היועץ המשפטי לממשלה החליט לגנוז את תיק החקירה שנפתח נגד כמה חוקרי שירות הביטחון הכללי, בחשד שפגעו בסאמר ערביד, הנאשם ברצח רנה שנרב ז"ל, במהלך חקירתו - כך הודיעה הבוקר (ראשון) פרקליטות המדינה. שנרב, בת 17 במותה, נרצחה בפיגוע במעיין בסמוך ליישוב דולב ב-2019.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חקירה פלילית לבדיקת האירועים נפתחה בעקבות הידרדרות קשה במצבו הבריאותי של סאמר ערביד, בעקבותה אף התאשפז, בעת שהיה נתון בחקירת השב"כ, ולאחר שגם הוגשו תלונות ביחס לכך.

לפי הודעת הפרקליטות, במסגרת הפעולות בתיק נחקרו באזהרה כמה חוקרי שב"כ בחשד לשימוש בכוח שלא כדין, נגבו הודעות מעדים, נתפסו מסמכים והתקבלו חוות דעת מהמכון לרפואה משפטית. החקירה נוהלה ע"י המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש).

לאחר בחינת חומר הראיות, בהתאם להמלצת צוות החקירה וחוות דעת כלל הגורמים בפרקליטות המדינה אשר ליוו את הטיפול בחקירה, החליט היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את תיק החקירה בהיעדר תשתית להוכחת ביצוע עבירה. עם מתן ההחלטה, הנחה היועץ המשפטי לממשלה לפעול להפקת הלקחים הנדרשים.

עם תחילת החקירה הוצא צו איסור פרסום על עצם קיומה ועל כל פרטיה, מטעמים של ביטחון המדינה. לבקשת המחלקה לחקירות שוטרים הצו צומצם כעת, אך עדיין חל איסור פרסום על פרטי החקירה.

פעילות צה"ל לאיתור המחבלים מהפיגוע ליד דולב (צילום: דובר צה"ל )
פעילות צה"ל לאיתור המחבלים | צילום: דובר צה"ל

שירות הביטחון הכללי בירך על ההחלטה לסגור את התיק וטען כי שיתף פעולה באופן מלא עם החקירה. עוד הדגישו בשב"כ כי המידע שהתקבל בחקירתו של ערביד הביא לאיתור אמצעי לחימה רבים ולסיכולם של פיגועים נוספים שתוכננו על ידי ארגון הטרור החזית העממית.

ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר בתגובה: "מגבה את חוקרי השב"כ אשר ביצעו משימתם במקצועיות, בממלכתיות ועל פי חוק, ובפעולתם הצילו חייהם של ישראלים רבים".

פיגוע מטען חבלה סמוך ליישוב דולב (צילום: דובר צה"ל )
זירת הפיגוע בדולב | צילום: דובר צה"ל

ערביד, מי שעמד בראש החוליה שביצעה את פיגוע המטען ליד דולב שבו נרצחה רנה שנרב ז"ל, התמוטט במהלך חקירת השב"כ ופונה לבית החולים ב-2019. הוא אושפז למשך כמה שבועות בבית החולים הדסה בירושלים, ולאחר שמצבו השתפר שוחרר והוחזר לחקירה.

כמה חודשים לאחר מכן, נחשף כי מה שהוביל לאלימות החריגה שהופעלה כלפיו בחקירותיו, הייתה ההבנה בשב"כ לפיה מדובר ב"פצצה מתקתקת". ערביד הוא היחיד שידע היכן נמצאים כלי נשק נוספים שהיו אמורים לשמש את התשתית לביצוע שורה של פיגועים בטווח הזמן המיידי.

מסיבה זו הפעילו חוקרי השב"כ לחצים שונים וחזקים על ערביד, הרבה יותר מאלה שהופעלו על חברי החוליה האחרים. בסופו של דבר גם הוא נשבר - וחשף את מקום המסתור של כלי הנשק הנוספים שהיו בביתה של אימו ברמאללה.