תשעה חודשים אחרי שעמוד תאורה נפל עליו בפעולה של הצופים ופצע אותו אנושות, יותם כ"ץ בן 18, כבר חזר כמעט לתפקוד מלא וכעת הוא מקווה שיוכל להתגייס. ממש לאחר האירוע, אי אפשר היה לדמיין שיותם, תלמיד כיתה י"ב, שנפצע אנושות ימשיך לנגן ולעשות מוזיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לא ההורים לא הרופאים ולא יותם עצמו משבט הצופים ברמת אביב האמינו, אך היום הוא כבר מנגן. "אני זוכר שהייתי בשבט, אני, חברים, כולם. ישבתי על הספה, הסתמסתי, דיברתי עם חברים שלי ואז - זהו", שיחזר יותם את האסון בריאיון מיוחד לחדשות 2. לאחר האירוע, הביאו עבורו במיוחד מאיטליה שתל לגולגולת.

אבל בכל התקופה הקשה הזאת רק דבר אחד הטריד אותו: הוא רצה לחזור לנגן כמו פעם. "היה פסנתר כנף ענק בלובי שהחל מהאשפוז הראשון ראיתי אותו ואמרתי לאבא שאני רוצה לנגן עליו", המשיך. "אז אמרתי לאחות הראשית, או לכמה אחיות, לא זוכר: 'תשמעו אני הולך לנגן למטה, אתן מוזמנות לבוא לשמוע'. והן אמרו: 'וואו בטח נבוא' - וניגנתי. זו הייתה סגירת מעגל", הוא נזכר.

"רוצה להיות מאושר" (צילום: חדשות 2)
"רוצה להיות מאושר" | צילום: חדשות 2

שאלתי את הפרמדיק: "הוא חי?"

אביו של יותם לא מצליח לשכוח את שיחת הטלפון לאחר האסון. "התקשרו מהצופים: 'יותם נפצע, כנראה שהוא ללא הכרה, תבוא מהר'", שיחזר. "עליתי על האופנוע, טסתי לצופים. יותם שוכב ללא הכרה על הרצפה - דם. עמוד תאורה חלוד לידו. שאלתי את הפרמדיק: 'הוא חי?' והוא ענה לי 'כן' - אבל כן רפה כזה, ובאותו רגע החיים השתנו".

יותם אושפז בטיפול נמרץ והרופאים לא ידעו תחילה להעריך מה מידת הנזק ועד כמה הוא יוכל לחזור ולתפקד. "הוא ראה לפני זמן לא רב וידאו שצילמתי אותו בפציעה והוא הסתכל והוא אמר: 'זה לא אני, זה מישהו אחר'. אחר כך הוא תיקן ואמר: 'זה אני - אני מישהו אחר'", הוסיף אביו.

חזר לשגרה לאחר שיקום (צילום: חדשות 2)
חזר לשגרה לאחר שיקום | צילום: חדשות 2

"על הנייר אני די מת"

מאז, פעם בשבוע הוא מתייצב לפיזיותרפיה כדי לטפל ביד וברגל שלו. "מבחוץ אני סבבה, מבפנים אני סבבה אבל על הנייר אני די מת. על הנייר אני כאילו מפורק לחתיכות. אז האמת היא איפשהו בין לבין לבין", הוא הסביר. במקביל, בבית הספר אליאנס בו למד נתרמו לעזרתו והוא מקבל שם שיעורים פרטיים בכל שבוע בכל המקצועות בהם יש מבחני בגרות.

מאז הפציעה, אלי לולאי סולן להקת רוקפור לשעבר וגם חבר המשפחה מגיע לנגן איתו כל שבוע, בדרך כלל עם החברים והמשפחה. "הרעיון היה לתת פה כוחות חדשים", אמר אלי לולאי. "לתת לכולם פה אני חושב, ולא רק ליותם - איזה משב רוח מרענן לכל התקופה המתוחה הזאת, וזה פשוט עבד"."יש לי שתי שאיפות: אחת זה להתגייס. והשנייה קצת קיטשי, החלום - להיות מאושר. להיות שמח בחלקי", סיפר יותם.

אהבתו הגדולה: לנגן (צילום: חדשות 2)
אהבתו הגדולה: לנגן | צילום: חדשות 2

טרם ידועות תוצאות החקירה

במקביל, משפחתו עדיין לא יודעת את תוצאות החקירה של האירוע. "עברו קרוב לעשרה חודשים, העירייה פרסמה בזמנו שהיא בודקת, המשטרה חוקרת, וכשהיו תוצאות יפרסמו אותן ויביאו לידיעת המשפחה -זה לא קרה", הדגיש אביו.

ממשטרת מחוז תל אביב נמסר בתגובה כי "התיק נחקר במשטרת מחוז תל אביב בגין רשלנות. נעשו בו אינספור פעולות חקירה, כולל חוות דעת חיצוניות שמחכים לתשובתן".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "לאחר בדיקה מחמירה הוחלפו עמודי התאורה שנמצאו לא תקינים, בהשקעה של יותר ממיליון שקלים".