תאונת דרכים קשה בצפון ירושלים: לפחות שמונה ילדים נהרגו וכ-30 נפצעו בתאונת דרכים מחרידה שאירעה הבוקר בהתנגשות בין אוטובוס שהסיע ילדים פלסטינים למשאית בצומת אדם בצפון ירושלים. מספר הנפגעים עדיין אינו ברור משום שחלקם פונה באמצעות הסהר האדום לבית החולים הפלסטיני ברמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התאונה אירעה סמוך לשעה 9:00, כק"מ צפונית למחסום חיזמה. רכב שהסיע ילדים לטיול בית ספר התנגש מסיבה שאינה ברורה במשאית, וכתוצאה מכך התהפך לצד הדרך ועלה באש. טרם ברור מי אחראי לתאונה והאם למזג האוויר הסוער יש קשר לאירוע. כוחות גדולים צה"ל ומד"א הוזעקו לזירה, כדי להעניק טיפול רפואי לעשרות הנפגעים בתאונה.

זירת התאונה, הבוקר (צילום: ישראל פרץ, סוכנות הידיעות "חדשות 24")
זירת התאונה, הבוקר | צילום: ישראל פרץ, סוכנות הידיעות "חדשות 24"

חיים וינגרטן, ראש אג"ם בזק"א שהגיע בין הראשונים למקום התאונה, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "מדובר בתאונת דרכים מחרידה. משאית פגעה באוטובוס ילדים, וכתוצאה האוטובוס התהפך ועלה באש. שישה ילדים נהרגו במקום, כוחות הכיבוי מנסים להפוך את האוטובוס במטרה לאתר ילדים נוספים. מי שהיה בתוך האוטובוס - לא היה לו סיכוי".

שתי המורות שהיו באוטובוס והנהג הצליחו לחלץ עצמם מהרכב לאחר ההתהפכות, והם נפצעו באורח קל-בינוני. נהג המשאית שפגע באוטובוס נפצע גם הוא קל. שלושה ילדים שנפצעו באורח קשה וסובלים מיותר מ-70% כוויות בגופם, הועברו ליחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם. פצועים נוספים פונו על ידי הסהר האדום לבתי חולים שונים ביהודה ושומרון, וכעת נעשים מאמצים להעבירם לבתי חולים במרכז הארץ.

התאונה הקטלנית, היום (צילום: ישראל פרץ, סוכנות הידיעות "חדשות 24")
האוטובוס נשרף כליל. זירת התאונה | צילום: ישראל פרץ, סוכנות הידיעות "חדשות 24"

זמן קצר לאחר התאונה הגיעו חלק משפחות הילדים לזירה וביקשו להיכנס לאוטובוס. כוחות צה"ל והמשטרה מנעו מהם להתקרב, מה שגרר עימות אלים במקום.

 

איש זק"א בתוך האוטובוס השרוף, היום (צילום: hnn)
איש זק"א בתוך האוטובוס השרוף | צילום: hnn

"התמונות מקשות מאוד על הלב"

מפקד מחוז ירושלים ניצב ניסו שחם, שהגיע גם הוא לזירה אמר: "היתה פה תאונה בין משאית שבאה ממערב למזרח, לאוטובוס שהוביל תלמידים מענתה לקלנדיה. כרגע כל האירוע נמצא בחקירה משותפת שלנו ושל הרשות הפלסטינית. הממצאים כרגע הם ראשוניים. בנוסף, אני רוצה לשלוח תנחומים למשפחות הילדים שנהרגו והחלמה מהירה לפצועים".

גם מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו, התייחס לתאונה הקשה במהלך כנס סיכום שנה של אגף התנועה: "כל פעם שאנו מקבלים דיווח על התאונות הקשות האלה, אתה חושב על החיים שאיבדנו. הצלת החיים, זו צריכה להיות המטרה שלנו ולא משנה איפה. נצטרך לשבת עם המשטרה הפלסטינית והצבא ולראות כיצד משפרים את תחום האכיפה והנורמות בדרכים".

שלום גלילי, פרמדיק מד"א ירושלים, שהיה בין הראשונים שהגיעו למקום התאונה סיפר: "הגענו וראינו אוטובוס בוער, עדיין לא ניתן היה להוציא אף אחד. הכבאים הצליחו לכבות קצת את השריפה. התמונות מקשות מאוד על הלב".

הרשות הכריזה על 3 ימי אבל

מנכ"ל מד"א אלי בין דיווח: "קיבלנו דיווח על אירוע רב נפגעים. הוזעקו עשרות רבות אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ למקום שהגיעו למקום תוך דקות ספורות. האירוע שהיה בעיצומו התגלה מחזה קשה של אוטובוס בו ילדים נפגעים. הוצאו מספר גופות מהאוטובוס. המספר הסופי של ההרוגים עדיין לא נקבע אך ידוע על כ-40 נפגעים. נעשים מאמצים למצוא נפגעים נוספים".

רה"מ בנימין נתניהו שנמצא בביקור בקפריסין, הביע צער על מותם של התלמידים בתאונת הדרכים הבוקר והציע לרשות הפלסטינית כל סיוע שיידרש. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז על שלושה ימי אבל בעקבות התאונה. בהודעת אבל רשמית מטעם לשכת הנשיאות הפלסטינית, הביע יו"ר הרשות צער על מותם של הילדים ואיחל החלמה מהירה לפצועים.

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן , ניר דבורי, משה נוסבאום ועזרי עמרם