משפט זדורוב נפתח מחדש: המשנה לנשיאת העליון היוצא חנן מלצר פרסם אתמול (שלישי) החלטה דרמטית במיוחד כשהורה לקיים משפט חוזר לרומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל בבית הספר "נופי גולן" שבקצרין. ההחלטה הזו מתקבלת כמעט 15 שנה לאחר הרצח, דבר שעשוי להקשות ביותר על התנהלות ההליך. בחלוף השנים קשה להביא ראיות חדשות והעדים זוכרים פחות בבירור את כל פרטי האירוע.

המשפט החוזר ייערך בבית המשפט המחוזי בנצרת, אותו בית משפט שבו התנהל ההליך המקורי. השופט מלצר הדגיש בהחלטתו כי על נשיא בית המשפט המחוזי למנות שופטים שלא ישבו בהליך המקורי. עוד קבע השופט חנן מלצר כי בית המשפט המחוזי יהיה זה שיכריע בבקשת זדורוב לשחרור ממאסר. על זדורוב נגזר מאסר עולם ולצד הבקשה למשפט חוזר, הוא גם ביקש להשתחרר מיד.

לגבי לוחות הזמנים - טרם נקבעו תאריכים מדויקים, אך ההליך צפוי להתחיל בהקדם האפשרי - בעקבות המאסר הממושך שבו נמצא זדורוב. הצדדים ילמדו כעת את ההחלטה ויפעלו בהתאם. הפרקליטות אף הדגישה בתגובתה על ההחלטה כי היא תבחן לאורה את עמדתה העדכנית באשר להמשך ניהול ההליכים מחדש.

במשפט החוזר כל ההליך מתחיל מחדש. העדים יופיעו בזה אחר זה והתביעה תצטרך להוכיח את אשמתו של זדורוב. ההכרעה בסופו של דבר תתקבל על ידי בית המשפט המחוזי בנצרת. השופטים לא יהיו מחויבים לדגשים של השופט מלצר, אך כמובן שיש לדגשים הללו משקל רב. המשנה לנשיאה מלצר סימן בהחלטתו את עקבות הדם בתא השירותים כנקודת תורפה. בנוסף, דחה מלצר מכל וכל את הטענות שאולה קרבצ'נקו (א.ק) היא הרוצחת.

החלטת השופט מלצר התבססה בעיקר על חוות דעת של מומחים, שעסקו במשך הזמן שבו דם עשוי לנזול מגופה לאחר המוות. חוות דעת אלו הוגשו ביחס לעקבת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא שבו, לפי הנטען, בוצע הרצח – עקבה שנקבע לגביה כי היא לא שייכת לזדורוב ושעליה נזל דם המנוחה.

אולה קרבצ'נקו (א"ק) מסרה ל-N12 בתגובה להחלטה כי היא מרגישה הקלה אבל גם רוצה ללמוד את ההחלטה. לדבריה, היא מאוד שמחה שהשופט מלצר קבע שהראיות נגדה חסרות בסיס, וכעת היא תדרוש לסגור באופן רשמי את התיק נגדה ולהגיש כתב אישום נגד א"ח.

תאיר ראדה (צילום: אלבום פרטי)
תאיר ראדה ז"ל | צילום: אלבום פרטי

אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל, אמרה: "זו לא הודעה דרמטית כל כך מבחינתי, כי בכל זאת המופסדת האמיתית זו המשפחה שלי ותאיר שנרצחה. אבל זה הישג על כל המלחמה של 15 שנה שנלחמנו למען צדק ואמת שיעשו פה, כי המשפט התנהל בצורה לא הוגנת אפילו ברמה הפלילית. אני תקווה שפסק הדין הזה יפתח חלון וצוהר לאמת שנמצאת בתיק".