בית המשפט התיר היום (שלישי) לפרסם את שמו של הגבר שניסה לרצוח את אשתו בערב ראש השנה במצפה רמון - אביעד משה, בן 45. על פי החשד, משה הכה נמרצות את אשתו, שירה איסקוב, באמצעות מערוך ודקר אותה - כל זאת בעודה מחזיקה את בנם הפעוט בן השנה וחצי. בימים האחרונים קמה סערה גדולה מאוד ברשתות החברתיות סביב ההחלטה של בית המשפט לאסור את פרסום שמו של משה שביקש: "זה יהרוס קריירה ומוניטין של 45 שנה, תנו לי צ'אנס". בדיון היום טען סניגורו של משה כי "הוא מבקש לא לפרסם את שמו כדי להגן על בנו". עורך דינה של שירה: "מברכים על ההחלטה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברשתות הביעו ביקורת חריפה על השופט ג'ורג' אמוראי שאישר את בקשתו של משה שלא לפרסם את שמו.  יו"ר נעמת חגית פאר מסרה: "עצוב שרק לאחר הסערה הציבורית והערעור של המשטרה - בית משפט התיר לפרסם את פרטיו של החשוד. המסר הציבורי שהועבר על-ידי השופט ג'ורג' אמוראי היה חמור מאד לנשים שחוות אלימות ומגלות שהוא חרד יותר לשמם הטוב של הפושעים מאשר לחייהן. טוב שההחלטה נהפכה".

פרוייקט מימיון ההמונים שהוקם למען שירה משה
פרוייקט מימיון ההמונים שהוקם למען שירה משה

בניגוד להחלטתו של השופט, אזרחים רבים, כמו גם מספר כתבים וגופי תקשורת, שיתפו וחשפו את שמו של החשוד ברצח ואף חלקם עתרו לבית המשפט על מנת שיתיר לחשוף את שמו של הבעל. כאמור היום התיר השופט אריאל ואגו לפרסם את השם ואמר: "מקבל את הערעורים ומבטל את הצו". אשתו של משה, שירה, התירה לפרסם את שמה כמה ימים לאחר המקרה, במטרה להעלות את המודעות של המקרה המזעזע.

במהלך הדיון שהתקיים ביום שישי האחרון, מייצגיה של שירה ביקשו לאפשר את חשיפת שמו של משה, מתוך זכות הציבור לדעת וכן "שנפגעי אלימות במשפחה יאזרו אומץ ויתלוננו". משה מצדו טען כי הוא מתנגד לחשיפת שמו וזהותו, והסביר: "כי קל להרוס קריירה ומוניטין של 45 שנה. זה לא הזמן כרגע, ההורים שלי מבוגרים ואני לא צריך את מפח הנפש הזה". הוא הוסיף כי "יצר הנקמנות של המשפחה שלה הוא משהו מובן". לבסוף סיכם משה את טענתו ואמר: "יכול להיות שיימצאו דברים מפתיעים, תנו לי את הצ'אנס הזה".

לאחר ששמע את דבריו של הבעל, השופט אמוראי החליט להיעתר לבקשתו – ולא לחשוף את שמו ופרטיו. זאת על אף ששירה, שנפגעה באורח קשה מאוד במקרה, ביקשה לפרסם את זהותו. השופט הסביר: "הסכמתה היא רק אחד השיקולים". בסיכום הדיון נכתב: "בין השאר המשיב התייחס לאפשרות פגיעה בהוריו ובבנו הקטין וכן התייחס לעניין מניעים פסולים של משפחת הקורבן".

ניסיון רצח במצפה רמון
זירת האירוע במצפה רמון

עופר איזקוב, אחיה של שירה בת ה-32, כתב בשבוע שעבר פוסט בפייסבוק בו תיאר את מעשיו הנוראיים של בעלה של אחותו. "גיסי לשעבר ניסה לרצוח את אחותי הקטנה בעודה מחזיקה את בנם הפעוט בן השנה וחצי בחיקה", כתב איזקוב בפוסט. "הוא תקף אותה באכזריות רבה עם מערוך וסכין מטבח, שנייה לפני שיצאה מהבית. ריסק לה את הלסת והעיף לה את כל השיניים מהפה, ולאחר מכן הוא התחיל לשחוט אותה כמו שרק רואים בסרטים". איזקוב גם יצא במסר חשוב שמעודד נשים שעוברות אלימות לדבר, וקרא לציבור לבוא להפגנה נגד אלימות כלפי נשים: "דווקא הגברים צריכים לעמוד ולהגיד עד כאן!".

לפני מספר ימים נפתח פרוייקט מימון המונים באתר giveback לו ניתן השם "מחזירים לשירה את החיוך". הפרוייקט ביקש לגייס 360 אלף שקלים במטרה "לשחזר את פניה של שירה, לחזור לעצמה ולבנה הפעוט, לאחר התקיפה הנוראה שעברה". נכון להיום, הפרויקט גייס כבר למעלה ממיליון שקלים שנתרמו על ידי קצת יותר מ-9,000 בני אדם.

עו"ד בן מעוז, שמייצג את שירה איסקוב, אמר בסוף הדיון: "הגעתי לכאן היום כדי לוודא שייעשה צדק עם שירה, לוודא שדמותו המפלצתית של החשוד תחשף לעיני הציבור. הופתעתי מבקשת החשוד לאסור את הפרסום בשם טובת הילד, אותו ילד ששוטט בדם אמו בגלל מעשיו של החשוד. אנחנו מברכים את ההחלטה שקבעה בקול חד וברור שבית המשפט אינו יכול לשמש מחסה ומסתור של מי שניסה לרצוח את מרשתי".

עו"ד בן מעוז​ (צילום: משה בנסון)
עו"ד בן מעוז | צילום: משה בנסון

בריאיון לתוכנית "שלוש", סיפר בן מעוז כי בשעות הבוקר היום הוא ביקר אותה ואמר לה כי עם ישראל תומך בה ועומד מאחוריה. "יש תהליך שיקומי ארוך לפניה. לי אין ספק בנוגע לחומרת המעשים". בטרם הותר שמו של משה לפרסום, אמר בן מעוז: "התחושות קשות מאוד, שירה מרגישה שביהמ"ש הפקיר אותה, היא הסכימה לחשוף את פרטיה ופרצופה - אין לה מה להסתיר. פניו ופרצופו של המפלצת שתקף אותה צריכה להיחשף גם כן".

לגבי פרויקט גיוס ההמונים שהוקם למען שירה אמר: "הכספים נועדו כדי לשקם את החיים שלהם, כל המשפחה נפצעה נפשית. כל האירוע מתרחש לעיני בנם בן שנה ועשרה חודשים. האב שוחט את זוגתו לעיני הילד. מה שמפתיע זה טענת הסנגור שלטובת הילד אין לפרסם את שם האב".