אלפים הגיעו הערב (שבת) לכיכר רבין להפגנת השמאל נגד המבצע בעזה, כשמולם התקבצו מאות פעילי ימין. למרות ההפרדה המשטרתית בין מפגיני השמאל למחאת הימין, שתי מפגינות תומכות ימין הסתננו וקראו לעבר הבמה "שמאלנים לעזה", עד שפונו על ידי כוחות המשטרה. ארבעה פעילי ימין נעצרו בחשד שניסו להפר את הסדר הציבורי. סמוך לשעה 22:00 התפזרו מרבית המפגינים מכיכר רבין בשל חידוש הירי מרצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות מפגיני ימין חסמו את רחוב אבן גבירול וניסו להפר את הסדר הציבורי. ארבעה מהם נעצרו בחשד שנהגו באלימות, והמשטרה אפשרה את פתיחת הציר מחדש. "יש לאפשר לאזרחי המדינה לממש את זכותם ולהביע את מחאתם, אך המשטרה לא תאפשר לאירועי מחאה לגיטימיים להפוך לאירועי הפרת חוק ואמונים", הסבירו במשטרה לאחר שמספר פעילי ימין ניסו לחדור לשטח שהוגדר להפגנת השמאל.

הפגנה בתל אביב בקריאה לשלום
כאלף מפגינים נגד המבצע | צילום:
הפגנה תל אביב
צילום:

מדובר בהפגנה שאורגנה במהלך השבוע, וקיומה עמד בספק היום בגלל האיסור על התקהלות של מעל אלף איש. בהפגנה השתתפו מספר מפלגות וארגונים שונים, חד"ש, מרצ, דע"ם וארגונים אזרחיים נוספים. המארגנים קראו להפסקת אש על מנת לקדם הסכם מדיני שהוא לתפיסתם הפתרון היחיד למצב בעזה. הארגונים מחו גם על "ההסתה והגזענות שהביאו לאלימות נגד האוכלוסייה הערבית בישראל ואנשי שמאל" בשבועות האחרונים.

האירוע התקיים תחת הכותרת "לא עוד הרוגים", והמפגינים הדליקו נרות נשמה בכיכר לזכר 43 ההרוגים הישראלים מאז תחילת המבצע, וגם לזכר ההרוגים הפלסטינים. הם נשאו בידיהם שלטים שעליהם נכתב: "להפסיק את המלחמה" ו-"ערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים".

במשטרה נערכו להפגנה זו רק שעתיים לפני תחילתה, והודיעו למארגנים כי בשל המצב הביטחוני הם מבטלים את ההפגנה. רק כחצי שעה לפני תחילת ההפגנה אישרו במשטרה למארגנים לקיים אותה כסדרה. המשטרה פועלת על מנת להפריד בין הפגנת השמאל והפגנת ימין שהתכנסה מולה - כ-100 מפגינים שקוראים קריאות נגד הפגנת השמאל.

"מלחמה היא לא הדרך"

ח"כ דב חנין (חד"ש) הודה למפגינים "שהגיעו לכאן היום מול הגזענות ומול ההסתה. יש דרך אחרת ויש בישראל ציבור שרוצה אותה". חנין תיאר את הצער הגדול שחש מול הלוויות החיילים שנהרגו ומול ההרס ברצועת עזה: "האם טיפה אחת של דם שנשפכה בסיבוב האחרון הזה הביאה אותנו למקום טוב יותר ממקודם? בסרט הזה כבר היינו".

יפעת סולל, ממארגנות ההפגנה, אמרה כי "זה לא מובן מאליו שיוצאים להפגין נגד מלחמה ובעד הסדר מדיני, כשישובי הדרום מופגזים וכששמי תל אביב תחת איום הטילים. אבל באנו לכאן הערב להגיד שמלחמה היא לא הדרך". סולל טוענת כי על ישראל לתמוך ביוזמת הליגה הערבית, ש"מונחת על השולחן כבר 12 שנים, אבל מדינת ישראל לא מפחדת ממלחמה, היא מפחדת משלום".

מטעם ארגון "לוחמים לשלום" דיברו יחדיו ישראלי ופלסטיני: סלימאן חטיב, שהגיע מרמאללה וישב 10 שנים בכלא הישראלי, אמר בהפגנה כי "השתתפתי במאבק האלים כנגד מדינת ישראל ואני מאמין בזכותו של העם הישראלי לחיות בביטחון ובשלווה."

אסף יעקובוביץ, ששירת בצה"ל והשתחרר בדרגת סרן, הוסיף וחיזק את דברי חטיב: "חייבים לפרוץ יחד את מעגל האלימות והאיבה". לדבריו, קיימת שותפות גורל בין הישראלים לפלסטינים: "אין דרך אחרת מלבד לחיות כאן כולם כבני אדם שווי זכויות, וזה יהיה הבסיס לכל הסדר עתידי שיבוא". יעקובוביץ' התייחס להסתה ולאלימות בתוך ישראל, ואמר כי "גם ימנים ושמאלנים מסרבים לסתום אחד השני את הפה וגם חילונים וחרדים אסור שיהיו יריבים".