אחרי כ-4 שעות הסתיים היום (שני) הדיון במענה לכתב האישום נגד ראש הממשלה נתניהו ונאשמי תיקי האלפים. הדיון אמור היה להתקיים בחודש שעבר, אבל נדחה בגלל תחילת הסגר. היום - הדיון עסק בין היתר בבקשה של פרקליטי נתניהו לדחות את מועד שלב ההוכחות (השלב המרכזי במשפט) לעוד כמה חודשים. נתניהו התייצב בבית המשפט, כפר באישומים נגדו ואז יצא מהאולם לאחר שקיבל לידיו פתק צהוב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחת הסוגיות המרכזיות בדיון נגעה לאישור שנתן היועמ"ש מנדלבליט לחקירת ראש הממשלה לפי חוק יסוד הממשלה. פרקליטי נתניהו טענו שהיועמ"ש לא אישר בכתב לפתוח בחקירה כמתבקש, והתביעה טענה מנגד (ובמזכר שהציגה בפני השופטים) שאישור כזה היה, ואף למעלה מהנדרש. 

לאחר מכן פרקליטי נתניהו ביקשו 4-3 חודשים של זמן היערכות עד לתחילת מועד שלב ההוכחות. השופטים תהו מדוע הם זקוקים לפרק זמן כה ארוך, והודיעו בסוף הדיון כי ישקלו את הטענות ויודיעו על כך לנאשמים ולציבור. כעבור כמה שעות, הבהירו השופטים שקודם ידונו בטענות נתניהו בסוגיית האישורים שנתן היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה - ורק לאחר מכן יודיעו על מועד תחילת שלב ההוכחות. 

צוות התביעה במשפט נתניהו (צילום: POOL New, ראובן קסטרו)
צוות התביעה נגד נתניהו | צילום: POOL New, ראובן קסטרו
נתניהו בבית המשפט (צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו בבית המשפט | צילום: ראובן קסטרו

כתבות נוספות ב-N12:

משפט נתניהו: דקה אחר דקה

12:51: השופטים מודיעים שישקלו הכול: "נפרסם את ההחלטות". הדיון הסתיים.

12:45: פרקליטו של נתניהו, עו"ד בן צור, טוען ש"התיק לא בשל" משום שטרם התקיים דיון משמעותי בשאלת אישור היועמ"ש לפתיחת החקירה ומבקש 4-3 חודשים נוספים עד לתחילת שלב ההוכחות. 

11:53: נערכים לסיום הדיון ובינתיים מתנהל שיח על אודות סדר העדים בתיקים השונים. בן ארי אומרת שתבקש להקדים כמה עדים בתיק 1000, למרות שבשלב ההוכחות התיק הראשון שיטופל יהיה תיק בזק-וואלה. 

11:00: התובעת ליאת בן ארי הבהירה בפתיחת דבריה שהיועמ"ש אישר את פתיחת החקירה נגד נתניהו, ובכך דחתה את הטענות של ההגנה. ראש ההרכב השופטת פלדמן הסיגה על דבריה ותהתה איפה האישורים הללו כתובים, ובן ארי ענתה שהכול מתועד בפרוטוקולים אבל "אולי לא בלשון שבן צור ציפה שתהיה". 

10:43: ההפגנות מחוץ לאולם נמשכות ואף מתעצמות לאחר שמפגינים רבים הגיעו למחות נגד נתניהו.

10:30: הצדדים ממשיכים בדיון והשופטת פרידמן-פלדמן מפצירה בעו"ד לסיים את טענותיו. במקביל, הנאשם נוני מוזס עוזב את אולם הדיונים ואחרי דקות אחדות חזר. 

10:22: השופטת פרידמן-פלדמן לעו"ד בן צור: "שאדוני יתקדם. אדוני מדבר ומדבר ובסוף אין שום קשר". והוא משיב לה, "תכף אעשה את הקשר. חוקית אין שום קשר, מעשית היה קשר".

מפגינים מחוץ למשפט נתניהו (צילום: רויטרס)
מפגינים מחוץ למשפט נתניהו | צילום: רויטרס

כתבות נוספות על תיקי נתניהו ב-N12:

10:15: בעת יציאתו של נתניהו מבית המשפט, עשרות מפגינים צעקו לעברו וקראו לו להתפטר מתפקידו.

10:12: עו"ד בן צור מציג מסמך לשופטים ואומר: "אני מחזיק אצבעות לתביעה שההשחרות שהיו ומה שהם הגישו זה לא השחרות של הגבלות או עניינים כאלה, אלא שיח פנימי".

נתניהו בבית המשפט (צילום: קסטרו, החדשות12)
נתניהו בבית המשפט | צילום: קסטרו, החדשות12

10:05: פרקליטו של נתניהו ממשיך לטעון כי לא ניתן אישור לפתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, והשופטת נוזפת בו ואומרת כי הדיון היום הוא מקדמי בלבד.

9:48: עורך הדין בן צור: "חקירה פלילית נגד רה"מ זה לא רק חקירתו הפרסונלית, זה כמובן כל המעטפת שנוגעת לעניינו של רה"מ. למה? כי זה מתחייב בלשון של המחוקק וזה מתחייב גם מהתכלית. התכלית באה להגן על המוסד השלטוני שקוראים לו ראש הממשלה ושואלת שאלות ביחס לראש הממשלה ומשליכות על ראש הממשלה וזה עניין פלילי וכמובן שגם היא טעונה אישור".

נתניהו  (צילום: קסטרו, החדשות12)
צילום: קסטרו, החדשות12

9:44: שיירת ראש הממשלה עוזבת את בית המשפט. לפני שעזב את האולם, נתניהו נראה משתעל ומתעטש לעיתים תכופות.

9:40: עורך דינו של נתניהו מוסיף: "גם פרשנות סבירה מחייבת שאישורים יהיו בכתב. חלות עליו החובות שחלות על הרשות המנהלית, חובות שחלות על רשות מנהלית זה חובות בנאליות לתעד, ולרשום את האישור שלהם זה לא יכול להיות אישור שניתן בע"פ ליד המיכם בפינת הקפה זה לא שיחות בע"פ וזה לא שיחות חולין ולכן האישור הזה צריך להיות אישור בכתב".

9:36: נתניהו קיבל פתק מאחד מעורכי דינו ועזב את אולם הדיונים.

נוני מוזס (צילום: קסטרו, החדשות12)
צילום: קסטרו, החדשות12

9:35: פרקליטו של נתניהו מתייחס לשאלת אישור פתיחת החקירה: "הנתון והשאלה האם יש מקום להפוך את הבדיקה לחקירה על ידי היועמ"ש לממשלה. היועמ"ש בכתבי הטענות שהוגשו בהליך כאן מחדד ומדגיש שהוא אישר את הפתיחה של החקירה ופעם אחר פעם הוא אישר את הטיעונים ופעם אחר פעם הוא אישר את סוגי הפעולות שישנן. את ההצהרה הזו שלנו אנחנו ניקח איתנו במהלך הדיון כי ההצהרה הזו היא הצהרה מחייבת, במובן הזה שכך צריך להיות לפי הדין רק לבדוק אם יש פער או אין פער בין הדקלרציה לבין המציאות".

9:30: פרקליטו של נתניהו עו"ד בן צור פותח את דבריו: "הדיון שאנחנו נמצאים בו הוא דיון קונסיטוציוני מייסודו משום שאנו דנים בהפרה שמפורשת של הוראה של חוק יסוד סעיף 17 לחוק יסוד הממשלה קובע הוראה פשוטה מנדטורית - לא תיפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה אלא בהחלטת היועמ"ש לממשלה. חובה שמוטלת על היועץ המשפטי לאשר פתיחה בחקירה פלילית נגד רה"מ".

שאול ואיריס אלוביץ'‎ (צילום: POOL New, ראובן קסטרו)
שאול ואיריס אלוביץ'‎ | צילום: POOL New, ראובן קסטרו

9:27: ראש הרכב השופטים פרידמן-פלדמן: "אנחנו נעבור לדיון בבקשות. מהשלב הזה מי שלא רוצה להיות נוכח לא חייב".

9:25: ראש הרכב השופטים פונה לנאשם אלוביץ': "מר אלוביץ', ראית את התשובה שהגישו עורכי הדין ואתה מאשר את הדברים?".

שאול אלוביץ': "מאשר את הדברים. אין לי מה להוסיף בשלב זה".

השופטת: "גברת אלוביץ', אני צריכה גם אותך ליד מיקרופון כדי שזה ייקלט".

איריס אלוביץ': "אני מאשרת".

השופטת פונה לנאשם המרכזי בתיק 2000: "אדון מוזס?".

נוני מוזס: "אני מאשר את הדברים".

9:20: ראש ההרכב השופטת רבקה פרידמן-פלדמן: "בוקר טוב, שבו בבקשה. אנחנו בתיק פלילי 67104-01-20. כולם הגיעו?". השופטת פונה לראש הממשלה נתניהו: 

ראש הרכב השופטים: "אנחנו מתחילים עם תשובה לאישום לעורכי הדין של נאשם מספר 1 יש משהו להוסיף? כתבתם תשובה מאוד ארוכה, מפורטת".

עורכי דינו של נתניהו: "אין לנו מה להוסיף".

השופטת: "עורכי הדין של נאשם מספר 2?".

עורכי הדין: "אין לנו מה להוסיף".

השופטת: "מר נתניהו בוקר טוב".

נתניהו: "בוקר טוב".

השופטת: "אדוני מאשר שזו התשובה לאישום?".

נתניהו: "אני מאשר את התשובה בכתב שהוגשה בשמי".

התובעת ליאת בן ארי (צילום: החדשות12)
התובעת ליאת בן ארי | צילום: החדשות12

9:18: השופטים נכנסים לאולם הדיונים. נתניהו עומד במרכז האולם כשקולות המחאה בחוץ נשמעים היטב בבית המשפט.

9:11: ח"כ איילת שקד בריאיון לפני פתיחת המשפט אומרת לניב רסקין: "ימינה לא תסכים לשום חקיקה שתעצור את משפט נתניהו, לא חוק חסינות ולא חוק צרפתי. נתניהו יעמוד למשפט".

9:07: נתניהו מתייעץ עם פרקליטיו ומפנה את גבו למצלמה. בני הזוג אלוביץ' יושבים סמוך לנתניהו אך הצדדים לא מתייחסים זה לזה.

נתניהו בבית המשפט (צילום: קסטרו, החדשות12)
נתניהו בבית המשפט | צילום: קסטרו, החדשות12

9:05: אחד הנאשמים המרכזיים בתיק 2000, מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס נכנס לבית המשפט.

8:54: ראש הממשלה נתניהו נכנס לאולם בית המשפט. התייעצויות אחרונות עם פרקליטיו לפני תחילת הדיונים. בניגוד לדיון הקודם, הפעם נתניהו הגיע ללא משפחתו או תומכים נוספים.

8:42: שיירת ראש הממשלה נתניהו עושה את דרכה לבית המשפט. מתנגדי נתניהו הגיעו למחות מחוץ לאולם הדיונים, אך את הקולות שומעים גם בפנים.

אלוביץ', נכנס, בית, משפט, נתניהו, בנימין, ביבי (צילום: n12)
אלוביץ' נכנס לבית המשפט | צילום: n12
כוחות משטרה מחוץ למעון ראש הממשלה לקראת הדיון במשפ (צילום: N12)
כוחות משטרה מחוץ למעון ראש הממשלה לקראת הדיון במשפטו | צילום: N12

8:38: אחד הנאשמים המרכזיים בתיק 4000, זה שיעמוד במרכז הדיון, בעלי וואלה-בזק לשעבר שאול אלוביץ', הגיע לבית המשפט. אלוביץ' מואשם בשוחד שנתן לכאורה לראש הממשלה נתניהו. גם רעייתו של שאול אלוביץ', איריס, נכנסה לבית המשפט.

מפגינים מחוץ למשפט נתניהו (צילום: N12)
מפגינים מחוץ למשפט נתניהו | צילום: N12

המחאה הציבורית נגד ראש הממשלה מגיעה היום (שני) לנקודת ציון משמעותית, עם פתיחת השלב המרכזי במשפטו באופן רשמי. בעוד שבבית המשפט המחוזי בירושלים נערכו שיפוצים ייעודיים לטובת האירוע, שכללו את הרחבת האולם ובניית תא כתבים, גם רחוב בלפור וכיכר פריז – זירות המחאה הסוערות בחודשים האחרונים – שינו את פניהן הבוקר. החל משעות הבוקר המוקדמות הגיעו אל מחוץ למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור כוחות משטרה רבים ובהם בכירים בארגון.

הפגנה מחוץ למשפט נתניהו  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

גם ארגוני המפגינים התייצבו מחוץ למעון הרשמי בבלפור ונערכו לפתיחת המשפט במיצג מחאה ייחודי: המפגינים הגיעו לבושים במדי אסיר כתומים ופרסו שטיח אדום לאורך הרחוב כדי "להכין עבור המלך את הדרך למשפט". בסרטון ששחררו המפגינים, מתנועת "קריים מיניסטר", פרסה משמרת המחאה את השטיח האדום וחבריה קראו "המלך צריך להגיע, המלך ביבי הראשון".

_OBJ

בתנועת "קריים מיניסטר" מסרו כי "מצב שבו ראש ממשלה מכהן מתייצב בבית המשפט כנאשם הוא כתם שחור על מדינת ישראל ועל הדמוקרטיה שלה. אסור לנו לנרמל את הטירוף הזה. מחדל הקורונה שגבה מעל ל-5,000 קורבנות והמיט אסון כלכלי וחברתי על אזרחי ישראל ממחיש שנאשם בפלילים לא יכול לנהל מדינה. היום, יותר מתמיד, ישראל זקוקה לראש ממשלה במשרה מלאה ולא לנאשם שכורת ברית עם כהניסטים כדי להימלט מהדין".

בניגוד להקראת פסק הדין, שבה הגיעה צמרת הליכוד לעמוד מאחורי נתניהו בבית המשפט, הפעם קרא ראש הממשלה לתומכיו שלא להגיע למקום בעקבות התחלואה הגואה.