מחווה נחמדה עבור אמא הסתיימה בנבירה בהררי הזבל בחיריה: העיתון ידיעות אחרונות מפרסם הבוקר את סיפורה של תושבת מרכז הארץ, בשנות ה-40 לחייה, שקנתה לאמה בהפתעה מזרן חדש וזרקה את הישן. אבל מה שהבת לא ידעה זה שבתוך המזרן הטמינה אמה לא פחות ממיליון דולר. עכשיו היא מחפשת אחריו.

במקום לקפוץ משמחה, כשגילתה האם את ההפתעה בדמות המזרן החדש, היא כמעט התמוטטה. בתוך המזרן הישן הוטמנו כמעט כל חסכונות חייה.

הבת המבוהלת ירדה מיד לפחי הזבל לאתר את המזרן שנזרק. משגילתה, לחרדתה, שמשאית הזבל כבר אספה את האשפה, מיהרה הבת אל אתר הפסולת חיריה, והחלה לחפש את המזרן. שם התברר לה כי הגיעה מאוחר מדי, וכי הפסולת הועברה לאתרי ההטמנה "גני הדס" סמוך לבאר שבע. אז הצטרפה הבת לאחד מנהגי המשאיות בתקווה להצליח לאתר את המזרן היקר.

מחט בערימת שחת

"לא הייתה לה כל אפשרות למצוא את המזרן", אמרה לחדשות 2 באינטרנט מנהלת הלשכה ב"גני הדס", אפרת בונפלד. "זה כמו לחפש מחט בערימה של שחת. היו עוד כ-20 טונות של זבל במשאית". 

משם המשיכה האישה לאתר הזבל "אפעה" במועצה האזורית תמר ליד ים המלח. עד כה מאמצי האישה להחזיר לאמה את המזרן הישן ואת כל חסכונות חייה לא צלחו.

"הלב בוכה, אבל יכול היה לקרות משהו יותר גרוע", אמרה הבוקר הבת לגלי צה"ל. "יכולנו להידרס בתאונת דרכים או לחלות במחלה ממארת. אני גם לא דודו טופז, למשל. הוא היה מתחלף איתי בכיף".

היא גוללה את מעשיה שהובילו למחדל המשפחתי. "שמתי את המזרן הישן למטה בעזרת מוביל רוסי, שעשה עבודה נהדרת", אמרה. "הייתי נורא עייפה וסבלתי מכאבי גב. התעוררתי בבוקר לצרחה. 12 שעות לא נפל לי האסימון. אני דווקא בן אדם אחראי".

הנזקקים ירוויחו

חיפושים באתר מיזבלה אחר מיליון דולר שנזרקו במזרון (צילום: איקו טבשי)
אתר הזבל אפעה, הבוקר | צילום: איקו טבשי

לאחר הצרחות, הגיע השלב המעשי. "ביליתי שלוש שעות בחירייה בתוך ערימות הזבל, ואחר כך באתרים אחרים", סיפרה. "כשהגעתי לאתר 'אפעה' ליד ים המלח, מפעילי הדחפורים אמרו שהמזרנים שהגיעו היו כבר חתוכים לגמרי. לא קרועים, אלא חתוכים ממש. היה מאד קל לזהות שיש בפנים כסף".

הבת כבר מתחילה להשלים עם האפשרות שלא תראה את הכסף לעולם. "אני בטוחה שמישהו כבר מצא את זה שם, אני לא תולה הרבה תקוות", אמרה. "אם חלילה המוביל הרוסי הוא זה שמצא את הכסף כשהוריד את המזרן - שהיה לו לבריאות. הוא איש מאוד מבוגר. אמנם אני מאמינה לו כשהוא אומר שזה לא הוא, אבל אם כן - אני שמחה שזה הגיע אליו".

אבל אם היא בכל זאת תופתע, יש כבר תכניות חדשות לכסף. "ברור שאם האנשים באתר ימצאו את הכסף, אתרום חלק ממנו - גם להם וגם לילדים נטושים", הבטיחה.

"ישן על מיליון דולר"

מנכ"ל אפעה יצחק בורבא עידכן את חדשות 2 באינטרנט כי החיפושים באתר נמשכים. "אנחנו מחפשים מאתמול, ולהערכתי הסיכויים קלושים, כי כל יום מגיעים כ-2,500 טונות של זבל", אמר. "אי אפשר לדעת, אולי מישהו חשק במזרון בדרך ולקח אותו מבלי שהוא יודע שהוא ישן על מיליון דולר".

בורבא סיפר כי בתה של בעלת המזרן התקשה למנהל התפעול של האתר מיד כשהבינה שהוא נעלם. "היא הודיעה כי אם ימצאו את הכסף, היא תתרום שליש ליתומים, שליש למוצא הישר ושליש תשאיר לעצמה", אמר. 

מנכ"ל האתר סיפר כי מדי פעם הוא נתקל במהלך עבודתו בסיפורים מעניינים כמו זה. "משטרת ישראל באה להטמין כאן ציוד מוחרם כגון סמים", הוא סיפר. "בנק ישראל מטמין כסף גרוס והמשטרה מחפשת גופות או ראיות".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?