למרות שגורמי ביטחון ישראלים ופלסטינים משבחים את שיתוף הפעולה שכנראה הציל חיים רבים היום בתאונת הדרכים הקטלנית הבוקר בצפון ירושלים, דבריהם של הבכירים הפלסטינים הערב מראים תמונה אחרת - שבישראל מכחישים לחלוטין.

שר הבריאות הפלסטיני, ד"ר סבחי אבו מג'לי, טען הערב כי חיילי צה"ל שעמדו במחסום הסמוך לכביש בו אירעה התאונה הקשה שגבתה את חייהם של לפחות שמונה ילדים, לא סייעו לחילוץ הפצועים וההרוגים ברגעים הראשונים של הטרגדיה. אבו מג'לי הוסיף ופירט כי החיילים לא רק שלא סייעו, אלא גם "הגיעו למקום התאונה וחזרו למחסום", לדבריו.

המציאות, כאמור, הייתה שונה. בדקות הראשונות לאחר התאונה הבינו במנהלת התיאום והקישור כי מדובר באירוע רב נפגעים. במנהלת סיפרו הערב כי פנו אז לשר הבריאות הפלסטיני, שסירב לסיוע. אנשי המנהלת ניסו לפנות לגורמים אחרים ברשות, וכששם הבינו את גודל ומורכבות האסון, נעתרו והתירו למגן דוד אדום ולכוחות ההצלה הישראלים לקחת פצועים לטיפול.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן דחה אף הוא את דברי השר הפלסטיני. "אלו דברי שקר והסתה שאינם במקומם. כוחות ההצלה והבריאות חשו למקום התאונה והגישו עזרתם כנדרש וללא היסוס. חלק מנפגעי התאונה קיבלו ואף מקבלים כעת טיפול רפואי מיטבי בבתי חולים שלנו בישראל. בחיי אדם אין גבולות ואין פוליטיקה", אמר ליצמן.

עד ראייה לתאונה משחזר: "הרבה בכי, ילדים מתים ודם" 

נהג שהיה עד לתאונת הדרכים הקטלנית שיחזר היום את רגעי האימה בהם התנגשה המשאית בעוצמה באוטובוס ההסעות: "האוטובוס התהפך הצידה ופרצה אש. ראיתי בכי והרבה ילדים מתים ודם".

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט תיאר הנהג תייסיר את השניות בהן היה עד לתאונה המחרידה: "המשאית הגדולה נסעה מכיוון אחד והאוטובוס מהצד השני. אני נסעתי מאחורי המשאית הגדולה, ואז המשאית סטתה לנתיב השמאלי ופגעה בחזית של האוטובוס".

"האוטובוס התהפך הצידה ופרצה אש, אז הלכתי מהר מאד לעזור וראיתי את ההרוגים הרבים", הוסיף הנהג בכאב. "חיילי הצבא והאמבולנסים הגיעו מיד, אולי חמש דקות או פחות, מאד מהר".

"תודה לחיילים על הסיוע"

לדברי תייסיר, הוא הבין כבר בהתחלה כי ילדים היו מעורבים באירוע. "באתי מהר מאד וראיתי בכי והרבה ילדים מתים ודם. אני לא יכול להסביר". הנהג מוסיף: "זה היה מסוכן להתקרב לאוטובוס ולכן עצרתי, השארתי את הרכב ובאתי לעזור".

האוטובוס השרוף, היום (צילום: AP)
האוטובוס החרוך, אחרי התאונה | צילום: AP

עד הראייה הודה בדבריו לכוחות צה"ל שהגיעו לסייע לנפגעים: "החיילים הישראלים באו מהר מאד. הם עושים עבודה טובה. תמונות קשות מאד. זה היה מסוכן מאד. אני ממש מצטער. תודה לכם על הסיוע. זה עזרה הומניטרית של החיילים".  

בתאונה הקטלנית נהרגו שמונה ילדים, שמונה בני אדם נוספים קשה ו-36 נפצעו קל. בעקבות דיווחים סותרים על מספר הנפגעים, ייתכן שמספר ההרוגים באירוע עוד יעלה. שלוש ניידות מד"א הוזעקו בשעות הצהריים למחסומים כדי לפנות ילדים נוספים שנפצעו הבוקר, לבתי חולים בשטח ישראל.

אין תמונה
זירת התאונה המחרידה, היום

מחקירת התאונה במשטרת מחוז ש"י עד כה עולה כי נהג המשאית החליק ככל הנראה על הכביש הרטוב ואז התנגש באוטובוס שנסע בנתיב הנגדי. מעוצמת הפגיעה התהפך האוטובוס על הכביש ופרצה בתוכו דליקה, שהובילה למספר ההרוגים הגבוה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק