החשד לאלימות בגן מסתעף: הבוקר (שישי) הותר לפרסום כי גם מנהלת הפעוטון ברמלה נחקרה אמש (חמישי) במשטרה, בחשד למעורבות בפרשה. במשטרה הודיעו כי מנהלת הגן נחקרה בחשד לעבירה על חוק הפיקוח על המעונות. בפרשה נעצרו ונחקרו כבר ארבע סייעות מהפעוטון: רוחמה סעד, נירית סוייד, חני צצשוילי ואורלי שרוני שרגני. מעצרן הוארך שוב אתמול והמשטרה מייחסת להן עבירות חמורות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בית המשפט קבע כי קיים חשד סביר שהסייעות ביצעו עבירות אלימות כלפי תינוקות חסרי ישע ומעצרן הוארך בשלושה ימים. בתמונה שהגיעה לידי N12 נראות הסייעות החשודות בהתעללות יחד עם צוות הפעוטון. עו"ד ירון פורר, אמר בסרטונים שהגיעו שלשום לידי הורי הגן נראות עובדות בפעוטון מטיחות לכאורה חפצים על פעוטות בגילאי שנה ושנתיים.

אימם של שניים מילדי הגן זעקה השבוע לעבר בעלה של אחת הסייעות החשודות: "איך עשיתם לנו את זה? את האוצרות שלנו השארנו אצלכם ואתם בגדתם בנו, תתביישו". אחד ההורים סיפר ל-N12: "הן קשרו אותם ונתנו להם מכות - סרטונים מזעזעים, לא ראינו דבר כזה מעולם".

בעלת הפעוטון הגיעה למשטרת רמלה אתמול לעדות שנייה, אולם עם התקדמות העדות היא הפכה לחקירה באזהרה. החשד הוא היעדר דיווח לאגף הגנים ומעונות היום, לכאורה, על אירוע אלימות שבו היתה מעורבת אחת הסייעות החשודות בעברה.

צוות הפעוטון שבו יש חשד להתעללות‎
צוות הפעוטון שבו התגלה חשד להתעללות

התיק בעניינה של הסייעת אכן היה פתוח, וכרגע חושדים במשטרה שלמרות שלאותה סייעת היה אסור לבוא במגע עם חסרי ישע, בעלת הגן אישרה לאותה סייעת לעבוד בפעוטון, בחלוף הזמן התיק בעניינה של הסייעת החשודה נסגרה, אולם החשד נוגע לתקופה שהרישום הבעייתי בעניינה היה תקף, ובעלת הגן אישרה לה להמשיך ולעבוד.

עו"ד עדי כרמלי, שמייצג את משפחותיהם של חלק מילדי הפעוטון, פנה למשטרה ואמר להם כי הגיע לידיו מידע שאחת הסייעות נחקרה בעבר באזהרה בחשד לתקיפת קטין חסר ישע. לטענתו קיים מסמך מטעם המפקח על הגנים ומעונות היום בעיריית רמלה – שאסר על העסקת הסייעת. עו"ד כרמלי ביקש מהמשטרה להשיג את המסמך "בהקדם האפשרי וללא כל דיחוי", בשל השפעתו האפשרית על התיק.

עו"ד עידית רייכרט, הסנגורית של בעלת הגן, מסרה: "אתמול בערב נקראה מרשתי למסור עדות נוספת לא כחשודה אלא כדי להוסיף מידע ולסייע למיצוי החקירה. יודגש ויובהר מרשתי אינה חשודה בשום עבירה פלילית אלא נשאלה בעניין הפעלת הגן בהתאם לחוק הפיקוח. גם בעניין זה מרשתי פעלה כדין ובידה אישור בהתאם לדרישות החוק שאותו מסרה למשטרה".

בתום חקירתה שוחררה מנהלת הפעוטון למעצר בית למשך שלושה ימים, בתנאים מגבילים. במשטרה הדגישו כי "החקירה נמשכת". השבוע התראיינה מנהלת הפעוטון ל-N12, זמן קצר לאחר שהותר לפרסום שמן של שתי הסייעות החשודות בהתעללות

בריאיון שהתקיים השבוע הגיבה ל' לראשונה על סרטונים שתיעדו את המקרים הקשים לכאורה - וביקשה את סליחתם של ההורים: "הסייעות בגדו בי, אני כל כך מצטערת". 

עם תחילת הריאיון, פרצה ל' בבכי: "לא הסתרתי שום דבר מאף אחד – תמיד המצלמות היו גלויות גם להורים, כולם ידעו שיש מצלמות בגן. ברגע שנודע לי על הסרטונים פשוט הזדעזעתי. מה שראיתי שם היה נוראי". לדבריה, לא היה לה שום רמז לנעשה מתחת לאפה. "הסייעות בגדו באמון שלי, כל כך האמנתי בהן - לא הייתי נותנת לזה לקרות בחיים. לא הייתה לי שום יד בדבר".

ל' סיפרה על שרשרת האירועים – מהשנייה שגילתה על הסרטונים ועד הבשורה להורים. "ברגע שנודע לי על התיעוד עשינו כל מה שצריך. הגענו למשטרה, ושלחנו את הסייעות באותה השנייה הביתה. פעלנו בכל הכוח כדי להגן על הילדים. ההורים מסכנים - הם כועסים ובצדק".

דמעותיה של ל' לא הפסיקו לזלוג במהלך כל הריאיון. "הגן שלי הוא מפעל חיי. כל כך הרבה שנים עבדתי על השם שלי - בחיים לא חשבתי שזה יגיע אליי הביתה. הילדים בגן הם כמו הילדים שלי".

"לא מרגישה אשמה, אלא כעס"

ל' ביקשה להעביר מסר להורים: "לא ידעתי מה קורה שם. אני כל כך מתנצלת - אעשה הכל כדי לעזור להם ולמצות את הדין עם הסייעות. אני כועסת אך לא מרגישה אשמה, פגועה בדיוק כמו ההורים".  ל' הוסיפה: "לא יכולתי לצפות בסרטונים – זה היה מזעזע".

ההורים של ילדי הפעוטון
הורי הגן מול בית המשפט, השבוע

בעלה של ל' הוסיף: "הילדים בגן הם הילדים שלי - הם רצים אליי כשאני מגיע, אני זה שמכין להם את האוכל. ההורים יודעים מה אנחנו שווים, זה גן ותיק עם שם טוב. תמיד היו מצלמות ותמיד הייתה שקיפות - אני מתנצל שזה חמק לנו בין הידיים". בעלה פנה לזוג הסייעות: "אני כועס עליכן – הסרטונים מעידים שאתן זוג מפלצות".  

עורכת הדין עידית רייכרט
עורכת הדין עידית רייכרט באת כוחם של בעלי הגן‎ | צילום: Q Elite beauty