העימותים בין המפגינים לשוטרים בירושלים במהלך סוף השבוע אינם, מסתבר, סוף הסיפור. בשכונת מאה שערים בבירה התחדשו המהומות בשעות הצהריים, אך כעבור מספר שעות הסתיימו והמשטרה שבה ופתחה את כיכר השבת לתנועת כלי רכבת.

המהומות פרצו בשלושה אזורים שונים בשכונה. התושבים החרדים הציתו עגלות אשפה, דבר שהוביל גם לסגירת רחובות. בין היתר נסגר רחוב שבטי ישראל, יחזקאל בנוסף לכיכר השבת. הסיבה להתפרעויות: מעצרם של כמה עשרות חרדים במהלך הלילה ובקשת המשטרה להאריך את מעצרם של כמה מהם היום.

מכתבי איום נשלחו ללשכתו של ברקת

ניר ברקת ראש עיריית ירושלים הנבחר (צילום: דניאל - חדשות 2)
איומים על חייו. ראש העיר ניר ברקת | צילום: דניאל - חדשות 2

הבוקר קיבל ראש העיר ניר ברקת גם מכתבי איום בעקבות מדיניותו בנושא פתיחת החניונים בשבת. במכתב שנשלח ללשכת ראש העיר נכתב בין היתר כי "כל הקללות יחולו עליך ועל ילדיך, כדאי שתסתלק מהארץ, בן שטן".

בעדה החרדית מאיימים להמשיך במחאה כל עוד החניון יישאר פתוח בשבתות. אנשי "הוועד למען השבת", גוף הנחשב מתון יחסית, נפגשו היום עם ראש העיר כדי לבחון פתרונות חלופיים. ראש העיר חושש מהגברת המהומות, אך להערכת מקורביו - לא ייכנע ללחץ החרדים.

בניגוד למצופה, מקבלת היום המשטרה גיבוי ממקור בלתי צפוי: מנהיגה הרוחני של ש"ס - הרב עובדיה יוסף. בראיון לאתר החרדי "כיכר השבת" מצוטט יוסף כיוצא דווקא נגד המפגינים: "למה מתנהגים ככה לשוטרים, זה לא יפה. הם רק עושים את עבודתם".

אתרי האינטרנט החרדיים תקפו היום בכל הכוח את התנהגות השוטרים. פעילות השוטרים תוארה כ"ברוטאלית" ואף הושוותה להתנהגות כוחות הביטחון האירניים בטהרן. "משטרת הכפירה החילונית נקטה בשיטות הבאסיז´בטהרן", נכתב באחד הדיווחים. "שלחה אנשים לבושים במדים אזרחיים להכות בחרדים".

שבת סוערת בבירה

במהלך השבת התחדשו ההפגנות בעיר הבירה במלוא העוצמה, משני צידי המתרס, לאור פתיחת חניון קרתא לרכבי מבקרים בעיר בשבת.

מצד אחד התגודדו מאות חרדים בעיקר בשכונת מאה שערים, אבל גם באזור רחוב בר-אילן, כיכר השבת וחניון קרתא במחאה על פתיחת החניון בשבת. 28 מפגינים חרדים נעצרו ע"י המשטרה לאחר שהפריעו לתנועת כלי הרכב בכביש, השליכו בקבוקים ואבנים על השוטרים ועל כלי רכב חולפים. המפגינים פיזרו אשפה על הכביש, הציתו את הפחים וניפצו רמזורים, תוך קריאות רמות "שאבעס!" ומטח אבנים על כל כלי רכב שחלף בסמוך.

המשטרה הגיעה למאה שערים בכוחות מתוגברים עם התגברות המהומות לאחר צאת השבת, ואף עשתה שימוש בכלי רכב מיוחדים לפיזור הפגנות כולל סילוני מים. ארבעה שוטרים ומפגין אחד נפצעו קל בעימותים הקשים בין הצדדים. מפגין נוסף, צעיר כבן 20, נפצע באורח קשה בראשו לאחר שטיפס על גדר ונפל. הצעיר מאושפז כשהוא מחוסר הכרה בבית החולים הדסה עין-כרם.