה אולי מסביר את תהליך החזרה בתשובה שעבר בשנים האחרונות. בעבר נעצר על מעורבות בהברחת קוקאין מדרום אמריקה לישראל, ולפני כשנתיים נעצר בגין החזקה של כק"ג קוקאין. הוא נדון ל-45 חודשי מאסר בפועל ובאחרונה שוחרר מהכלא. במשטרה ממשיכים לפקוח עליו עין.  

האחים יוסי ושי מוסלי

שי ויוסי מוסלי (צילום: ארכיון מתוך כתבה על שי מוסלי באתר Timeslive, מוטי קמחי באדיבות הארץ)
שי (מימין) ויוסי מוסלי | צילום: ארכיון מתוך כתבה על שי מוסלי באתר Timeslive, מוטי קמחי באדיבות הארץ

תחום פעילות: הימורים, הלוואות, גביית דמי חסות

אזור פעילות: דובאי, דרום אפריקה; גוש דן והמרכז

ותק: 25 שנה

עלו לכותרות: כמשפחת הפשע העשירה ביותר בישראל. שוויה נאמד כיום ביותר ממיליארד שקל

האחים שי (53) ויוסי מוסלי (46) מבוקשים בגין שורה של עבירות חמורות, ובמשטרה יודעים לספר שמשפחת הפשע שלהם נמצאת זה שנים ביחסים טובים עם עמיר מולנר. כיום פועלים האחים בעיקר בדרום אפריקה ובדובאי, בין השאר בשיתוף פעולה עם ערן חייא. במשטרה מעריכים שהם מפעילים מחו"ל את אנשיהם בישראל.

האחים עמוס ואופיר לביא

עמוס ואופיר לביא (צילום: Flash90)
עמוס (מימין) ואופיר לביא | צילום: Flash90

תחום פעילות: גביית דמי חסות, הימורים, הלבנת הון, הלוואות, גביית חובות

אזור פעילות: רחובות, אשקלון, אשדוד ולוד

ותק: 15 שנה

עלו לכותרות: בעקבות רצח הסוכן המשטרתי אנטון רומן, שפעל בארגון וחוסל על ידי אנשיו. עמוס לביא, המכונה "עמוס הקטן", נדון לתשע שנים בתיק

שנים רבות פעלו האחים אופיר (39) ועמוס לביא (32) תחת חסותו של שלום דומרני; לפני כשנה היה פיצוץ בין הצדדים ודרכיהם נפרדו, אבל משפחת הפשע של האחים רק התחזקה מאז, נעשתה גורם דומיננטי בעולם הפשע באזור לכיש, ובשנים האחרונות נהפכה גם ליעד מודיעיני חם של המשטרה.