הפגנת השמאל בכיכר רבין, לפני שבועיים
הפגנת השמאל בכיכר רבין, לפני שבועיים | צילום:

המשטרה הודיעה כי הפגנת השמאל, שתוכננה להיערך הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב, מבוטלת בגלל המצב הביטחוני והנחיות פיקוד העורף. המארגנים, פעילי "שלום עכשיו" ומרצ, טוענים כי הפחד האמיתי של המשטרה הוא שפעילי ימין שוב יגיעו כדי להפריע ובמקום יתפתחו עימותים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העצרת שתוכננה להתחיל בשעה 20:00 קיבלה את הכותרת "משנים כיוון לשלום. לא לדרך המלחמות. חייבים פתרון מדיני" והיו צפויים להשתתף בה לפי המארגנים אלפי מפגינים.

אבל, במשטרה החליטו שלא לאשר את קיום ההפגנה והסבירו: "בעקבות המצב הביטחוני והאיום הרקטי, ובהתאם להנחיית פיקוד העורף, הוחלט שלא לקיים היום אירועים בהשתתפות קהל רב בשטח פתוח. לפיכך בנסיבות אלו לא ניתן יהיה לקיים את אירוע המחאה שתוכנן להיערך היום בערב בכיכר רבין למען בטחונו ושלומו של הציבור".

אלא שמארגני ההפגנה טוענים כי ההודעה על הביטול הגיעה על רקע חשש המשטרה מפני עימותים בין פעילי שמאל לימין, לאחר שהפגנות השמאל שהתקיימו בשבועות האחרונים גלשו לאלימות, ואף הובילו למעצרי פעילים בעקבות המחאה הנגדית של מפגיני הימין.

מעצר פעילים בהפגנה הקודמת
מעצר פעילים בהפגנה הקודמת | צילום:

"תקדים מסוכן לשני צידי המפה הפוליטית"

"אני חושב שזה תקדים מסוכן שעלול למנוע משני הצדדים של המפה הפוליטית להשמיע את דעתם בתקופות מאתגרות יותר, שדווקא בהן חשוב לשמור על חופש הביטוי", אמר לחדשות 2 Online מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר. "לא הצלחתי להבין ממה המשטרה חוששת יותר - מהטרור החמאסי או מהאפשרות לטרור יהודי. בכל אופן מדובר בכניעה לטרור. למרות הביקורת, נכבד את החלטת המשטרה מפני שאנחנו אזרחים שומרי חוק".  

בתגובה לדברים הדגישו במשטרת מחוז תל אביב כי הם מכבדים את ערך חופש הביטוי, אך ערך חיי האדם עולה על כך.

לפני שבועיים הגיעו אלפי בני אדם לכיכר רבין כדי להפגין נגד המבצע בעזה, כשמולם התקבצו מאות פעילי ימין, שחסמו את רחוב אבן גבירול וניסו להפר את הסדר הציבורי. ארבעה מהם נעצרו בחשד שנהגו באלימות, והמשטרה אפשרה את פתיחת הציר מחדש.

במשטרה נערכו להפגנה הזו רק שעתיים לפני תחילתה, לאחר שהודיעו למארגנים כי בשל המצב הביטחוני הם מבטלים את ההפגנה, ורק כחצי שעה לפני תחילת ההפגנה אישרו למארגנים לקיים אותה כסדרה.