רצח מחריד וידוע מראש: בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע הבוקר (רביעי) במסגרת הסדר טיעון שלושה תושבי הדרום ברצח ובסיוע לרצח של בת משפחתם. על פי כתב האישום, השלושה שברו את מפרקתה של בת ה-19, שרפו וזרקו את גופתה לבאר. השופט: "איבדה את חייה על מזרח מסורת אכזרית ולא אנושית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חנאן אלבחירי בת ה-19 נרצחה במאי 2017, ממש לפני שלוש שנים באכזריות בלתי נתפסת ומתוכננת מראש. על פי כתב האישום, השלושה חטפו אותה בדרכה הביתה, שברו את מפרקתה, שרפו את גופתה בתוך חבית ואת השרידים קברו בבאר באזור גבעות גורל שבדרום הארץ.

בית המשפט הרשיע את מוחמד אלבחירי ברצח וגזר עליו מאסר עולם. כמו כן, הורשעו אביו של מוחמד, יונס אלבחירי ואחיו של יונס, סאגר, בסיוע לרצח. במסגרת הסדר הטעון הוטלו על השניים 10 שנות מאסר בפועל ופיצויים לאם הנרצחת בסך 300 אלף שקלים. הנאשמים הודו ונטלו אחריות, כי בשל חשדם שחנאו מקיימת קשר עם גברים, הגיעו בחודש מאי 2017 יחד עמה לשטח הסמוך לביתם בלקייה, וגרמו למותה. עונשם  של השניים האחרונים, כפי שסוכם בהסדר הטיעון, צריך לקבל את אישורו של בית המשפט. דיון טיעונים לעונש יתקיים ב-5 לאוגוסט.

המשפחה הביעה את התנגדותה הנחרצת מול הפרקליטות לגבי הסדר הטיעון שהוצע לאביה ואחיה של אלבחירי. "גם לאחר תיקון כתב האישום, מעשיהם של הנאשמים מצדיק שליחתם לכלא לשנים רבות וממושכות. המשפחה מקווה שביהמ"ש לא יכבד את הסדר הטיעון המוצע ויטיל על הנאשמים עונשים כבדים ומשמעותיים", אמרה ל-N12 עו"ד סהראב עויסאת שיח יוסף, המייצגת את משפחתה של הקורבן, מטעם תוכנית סנ"ה (סיוע לנפגעי המתה) של הלשכה לסיוע משפטי.

הנאשמים ברצח חנאן בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

על פי כתב האישום, מוחמד הוא זה שרצח אותה בפועל כאשר שני הנאשמים האחרים סייעו לו בעת שביצע את המעשה, שרפו את גופתה והעלימו אותה. הם הכניסו את המנוחה לתוך חבית פח יחד עם חפציה, שפכו בנזין ושרפו אותה, וזאת על מנת למנוע כל אפשרות לזהותה ולאתרה. כעבור כשעתיים, לקחו הנאשמים את שרידי גופת המנוחה, הכניסו לשק, וקברו אותה בבור עמוק מחוץ לביתו של מוחמד על מנת למנוע את מציאתה.

"רוצים לרצוח את הבנות שנשארו לי" (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"לא כבוד זה אלא בושה שכך נוהגים בני אנוש במאה ה 21. הנוהגים כך מכריזים על עצמם שאיבדו צלם אנוש", אמר אב בית הדין בהחלטתו. "בחורה צעירה איבדה את חייה על מזבח מסורת עתיקה, אכזרית ולא אנושית. רק משום שהיה לה האומץ לנהוג אחרת ממה שמכתיב המשטר הפטריאכלי, מה שמכתיבים לה הגברים".

"הם שונאים אותנו, כולם שונאים אותנו"

האסונות של המשפחה החלו לפני 15 שנים כשהאב נהרג בתאונת עבודה. מיד לאחר מכן הדודים, אחיו של האב, פרשו את חסותם על המשפחה, השתלטו על מעט הכסף, ודרשו שהבת הגדולה חנאן, תינשא בניגוד לרצונה לאדם שכלל לא הכירה.

"הדוד שלי אמר שאלה אנשים טובים", שחזרה בימים שאחרי הרצח, אימה של חנאן, דלאל. "אבל היא לא ראתה אותם עד שבאו לקחת אותה. היא לא הייתה שמחה, לא עשו לה מסיבה, לא עשו לכבודה דבר ביום שלקחו אותה. אפשר לומר שזאת הייתה לוויה למת, כשהיא יצאה מכאן. לא רכב מקושט ולא שום דבר. לא כתבו לה חוזה נישואין".

רק באיחור גילתה חנאן כי החתן סובל מבעיות בריאותיות ונפשיות. לאחר כמה חודשים היא נשברה וברחה לבית אמה. אז גם החלו להתקבל שיחות איום מהדודים שדרשו ממנה להחזיר בכוחות עצמה את דמי המוהר שקיבלו ממשפחת החתן.

כמו במקרי רצח אחרים, גם כאן התברר שחנאן הייתה מאוימת מזמן. היא הותקפה וידה נשברה כחצי שנה לפני הרצח, המשטרה הייתה בתמונה, אבל הרצח הצפוי לבסוף התרחש. גם במחלקת הרווחה של היישוב לקייה ידעו על הסכנה, על האיומים מצד הדודים, אולם התקשו להגיע אל חנאן.

בות'יינה, אחות של חנאן (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"המשפחה נמצאת במקום כל כך מסוכן בקצה של השבט", סיפרה שיפא אלסאנא, מנהלת מחלקת הרווחה בלקייה בזמן הרצח. "בשביל להגיע אליה צריך לעבור את כל השבט ולא פעם ולא פעמיים סילקו אותנו משם. אחרי המקרה של הרצח ממש הפקרות לשלוח עובדים לשם לבד. אנחנו הגענו למשפחה, הגענו יחד עם המשטרה, ביקור בית עם המשטרה".

"כששמעתי שהיא נרצחה, התחלתי לצעוק" סיפרה אז אחותה של חנאן ליוסי מזרחי. "אני פוחדת מאוד. אני פוחדת, למה שלא אפחד? אני פוחדת שמה שקרה לאחותי יקרה לי. כי הם שונאים אותנו. כולם שונאים אותנו".