הדיון במשפט נתניהו ביום רביעי, שאמור היה להתקיים בנוכחותו בבית המשפט המחוזי בירושלים נדחה - כך הודיע הבוקר (שישי) בית המשפט המחוזי בירושלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה שפרסם בית המשפט, נכתב כי הסיבה לדחייה היא "התמודדות עם נגיף הקורונה, ובהתחשב הריבוי הנוכחים המגיעים לבית המשפט לדיון ובסגר כללי". ההודעה נחתמה בכך שמזכירות בית המשפט "תודיע לצדדים על החלטה זו "ללא דיחוי".

ההחלטה על דחיית הדיון במשפט באה אחרי שהשופטים סירבו מוקדם יותר השבוע לבקשת נתניהו לדחות את הדיון. בין היתר, סנגוריו של נתניהו הסבירו שיש לדחות הדיון בשל הסגר הכללי, שעליו החליטה הממשלה רק השבוע.

משפט נתניהו (צילום: AP)
נתניהו בבית המשפט | צילום: AP

"בשבוע האחרון בהתאם להנחיות משרד הבריאות, משרדינו עבדו במצבת עובדים מצומצמת של עד 50%, כעת בעקבות החלטת הממשלה מליל אמש, מתכונת זאת תצומצם עוד יותר", כתבו עורכי הדין בבקשה. "נוכח הידוק המגבלות והטלת סגר מלא יקשה על ההגנה עוד יותר למתן התשובה". 

במקביל לבקשה לדחות את הדיון, סנגוריו של נתניהו הבהירו כי הוא עדיין שומר על הזכות להגשת בקשת חסינות מחודשת לכנסת - בטענה שתיקון כתב האישום שווה ערך לכתב אישום חדש. מכאן, שבאפשרותו של ראש הממשלה להגיש את הבקשה לחסינות בתוך 30 יום ממועד תיקון כתב האישום.

גנץ אתמול: בית המשפט יתאים את עצמו למציאות

שר המשפטים והביטחון בני גנץ התראיין אתמול במהדורה המרכזית ונשאל במפורש על תרחיש שבו יידחה הדיון עקב מגבלות הקורונה. גנץ דחה בתוקף את התסריט ואמר באופן נחרץ כי "יש במדינת ישראל שלוש רשויות - הממשלה, הכנסת ובתי המשפט, הרשות השופטת. כל אחת מהרשויות חייבת להמשיך לתפקד - לא משנה מה הסיטואציה במדינת ישראל ועל כל אחת מהרשויות להתאים את פעילותה למציאות שבתוכה אנחנו נמצאים".

גנץ הוסיף וטען כי "ישבתי אמש עם מנהל בתי המשפט, התייעצתי עם היועץ המשפטי לממשלה, ישבתי עם נשיאת בית המשפט העליון והבנתי שהם עושים את ההתאמות הנדרשות בהתאם גם לדגשים שלי, ואני משוכנע שמערכת המשפט תעשה את מה שנדרש - גם לבריאותו של הציבור וגם לבריאות החוק במדינת ישראל וחוסנו".

בהודעה שפרסם הבוקר גנץ כבר הבהיר כי "למען הסר ספק- בתי המשפט פתוחים ומתפקדים. כך החלטתי וכך יהיה. בשל הסגר, נעתר מנהל בתי המשפט, לבקשות השופטים, עורכי הדין והציבור, ואיפשר לשופטים להפעיל שיקול דעת בדחיית דיונים. השופטים במשפט נתניהו בחרו להפעיל אותו ולדחות את המשפט".

"זוהי עוד הוכחה לכך שמערכת המשפט בישראל עצמאית, עניינית, ולא רודפת את נתניהו. כך היה ואני אדאג שכך גם ימשיך להיות", סיכם גנץ. "הבעיה החמורה היא שבישראל מכהן ראש ממשלה עם כתב אישום, וכך מעל לקבלת ההחלטות שלו תרחף תמיד עננת שיקוליו האישיים והמשפטיים. את המציאות הזו, צריך לשנות בבחירות הקרובות".

הוגש כתב אישום מתוקן נגד נתניהו

ביום ראשון האחרון הגישה הפרקליטות כתב אישום מתוקן נגד ראש הממשלה בתיק 4000. לטענת הפרקליטים, כתב האישום המתוקן שהוגש כולל "פרטים מהותיים ורלוונטיים להגנתם של הנאשמים" – שמופיעים לראשונה בכתב האישום לאחר שתוקן.

לכתב האישום המתוקן שהוגש נגד נתניהו לחץ כאן

משפט נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
תניהו בנאום מחוץ לבית המשפט לפני הדיון הראשון שהשתתף בעניינו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תיקון כתב האישום שהגישה הפרקליטות כולל בין היתר פירוט של אירועים קונקרטיים שכוללים דרישות מאתר "וואלה" להיטיב את הסיקור של נתניהו ובני משפחתו, שלדברי הפרקליטות - בחלקן נתניהו היה מעורב. עוד הודגש בכתב האישום המתוקן כי ראש הממשלה היה מודע לכך שבני משפחתו פונים לבני הזוג אלוביץ'.

"נתניהו היה מודע שבני משפחתו פונים לזוג אלוביץ'"

"בהתאם להחלטת בית המשפט, צורף לכתב האישום המתוקן פירוט של אירועים קונקרטיים (315 במספר) הכוללים דרישות מאתר וואלה להיטיב את הסיקור של הנאשם ובני משפחתו (כ-230 דרישות)", ציינו הפרקליטות בהודעה לתקשורת. "מתוכן קיימות אינדיקציות למעורבותו של נתניהו בכ-150 דרישות עבורו ועבור בני משפחתו".

עוד הוסיפו בפרקליטות: "הפניות כוללות דרישות להטיב את הסיקור התקשורתי של נתניהו ובני משפחתו, להגדלת זמן החשיפה של ידיעות חיוביות או מחיקה, דרדור או שינוי כותרות של ידיעות שליליות על נתניהו או בני משפחתו, דרישות לסיקור שלילי של יריבים פוליטיים, דרישה למנוע שידור ראיון שנערך עם נתניהו וכיוצ"ב".

בפרקליטות אמרו כי בכתב האישום המתוקן הודגש שראש הממשלה "היה מודע לכך שבני משפחתו פונים לבני הזוג אלוביץ' בדרישות לסיקור, בהיקף ניכר ובאופן שיטתי". עוד כתבו: "דרישות אלה, כמו גם אירועי 'צנזורה עצמית' שבוצעו על רקע הדרישות האמורות, פורטו גם הן בנספח האמור, בסך הכל 315 דרישות, המהוות את רכיב ה'מתת' במערכת היחסים השוחדית".

משפט נתניהו (צילום: עמית שאבי, פלאש 90)
האולם בדיון במשפט נתניהו | צילום: עמית שאבי, פלאש 90

בהודעת הפרקליטות הקדימו לתיקונים פירוט סעיפים נוספים שבכתב האישום וכתבו כי בתקופות הרלוונטיות לאישום התקיימה בין הנאשמים "מערכת יחסים שוחדית". "מערכת יחסים זו כללה דרישות והתערבויות בסיקור תקשורתי בדרכים שונות באתר וואלה שבשליטת בזק", כתבו.

הם הוסיפו: "זאת, כנגד הציפייה שבתמורה לכך נתניהו יקדם עבור בני הזוג אלוביץ' אינטרסים כלכליים משמעותיים; ואכן בתמורה למתת ביצע נתניהו פעולות שלטוניות שהיו בעלות חשיבות מכרעת לאלוביץ' ורעייתו והיטיבו עמם ועם העסקים שבשליטת אלוביץ'". נזכיר שלפני יותר משבוע, סנגוריו של נתניהו הגישו בקשה לביטול כתב האישום. אז הם טענו כי הפרקליטות לא העבירה כדין לבית המשפט את אישורי היועץ המשפטי לממשלה לפתיחת חקירה נגד ראש ממשלה מכהן, כפי שדורש לטענתם סעיף 17 לחוק יסוד הממשלה.