כחודש וחצי מאז שנרצח יגאל יהושע ז"ל במהלך האירועים האלימים שהתרחשו בלוד ובעוד ערים מעורבות בזמן מבצע "שומר החומות" - היום (ראשון) הותר לפרסום כי נעצרו 6 תושבי לוד ו-2 פלסטינים תושבי איו"ש בחשד למעורבות בפיגוע יידוי האבנים שבו נרצח יהושע, בן 57 במותו, והוגשו הצהרות תובע לקראת הגשת כתב אישום נגד 7 מהם. בתיעוד המשטרה נראה שכנו של יהושע נחלץ לעזרתו כשראה אותו מנסה להחנות את רכבו לאחר שהותקף באבנים. מעצרם של החשודים הוארך עד ליום חמישי.

"ממצאי החקירה במשטרה ובשב"כ מעלים כי ביום 11.5.2021, החליטו החשודים להשליך אבנים על רכבים של יהודים חפים מפשע שעברו באקראי באזור, וזאת מתוך מניע גזעני ולאומני", נכתב בהודעת המשטרה על החקירה שניהלו ימ"ר מרכז יחד עם השב"כ. במהלך דיון הארכת המעצר של 4 מהחשודים, אמר הטוען מטעם שב"כ כי החשודים קשרו את עצמם לאירוע בחקירה, וכי הם מפלילים אחד את השני.

אלמנתו של יהושע, אירנה, הביעה צער על כך שהתברר בחקירה שמדובר במניע לאומני, במיוחד מכיוון שבעלה היה סמל לדו-קיום בין ערבים ליהודים בלוד. "עצוב לי מאוד. אלה אנשים שאנחנו חיים איתם בשכנות טובה, לפחות לפי הבנתנו", סיפרה ל-N12. "אם זה בא כתגובה על מוות של בחור ערבי - אז אני לא מבינה איך זה עוזר לו. זה בטח לא עוזר לו ולא לילדיו היתומים. זה שגם הילדים שלי יהיו יתומים לא עוזר לאף אחד".

יגאל יהושוע ז"ל
לאחר שישה ימים במצב קשה נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. יגאל יהושע ז"ל
החשודים בהריגת יגאל יהושוע ז"ל
החשודים במעורבות ברצח יגאל יהושע ז"ל

ראש הממשלה בנט מסר: "אני מברך את השב"כ, המשטרה וכל זרועות הביטחון על תפיסת החשודים ברצח המתועב של יגאל יהושע ז"ל, תושב העיר לוד, בפיגוע יידוי האבנים בעיר, בחודש שעבר. ידע כל אויב ומחבל שמנסה לפגוע בנו - מדינת ישראל תשים ידה על כל בן עוולה במוקדם או במאוחר, ונבוא איתם חשבון".

בשבועות שעברו מאז הרצח עצרו כוחות הביטחון את 8 החשודים. נגד 7 מהם הגישה היום הפרקליטות הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדם כתבי אישום חמורים בעבירת רצח בנסיבות מחמירות ובקשה לעצור אותם עד תום ההליכים.

מחקירת המשטרה והשב"כ עלה כי לאחר יידוי האבנים והפגיעה ביהושע, פעלו חלק מהחשודים בניסיון לטשטש את מעורבותם בפיגוע וניסו להעלים ראיות ממערכת מצלמות האבטחה בזירה. בנוסף, עלה כי חלק מהחשודים קשורים גם לאירועי יידוי אבנים נוספים בעיר לוד כנגד יהודים.

8 החשודים נעצרו בשבועות האחרונים, אך רק היום שמם הותר לפרסום. מדובר ב-6 חשודים תושבי לוד: מחמד חסונה (33), חאלד חסונה (51), כרים בהלול (20), יוסף אלקדאים (21), וליד אלקדאים (25) ואיאד מראחלה (20); ו-2 פלסטינים תושבי איו"ש: אחמד דנון (25) מהיישוב רנטיס, וכמאל דיף אללה (21) מבית לקיה, שניהם שוהים בלתי חוקיים בישראל.

יגאל יהושע מובא למנוחות (צילום: רויטרס_)
יגאל יהושע מובא למנוחות | צילום: רויטרס_

מהמשטרה נמסר כי במסגרת החקירה התגלה כי החשודים נעזרו בחסימות בכביש שהקימו צעירים ערבים באזור גן האירועים ברחוב המסגר ובעקבותיו נאלצו רכבים שהגיעו לסביבת המקום להאט את מהירות נסיעתם. החשודים נעמדו במיקומים שונים בזירת הפיגוע וכשזיהו את רכבו של יהושע ככזה שבו נוהג יהודי, רגמו אותו באבנים בעוצמה רבה ומטווח קרוב ביותר.

על פי ממצאי החקירה, יהושע נפגע מהאבנים שהושלכו לעבר רכבו, הוא נעצר לזמן קצר בסמוך לגן האירועים ולאחר מכן המשיך בנסיעה לעבר ביתו בשכונת גני אביב בעיר. יהושע הצליח להגיע עד חניית ביתו, שם רכבו התנגש ברכב חונה במהלך ניסיונות החנייה. שכן שהבחין ברכבו של יהושע פוגע ברכב חונה הגיע אל רכבו ומצא אותו פצוע. יהושע הובהל לבית החולים במצב קשה, ולאחר שישה ימים נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

ליבו של יהושע ז"ל הושתל בחולה בן 49 בשיבא, ריאותיו הושתלו בגבר בן 69 בבית החולים בילינסון, הכבד הושתל בבת 22 בבית החולים איכילוב, כליה אחת בגבר בן 67 בבילינסון וכליה נוספת הושתלה באישה בת 58 בהדסה עין כרם.