מאות בני אדם מוחים הערב (שני) נגד המשטרה בעקבות מותו של אהוביה סנדק ז"ל, הנער שנהרג לאחר מרדף משטרתי בבנימין, בשורת מוקדים ברחבי הארץ. בירושלים התגודדו עשרות רבות של מפגינים בצומת בר אילן, חסמו אותה לסירוגין והתעמתו עם שוטרים. מחאות נוספות מתקיימות מול משטרת אריאל, בצומת בר אילן בכביש מספר 4, בצומת יצהר, באשקלון, בצומת שילה, בצפת ומול ביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בתל אביב. שלושה כלי רכב משטרתיים נפגעו מיידוי אבנים וצמיגיהם נוקבו. 14 מפגינים עוכבו ונעצרו בירושלים וארבעה נוספים נעצרו בצפת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך ההפגנה בירושלים המוחים התעמתו עם השוטרים תוך יידוי אבנים וביצים, גרימת נזק לניידות המשטרה ולתשתיות, הבערת פחים וחסימת צירי התנועה. אל המקום הובאה מכת"זית וצמיגיה נוקבו. בתל אביב הפגינו כ-50 איש מול ביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה וקראו לשר להקים ועדת חקירה חיצונית לבדוק את התנהלות ימ"ר ש"י. המפגינים יצאו בצעדה לאזור צומת עזריאלי והתעמתו עם שוטרים במקום.

במשטרה סבורים שהחקירה נגד ארבעת חבריו של סנדק תסתיים בתוך ימים ספורים. לדעת החוקרים, הם יודעים מי נהג במכונית שהתהפכה במהלך המרדף המשטרתי שכתוצאה ממנו נהרג אהוביה בן ה-17. בידי החוקרים גם עדויות ליידויי האבנים של הצעירים על מכוניות פלסטיניות – מה שגרם והוביל למרדף אחריהם.

כמו כן, מתחזקת ההערכה של החוקרים שהנהיגה הפרועה של המכונית הבורחת והניסיונות למנוע מרכב המשטרה לעקוף אותה הם אלו שהובילו לחיכוך בין שני הרכבים ואחר כך להתהפכות של מכונית הצעירים.

החקירה מתנהלת בידי צוות משולב מיוחד שמונה חוקרים מימ"ר תל אביב ונציג של מח"ש בפיקוח ישיר של פרקליטות מחוז ירושלים. במקביל, נמשכת במח"ש החקירה נגד שישה שוטרים מימ"ר מחוז ש"י שהיו מעורבים במרדף.

מוקדם יותר היום התברר שהעבירה שמיוחסת לצעירים הוחמרה וכעת הם חשודים גם בהמתה בקלות דעת ובהפקרה אחרי פגיעה. בארגון חוננו, שמייצג את שני הקטינים ושני הבגירים שהיו עם סנדק ברכב ושוחררו למעצר בית, מסרו כי המשטרה חקרה את החשודים בעבירת המתה בקלות דעת. לדבריהם, "משמעות המשך החקירה בכיוון זה, היא העברת האחריות הפלילית למות הנער מהשוטרים שנחקרים אף הם בגין האירוע, אל הנערים שישבו ברכב".

מחאה בצומת בר אילן על מות אהוביה סנדק ז"ל (צילום: דוברות המשטרה)
מחאה בצומת בר אילן על מות אהוביה סנדק ז"ל | צילום: דוברות המשטרה

סנדק, נער בן 17, היה מעורב על פי החשד ביידוי אבנים כלפי רכבים - וכשנמלט מהמשטרה בנסיעה ברכב יחד עם חבריו, המכונית התהפכה והוא נהרג. בג"ץ צפוי לדון בקרוב בעתירה הדורשת לאסור על המשטרה לחקור את מותו של סנדק ז"ל, בטענה שעל פי פקודת המשטרה חל עליה איסור לחקור אירועים שבהם חשודים שוטרים.

בארגון "חוננו" תקפו את המשך חקירת הנערים: "הדם של הנער הבא שייהרג על ידי הימ"ר ומח"ש. מי שלא מנהל חקירת אמת על הרג נער יהודי, סולל את הרג הנער הבא. זריקת האירוע על הילדים שנפגעו בתאונה הקשה, משמעותה אחת - טיוח וניסיון לנקות את השוטרים. אנו בוחנים הכנסת התערבות משמעותית חיצונית בחקירה. בקרוב נדע".

ילדים שנפגעו ממכת"זית בהפגנה בירושלים
הילדים שנפגעו ממכת"זית בהפגנה

כמה מאות בני אדם מחו שלשום בירושלים נגד המשטרה בעקבות מותו של סנדק. המחאה, שהחלה באופן שקט מול בניין המטה הארצי של המשטרה, צברה תאוצה - והסתיימה בעימותים אלימים ובהפעלה של מכת"זית משטרתית - שגם פגעה בשני ילדים. מהמשטרה נמסר כי 21 מפגינים נעצרו ו-11 שוטרים נפצעו כתוצאה מיידוי אבנים.

בשלב מסוים, חלק מהמפגינים בקרבת המטה הארצי חסמו את כביש מספר 1 בבירה, והפריעו לתנועת הרכבת הקלה. בשל כך, הפעילה המשטרה את המכת"זית שהגיעה למקום מבעוד מועד, ומזרנוק המים נפגעו שני ילדים קטנים - שאביהם נעצר. בתיעוד נראה האב זועק לעבר השוטרים שהם "רוצחים". בהמשך נראים כמה שוטרים עוצרים את האב ולוקחים ממנו את העגלה, בזמן שהוא מנסה להיאבק בהם.

במשטרה הדפו את הטענות ומסרו כי "האב לא נענה לקריאת השוטרים לזוז, והתינוק הועבר לאימו. מפגין נעמד יחד עם עגלה ובה תינוק אל מול מכת"זית המשטרה, ולא נענה לקריאת השוטרים לזוז למדרכה בשל הסיכון שבמעשיו, בדגש לתינוק שבעגלה. לאחר שלא נענה מספר פעמים, הוא נעצר והתינוק הועבר לאימו שנכחה במקום".