החשד להתעללות בדרום: מידע שהגיע לידי N12 מצביע על כך שכבר לפני חודש וחצי התקבל מידע על חשד להתעללות בתינוקת בת ה-9 חודשים שאושפזה השבוע בבית החולים סורוקה במצב קשה - אך דבר לא נעשה. שוטרים שביקרו בבית המשפחה ב-25 בנובמבר הבחינו בחבלה חריגה על גופה של התינוקת ודיווחו על כך לרשויות הרווחה. למרות הזמן הרב שעבר - הדיווח לא טופל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנוסף לכך, לפני כחודשיים וחצי הסבתא של התינוקת התלוננה במשטרה על חשד לאלימות כלפי הבת שלה מצדו של בן זוגה. האם בת ה-18, הגרוש בן ה-20 ובן הזוג הנוכחי בן ה-35 של האם, נעצרו בחשד להתעללות ומעצרם הוארך עד שבוע הבא.

הסבתא, אמה של החשודה שנעצרה אתמול בחשד להתעללות בבתה בת ה-9 חודשים, בטוחה כי בתה לא פגעה בתינוקת. בשיחה עם N12 היא הסבירה כי האשם המרכזי לטענתה בפגיעה בתינוקת הוא בן הזוג של בתה בן ה-35 ולא האב הביולוגי שנעצר גם הוא, ושגם מעצרו הוארך. "אין לבת שלי יד בחשדות האלה. היא אמנם ילדה בעצמה אבל מעולם לא פגעה בבת שלה", טוענת הסבתא בביטחון. "במסירות נפש היא טיפלה בבית שלה. היא לעולם לא תפגע בבת שלה".

בית החולים סורוקה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מצבה של התינוקת השתפר והיא צפויה להשתחרר מבית החולים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בחודשים האחרונים הקשר בין האם בת ה-18 לבן זוגה בן ה-35 מבאר שבע עלה על שרטון. הסבתא התנגדה לקשר ביניהם ובדיקה שלה העלתה שיש לבן הזוג רקע פלילי ועבירות אלימות בתוך המשפחה. אותו עבר פלילי שהדאיג אותה גרם לה לפנות למשטרה.

חודש לאחר מכן, היא הלכה לבית של בתה ושל בן זוגה כדי לבדוק אם הכל בסדר. בתה אמרה לה שהיא מטרידה אותם  - והגישה נגדה תלונה במשטרה. השוטרים שהגיעו למקום ביקשו ממנה לעזוב את המקום, האם נענתה בחיוב לבקשתם, ולפני שעזבה ביקשה מהשוטרים שיבדקו את התנהלות הבית. השוטרים נכנסו וזיהו תינוקת עם סימן כחול על גופה, הם שאלו את האם מה קרה והיא ענתה שהתינוקת נפלה ונחבלה משלט. על פי הדוחות המשטרתיים, השוטר התקשר מיד למחלקות הרווחה בעיריית נתניה ובאר שבע ודיווח על האירוע החשוד.

"שמעתי שהתינוקת אפאתית ויש סימנים כחולים, הלכתי לשם והתקשרתי למשטרה", סיפרה האם. "השוטר הגיע לבית ושאל את הבן זוג ואת הבת מה זה הסימן הכחול על התינוקת. הם טענו שהתינוקת שובבה ו'קיבלה מכה מהשלט'. השוטר רשם את זה בדוח, הוא רשם שנראה סימן כחול והם טענו שזה מנפילה". יש לציין כי השוטרים לא ראו סימן חריג חוץ מסימן החבלה שהיה על גופה של התינוקת. 

בינתיים הסבתא נחקרה במשטרה לאור התלונה שהוגשה על כך שהיא מאיימת על בתה ועל בן זוגה. "התחננתי כבר מחודש נובמבר שיקחו את התינוקת לבדיקות ואף אחד לא התיחס אליי", סיפרה, "חודשיים אני מתריעה. אמרו לי שאני סתם מעלילה ומדמיינת".

"בן הזוג לא נתן לי להתקרב אליה", הוסיפה, "אני רוצה לדעת למה נתנו לאדם עם עבר פלילי עשיר מאוד של אלימות במשפחה להמשיך להיות ליד תינוקת חסרת ישע". לאחר שהוריה של התינוקת לקחו אותה לבית החולים סורוקה, שם דווח למשטרה על המקרה ןנפתחה חקירה.

"נשרף לי הלב לראות את הילדה ככה"

בהודעות ששלח האב הגרוש לבת זוגו הוא ניסה להבין מה פשר הסימנים על גופה של בתו התינוקת. "נשרף לי הלב שראיתי את הילדה ככה", כתב, "אני עד עכשיו לא מבין. כאב לילדה, היית צריכה לבדוק את זה במקום מאשר התעללות. את גם ככה כל היום בבית. בחיים לא ראיתי ילדה בגילה שיש עליה כל כך הרבה סימנים. זה נראה יותר הזנחה".

על אף שהסבתא בטוחה כי בן הזוג של בתה מעורב במעשה, המשטרה עצרה את האב הביולוגי עם האם. הם חשודים בהתעללות וגרימת חבלה חמורה לבתם בת ה-9 חודשים. האם והאב מכחישים את החשדות המיוחסים להם והובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע. האם טוענת כי אחרי מספר ימים בהם התינוקת שהתה אצל האב בנתניה היא חזרה עם חבלה.

עו"ד טלי גוטליב שמייצגת את הגרוש שחשוד בהתעללות מסרה כי "מרשי מעולם לא פגע בקטינה. הוא גרוש מאמה ואינו מתגורר עם הקטינה. בחודש האחרון גרושתו ניתקה איתו כל קשר וכל נסיונותיו ליצור עמה קשר עלו בתוהו.

קומפוננט טלי גוטליב (צילום: יחסי ציבור)
עו"ד טלי גוטליב | צילום: יחסי ציבור

עו"ד בנימין מלכא ועו"ד יקיר שקרצי, סנגוריה של האם: "כפי שסברנו 'גורמים נוספים' נעצרו בפרשה זו ואנו סבורים כי ההליך ילך ויתבהר באופן כזה שבו החשדות, לעניין פגיעה בפעוטה, יוסרו מעל האם. האם אוהבת את בתה ומכחישה כמובן כל קשר לפגיעה בבתה הפעוטה, להיפך. לעניין מעצרו של האב, על ידי בית המשפט המחוזי, אין בכוונתנו להגיב".

התינוקת אושפזה ביום שני בבית החולים סורוקה. לאחר סדרת בדיקות שנערכה בתינוקת, הועבר למשטרה דיווח על חשד לעבירות של התעללות. לאחרונה חל שיפור במצבה והיא צפויה להשתחרר מבית החולים.

פרקליט ההורים (צילום: אלון סויסה, חדשות)
עו"ד בנימין מלכא | צילום: אלון סויסה, חדשות

תגובת המשטרה: "אנו רואים בחומרה כל מקרה של התעללות בחסרי ישע ובהתאם כל תלונה או דיווח המתקבל במשטרה בהקשר זה ומעלה חשד לביצוע עבירה פלילית נבדק ומטופל ביסודיות. במקרה זה התקבלו במשטרה תלונות הדדיות שנבדקו, הועבר דיווח לרשויות הרווחה ובעקבות חשד שעלה לפגיעה בפעוטה נפתחה חקירה במשטרה שבמהלכה נעצרו החשודים במעשה. נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות ולבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת".

תגובת עיריית באר שבע: "מדובר בתינוק שלא היה מוכר לאגף הרווחה אשר הגיע מישוב שמחוץ לב"ש. מרגע קבלת דבר האירוע המצער נכנס אגף הרווחה בעירייה לטיפול בתינוק. התינוק מטופל כעת בצורה הטובה ביותר  ומוגן היטב".

תגובת עיריית נתניה: "מדובר במקרה חמור ומצער שנמצא כעת בחקירה משטרה. בתאריך 10.11 הועבר הטיפול באם ובתינוקת לבאר שבע בשל מעבר האם לבן זוגה אשר הינו תושב באר שבע".