משמר בתי המשפט הגיש תלונה למשטרה בעקבות מכתב איום שנשלח לפני יומיים לשופטת העליון ענת ברון - כך הודיעה הבוקר (ראשון) הרשות השופטת. בהודעה תקיפה שפרסמה הדוברות נכתב כי האיום הוא "תוצאה ישירה של הסתה נמשכת ושלוחת רסן נגד הרשות השופטת ושופטיה". ראש הממשלה נתניהו גינה את המקרה ואמר כי "יש לגלות אפס סבלנות כלפי כל מי שמאיים ברצח על שופטים ועל נבחרי ציבור כאחד". המשטרה פתחה בחקירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ניסיונות להלך אימים על שופטי ישראל לא ירתיעו אותם והם ימשיכו לבצע את מלאכתם ללא מורא", כתבו בדוברות הרשות השופטת. "מכתב האיום שנשלח אל שופטת בית המשפט העליון ענת ברון, על תוכנו השפל, הוא תוצאה ישירה של הסתה נמשכת ושלוחת רסן נגד הרשות השופטת ושופטיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הדברים בישיבת הממשלה וציין כי גם הוא התלונן בגין איומים עליו ועל משפחתו. "יש לגלות אפס סבלנות כלפי כל מי שמאיים ברצח על שופטים ונבחרי ציבור כאחד", אמר נתניהו, "רק החודש הגשתי במשטרה שלוש תלונות על איומים ברצח נגדי ונגד בני משפחתי. אני קורא למשטרה לפעול במהירות ובעוצמה כדי להדביר את נגע ההסתה - אין לו מקום בקרבנו".

בנימין נתניהו ישיבה ממשלה  (צילום: רויטרס)
נתניהו: "להדביר את נגע ההסתה" | צילום: רויטרס

שורת גינויים במערכת הפוליטית: "מתקפה מסוכנת"

שר המשפטים אבי ניסנקורן הגיב לפרסום בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "המתקפה המתמשכת על מערכת המשפט מסוכנת - ומסכנת את חוסנה של מדינת ישראל. יש שופטים בירושלים והם ימשיכו לבצע את עבודתם ללא מורא". 

סגן יו"ר הכנסת מיקי זוהר הגיב לשר המשפטים והתייחס דווקא ליועמ"ש מנדלבליט: "מוזר בעיני שאתה כשר המשפטים מתעלם מהפרסומים המדאיגים בעניינו של מנדלבליט לאור העובדות שהתגלו על כך שהנ"ל הוכשר ע"י בג"ץ למרות שתיקו נסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה".

גם יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, גינה את האיום כלפי שופטת העליון: "תוצאה ישירה של ההסתה שמגיעה מנתניהו. זה על שמו".  

"יש שופטים בירושלים ואסור שתהיה עליהם השפעה חיצונית כלשהי", הגיב שר הכלכלה עמיר פרץ, "ובוודאי לא איומים שאותם חייבים לגדוע באיבם. עלינו לעשות הכול כדי שאיש, לא איש פרטי ולא פוליטיקאי, יהלך אימים על שופטים. כשיש איומים על שופטים ואיומים על עיתונאים הדמוקרטיה הישראלית רועדת. קו מחבר בין המקרים, ושניהם כתוצאה מאווירה ציבורית שעלינו, נבחרי הציבור, מוטל לשנות".  

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי הצטרף לשורת הגינויים וכתב: "מגנה בכל תוקף את האיומים על שופטת בית המשפט העליון, ענת ברון. השופטים ואנשי מערכת אכיפת החוק עושים עבודת קודש בשמירה על הדמוקרטיה וכל ניסיון להלך עליהם אימים הוא חציית קו אדום נוסף. עלינו לפעול במהרה ולשים קץ לתופעה בזויה זו, ואני קורא למשטרת ישראל לפעול בנחישות לאיתור שולחי המכתב".

במשטרה מסרו ש"נפתחה חקירה בגין חשד לאיומים שהופנו כלפי אשת ציבור. תלונה הוגשה במשטרה בגין מכתב איומים שנמצא בתאריך 12.06 בתיבת הדואר של ביתה בת"א של אשת הציבור".

מוקדם יותר נמסר מהרשות השופטת כי "התייחסות דוברות הרשות השופטת מגיעה בהמשך לפרסומים ולפניות של כתבים. משמר בתי המשפט הגיש תלונה למשטרה בעקבות מכתב איום שנשלח לשופטת בית המשפט העליון ענת ברון. העניין מצוי בחקירה ומשכך לא נוכל להוסיף בעת הזו".

ברון בת ה-66 מכהנת כשופטת בבית המשפט העליון מאז ינואר 2015. היא נמנתה עם שופטי הרוב נגד פסילת ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת לרוץ לכנסת. לאחרונה השתתפה ברון בהרכב השופטים בעליון שדן בעתירה נגד הטלת המנדט להרכבת ממשלה על בנימין נתניהו.

פסק דין נוסף עליו חתומה ברון הוא ביטול הריסת בית המחבל שרצח את דביר שורק ז"ל. בנימוק ההחלטה כתבה כי כוחו ההרתעתי של הריסת הבית "מוטל בספק", בגלל הזמן הרב שעבר מאז ביצוע הפיגוע. "בהיעדר האפקט ההרתעתי צו ההריסה עוטה כסות עונשית בלבד, וככזה הוא לוקה בחוסר סבירות ובחוסר מידתיות", כתבה ברון בפסק הדין.