החיים החדשים - מאחורי הסורגים: ציפי ובר רפאלי חתמו השבוע על הסדר טיעון עם הפרקליטות בפרשת העלמות המס, הסדר שעל פיו ציפי רפאלי תיכנס לכלא למשך 16 חודשים, ובתה בר תרצה עבודות שירות למשך 9 חודשים. בשיח הציבורי על הפרשה, מתערבבות להן ה"שמחה" על השוויון בפני החוק והשמחה לאיד, אבל גם שאלה אחת מסקרנת: כיצד ציפי רפאלי, שמורגלת לתצוגות אופנה, השקות וחיי זוהר של האלפיון העליון, תסתדר בכלא? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

"כשהשער נסגר מאחורי האסירה היא מקבלת את אותה ההתייחסות כמו כל אחת", מדגישה תג"ד (בדימוס) דבי שגיא, המנהלת לשעבר של בית הכלא לנשים "נווה תרצה". "אסירות קמות בבוקר לספירת בוקר, אחרי זה ארוחת בוקר ואחר כך יוצאות לעבודה. אז בערך יש חוגים ויש ספירת ערב, ספירת לילה ואז נעילה של התאים בסביבות 9-10 בלילה. אין טלפונים ניידים ואין גישה לאינטרנט".

מכיוון ש"נווה תרצה" משמש ככלא הנשיא היחיד בישראל, אסירות מכל הסוגים מוצאות את עצמן במקום אחר. "גם אם נכנסת לשם מישהי שרצחה את הילד שלה וגם אם נכנסת מישהי על העלמת מס, כמו ציפי רפאלי שעומדת להיכנס עכשיו, הן יהיו באותו כלא", מסבירה שגיא.

ציפי ובר רפאלי (צילום: אינסטגרם ציפי רפאלי zipirefaeli)
ציפי ובר רפאלי | צילום: אינסטגרם ציפי רפאלי zipirefaeli

עו"ד ליה פילוס, מומחית למשפט פלילי ודוקטורנטית בתחום הלבנת הון, מציינת את הקושי שעובר על אדם נורמטיבי שיום אחד מוצא את עצמו באותו תא עם עבריינים: "ככל שאני אתאר את זה לאדם שלא היה במקום הזה, אז זה יישמע לו פחות או יותר כמו טירונות בצה"ל. אבל אי אפשר להגדיר במילים עד כמה הקושי הזה משמעותי לאנשים נורמטיביים שלא שייכים למעגל העברייני של הפשע. פתאום החיים מקבלים צבע אחר לגמרי ולא מוכר ממה שהם הכירו עד אותו יום".

"היא השכילה ליצור סביבה את המשפחה המאוד מאוד עוטפת, מאוד מחבקת שלה", מספרת עו"ד פילוס על מה שעובר בימים אלה על ציפי רפאלי, אותה היא מכירה באופן אישי. "אני משוכנעת שבסך הכל עם כל הנתונים הללו, בסופו של היא תצלח את האירוע המאוד מאוד קשה הזה, היא תצא ממנו מחוזקת הרבה יותר וזקופת קומה".

נווה תרצה (צילום: יונתן בלום)
כלא נווה תרצה | צילום: יונתן בלום

זיוה יצחק היא מה שנקרא בז'רגון של בית הסוהר "אישה נורמטיבית". מנהלת כספים, אמא לשניים, ללא עבר פלילי, שאחרי הסתבכות בעבירות מע"מ היא מצאה את עצמה מאחורי סורג ובריח. בתקופת שהותה בכלא, כארבעה חודשים, היא הספיקה לכתוב ספר שמתעד את חיי הכלא מהעיניים שלה.

"כשאת נכנסת לכלא את הופכת להיות כמו אחת מעלובי החיים", מתארת יצחק. "את נעשית ענייה בנשמה. את בודדה, אין לך את המשפחה ואת נמצאת בחברה של נשים שעשו פשעים מאוד חמורים". האסירה לשעבר נתנה "טיפ" לציפי רפאלי, האסירה לעתיד: "אל להיות 'עושה צרות' – גם ככה בגלל שהיא אישה מאוד ידוענית אז לא יעזבו אותה בשקט לרגע".

צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"