לפני כחודשיים התלוננה נערה בת 13 מהדרום כי נאנסה במשך עשרה ימים בידי ארבעה נערים בני 16 במקלט בית הספר שבו היא לומדת. את שמות התוקפים היא לא ידעה להגיד, אך התעקשה מתחילת הדרך שתוכל לזהות אותם בעיניה. לפני שבוע וחצי, לאחר שזוהו שני חשודים בלבד, הודיעה המשטרה כי החקירה הושלמה והתיק הועבר לפרקליטות כשההערכה היא שלא יוגש כתב אישום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביום ראשון בשבוע שעבר הבחינה בת ה-13 בבית הספר בחשוד נוסף, שלישי במספר, שאותו היא מזהה כמי שהשתתף באונס אך אינה יודעת את שמו. כעת אנו חושפים את התנהלותה הבעייתית של המשטרה בתיק, כשמסבירים שם בשיחה עם אביה של בת ה-13 כי אין להם כיצד לפעול לזיהוי החשוד השלישי.

כל חקירה טומנת בחובה רגישויות ייחודיות, בטח כשמדובר בקטינים, אך החוקר לא מציע באותה שיחה לאביה של הילדה שטוענת שזיהתה נער שאנס אותה שום פתרון. הוא משיב: "מה אתה רוצה ממני?". בסופו של דבר, רק שלושה ימים אחר כך, ולאחר שהמשפחה ועורכי דינה שבו ופנו לחוקר, חשוד שלישי הובא למסדר זיהוי. במשפחתה של הילדה מספרים כי התבצע זיהוי ודאי וביום בחמישי האחרון התקיים בין המתלוננת לנער עימות.

מאז, שוחרר החשוד השלישי לביתו ולא ברור אם חקירתו קידמה את התיק לעבר כתב אישום. בינתיים, אחד החשודים טרם זוהה ומצבה הנפשי של הילדה מוסיף להיות קשה. "אני לא יודע אם מנסים לקבור את התיק נגד מי שאנס את הבת שלי או שפשוט מנסים לקבור אותה", מסר אביה של הילדה לאחר מסדר הזיהוי של החשוד השלישי.

קבוצת נערים. אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: 123rf

"הפרסום בחדשות 12 חשף שיחה קשה ומשפילה, אבל היא רק אחת מרבות אחרות", הדגיש אביה של בת ה-13. "כמעט מההתחלה זו הייתה ההתנהלות - בכל שלב אומרים לנו 'אין לנו מה לעשות עם זה, 'אין לנו כלום בתיק'. התחושה הייתה שמנסים לטייח את האמת".

על השיחה המגלה את אוזלת היד של המשטרה אמר האב: "הרגשתי שאני לא מדבר עם המשטרה, ההשפלה והזלזול האלו מצד החוקר הם בושה וחרפה למשטרת ישראל. הרגשתי שהוא לא מאמין לבת שלי ושלא אכפת לו. רצחו לי את הילדה והוא חושב איך לא להשפיל את הנערים בזיהוי שלהם. המצב הקשה שלה לא ישתפר עד שתתבצע חקירה אמיתית".

עורך דין ניר יסלוביץ' המייצג את המשפחה מסר בתגובה: "ההקלטה חושפת התנהלות רשלנית אם לא חובבנית של התחנה החוקרת. ההקלטה מגלה שהחוקר לא מעלה בדעתו לבצע צעד אלמנטרי, פשוט לשלוח חוקרת משטרתית אפילו מוסווית לביה"ס על מנת שהנערה תצביע מי הנער שהיא זיהתה שאנס אותה. בכוונתי להגיש בימים הקרובים עתירה לבג"ץ על מנת להעביר את התיק מהתחנה החוקרת לימ"ר דרום".