הסתיים המצוד אחרי המחבלים שביצעו את הפיגוע בבנימין? שר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בירך היום (שני) בטוויטר על לכידת רוצחיה של רנה שנרב ז"ל. אלא שכעבור זמן קצר יצא שב"כ בהודעה שמבהירה: הפרסום אינו מאושר על ידינו והחקירה עדיין בעיצומה. ליברמן הסיר בתגובה את הציוץ מהרשת.

בציוץ שפרסם הבוקר כתב יו"ר ישראל ביתנו: "כל הכבוד לכוחות הביטחון ולחיילי צה"ל שלכדו את המחבלים השפלים שרצחו את רנה שנרב ז"ל ופצעו את אביה ואחיה". 

דבריו של ליברמן החלו לייצר הד ציבורי, ובשב"כ מיהרו לפרסם הבהרה. "הפרסומים בנושא תפיסת המחבלים שביצעו את הפיגוע בדולב אינם על דעת או באישור שב"כ, אשר אמון על החקירה", מסרו. "חקירת הפיגוע נמצאת בעיצומה ויש להמתין לסיומה ולהודעות רשמיות ומוסמכות בנושא תוצאותיה". 

רינה שנרב ז"ל שנרצחה בפיגוע בדולב (צילום: באדיבות המשפחה)
רנה שנרב ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו הנחה את מנכ"ל משרדו להביא לאישור בוועדת התכנון הקרובה הקמה של שכונה חדשה בדולב, שבה יוקמו כ-300 יחידות דיור חדשות. "נעמיק שורש ונכה באויבינו", אמר. "נמשיך לחזק ולפתח את ההתיישבות".

הנשיא ריבלין הגיע היום לבית החולים הדסה עין כרם, שם עדיין מאושפזים איתן ודביר שנרב, אביה ואחיה של רנה ז"ל שנפצעו בפיגוע. "הרוח והיכולות שלך, הרב איתן, גם הנפשיות וגם המנהיגותיות, מחזקות אותנו פה כל כך בארץ הזו", אמר הנשיא לאב. "אנחנו בוכים, ומגיע לה לרנה שנבכה - אבל אנחנו גם קמים. וחשוב לנו ביותר להמשיך את קול רנה. לבחור בחיים ולהמשיך חזקים".

משם המשיך הנשיא לבקר את נחום נביס, שנפצע קשות לצד אחותו נעם שנפצעה אף היא, בפיגוע הדריסה שהתרחש לפני כשבוע וחצי סמוך לאלעזר. הנשיא פגש לצד מיטתו את הוריהם, נפתלי וזהבה נביס, וחיזק את ידיהם בשעות הקשות ובתפילה להחלמתם המהירה של ילדיהם.

פיגוע מטען חבלה סמוך ליישוב דולב (צילום: דובר צה"ל )
חסימות צה"ל באזור הפיגוע | צילום: דובר צה"ל

אתמול התקבלו דיווחים פלסטיניים שלפיהם צה"ל החרים רכב בכפר עין עריכ, בחשד ששימש את מבצעי הפיגוע. שנרב נהרגה כתוצאה מפיצוץ מטען כבד שהטמינה חוליית מפגעים מאחורי סלע, והופעל ככל הנראה בהפעלה מרחוק. אביה ואחיה שהיו עמה נפצעו באירוע.

כל החשודים שנעצרו עד אתמול הם פעילים חמאס וג'יהאד איסלמי בהווה או בעבר. בנוסף, אחד החשודים מקורב לאיש מטה הגדה, ממשוחררי עסקת שליט. בצה"ל ריכזו את המאמצים בשני מוקדים מרכזיים בעקבות הפיגוע: אזור הכפרים של רמאללה, וחברון – שני מוקדי הפעילות המרכזיים של חמאס. 

בתוך כך, בימים האחרונים התברר כי מטען הצד שהרג את שנרב היה מטען כבד במיוחד, והכיל שלושה קילוגרמים של חומר נפץ. המטען הוסתר מאחורי סלע, בזווית שנועדה למקסם את הפגיעה. מדובר במטען שדומה לאלו שבהם נעשה שימוש בתחילת-אמצע האינתיפאדה השנייה - מה שמוביל להתייחסות רצינית במיוחד לאירוע הן מצד כוחות הביטחון בישראל והן מצד מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום