נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם, המליץ היום (שני) לנשיאת בית המשפט העליון לנזוף באופן חמור בשופטת שרון לארי-בבלי, שהציעה לתת מנטוס לאליעזר ברלנד, לאחר שהתלונן על מצבו הבריאותי במהלך הארכת מעצרו. ההמלצה מגיעה לאחר שהוגשה תלונה נגד השופטת בעקבות התבטאותה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהחלטתו קבע הנציב, כי אין מחלוקת על כך שאמירותיה במהלך הדיון היו מיותרות ופוגעניות, וכי לא היה להן כל מקום בדיון שהתנהל. לדברי הנציב, אחת החובות הבסיסיות של שופטים היא חובת הריסון והאיפוק העצמית. הנציב קבע בהחלטה כי על כל שופט להקפיד על התבטאויותיו - "לא כל שכן כאשר מתברר בפניו עניין הזוכה לסיקור תקשורתי נרחב, שבו קיים הד משמעותי לכל התבטאות של השופט".

עוד הוסיף: "על השופט, כך מורים לנו כללי האתיקה, להדר לא רק בכבודם של בעלי הדין המתדיינים בפניו, אלא בכבודו של כל אדם, ומצופה היה מבית המשפט כי יברור את מילותיו ושלא ישתמש בביטויים בלתי ראויים, דבר שלא נעשה, למרבה הצער, על ידי השופטת".

אליעזר ברלנד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדברי הנציב, אמירות מסוג זה מהוות חשש לפגיעה באובייקטיביות ובניטראליות של בית המשפט, ומעבר לפגיעה בדימוייה של השופטת כגורם אובייקטיבי, האמירות לדבריו פגעו במערכת המשפט כולה.

במהלך בירור התלונה נמצא כי כאשר בא-כוחו של ברלנד פירט במהלך הדיון את הבעיות הרפואיות מהן הוא סובל, אמרה השופטת: "הבנתי שהוא לא פרגית בת 17", והוסיפה: "שייקח מנטוס". דבריה נאמרו בהתאם לחשד המופיע בחומר החקירה, לפיו ברלנד הציע לחולים במחלות קשות ליטול מנטוס, לאחר שקיבל מהם תמורה כספית, בטענה כי מדובר בתרופה שתגרום לריפויים.

בתגובתה לתלונה מסרה השופטת כי האמירה המיוחסת לה לא הייתה צריכה להיאמר, והביעה צער על כך. בנוגע לטענה הנוספת, לפיה בעת כניסתו של ברלנד לאולם היא צילמה אותו בנייד האישי שלה, השופטת מסרה כי בשום שלב היא לא צילמה בעצמה את החשוד, אך כ-10 דקות לפני שהוכנס לאולם ולפני כניסת הצדדים, היא צילמה מפתח לשכתה את צלמי התקשורת ששהו באולם.