בית המשפט המחוזי בירושלים דן היום (חמישי) בהארכת מעצרו של אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים" שנעצר עם פיצוץ פרשת "עושק שחור" בתחילת השבוע ושחשוד בעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס. מחוץ לבית המשפט נאספו עשרות מתומכיו של ברלנד, שהלין על מצבו הבריאותי לאחר שעבר צנתור והוחזר למרכז הרפואי של כלא איילון. בסיום הדיון החליטה השופטת להאריך את מעצרו ב-8 ימים.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של אליעזר ברלנד ב-9 ימים, בין היתר בשל "מסוכנות לציבור". מי שמייצג בבית המשפט את ברלנד הוא עו"ד עמית חדד - שהודיע כי הוא מצטרף לצוות ההגנה מתוך זעזוע ומחאה על הטיפול הרפואי והיחס שהראשון קיבל.

עו"ד עמית חדד פנה לשופטת שרון לארי-בבלי ואמר לה: "אני חושב שבמשך תקופה ארוכה לוקחים אותנו למחוזות רחוקים. אני מנסה להביא אותנו למחוזות השפיות יש חקירה צריך לחקור, אבל כשראיתי את הרב אתמול אחרי צנתור ואז לוקחים אותו חזרה לרמלה כדי להחזיר אותו לירושלים, היו משאירים אותו בבית החולים". השופטת השיבה לו בתגובה: "תנו לו מנטוס". לאחר מכן במהלך הדיון שאלה השופטת אם מישהו מתכוון להרגיע את תומכי ברלנד שמפגינים בחוץ, עו"ד חדד השיב לה: "כן, הקדוש ברוך הוא".

אליעזר ברלנד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השופטת שרון לארי בבלי פסקה כי קיים "חשד סביר ברף גבוה ביותר" שברלנד ביצע את המיוחס לו. "לפני ראיות על כך שהמשיב שכנע חולי סרטן שבקבוקוני משקה אותם הוא נתן להן מהווים תחליף לכימותרפיה", אמרה בהחלטתה. "מכיוון שאלה האמינו להם הם נטלו את שנתן להם תחת תרופה קונבנציונלית". השופטת החליטה להאריך את מעצרו של ברלנד ב-8 ימים.

נגד ברלנד הצטברו יותר מ-200 עדויות. מהחקירה עולה כי ברלנד, באמצעות אנשיו, פעל בצורה סדורה: נתן ברכות והבטחות לחולים או בני משפחותיהם תמורת תשלום, שהגיע לעתים לסכומים של עשרות אלפי שקלים. לדברי קצין משטרה, "אנשים שילמו כסף וקיבלו אוויר".

חוקרי המשטרה הסבירו בדיון קודם בעניינו כי ברלנד "הציג את עצמו כרב ובמסגרת אותה הצגה עבד על ידי רשת מסועפת ליצור קשר עם אנשים שהיו זקוקים למרפא או למזור ממחלות. הוא דרש מהם סכומי כסף גדולים תוך שהוא מבטיח, בניגוד לכל הגיון, שעל ידי תרומת סכומי כסף גדולים הם ירפאו. באמצעות רשת מסועפת סיפק והעביר את הכסף לחשבונות שלו ושל מקורבים שלו ללא דיווח לרשויות המס".

עוד אמרו החוקרים כי ברלנד "מסר גרסה מיתממת, לפיה העניק אותן ברכות ופדיונות רק אם פנו אליו, וכמו כן טען כי הסכומים שנגבים קטנים בעשרות אחוזים ממה שידוע לנו. כלל עילות המעצר מתקיימות בעניינו של המשיב: מסוכנות ושיבוש הליכי חקירה. קיים חשש אמיתי שאם המשיב ישוחרר טרם סיום ההליך המשפטי הוא עלול להימלט מאימת הדין".