רשת האינטרנט איננה הדבר הראשון המזוהה עם המגזר החרדי בארץ, אך המהומות שאירעו אמש בירושלים החיו את המדיה גם בקרב לובשי השחורים. לצד דיווחים חדשותיים שניסו להיות אובייקטיביים, חלק מאתרי החדשות החרדיים השתמשו בלקסיקון אחר לחלוטין.

תחת הכותרת "סדיסטים: קלגסי המשטרה הציונית מכים באכזריות", יצא כתב האתר "צופר", שמואל קופר, בצורה חריפה ביותר כנגד המשטרה שהתעמתה עם המפגינים. "משטרת הכפירה החילונית נקטה בשיטות הבאסיז´בטהרן", נכתב בדיווח. "שלחה אנשים לבושים במדים אזרחיים להכות בחרדים".

גם דודי כץ, פרשן האתר "אתרוג", בחר להשוות בין אירועי בירת ישראל לאירועי בירת אירן. "כמה חבל ששוטרי משטרת ירושלים רואים את מה שמתרחש בימים האחרונים באירן, ולא לומדים לקח", הוא כותב בטור מיוחד בנושא. "הדם נשפך שם כמים. האלימות חוגגת. השלטון מדכא באלימות רצחנית את המהומות, ההתקוממות וההפגנות. ושוטרי משטרת ישראל רואים את הקולות ושומעים את הגינויים - ואינם מתביישים לעשות את אותו הדבר".

התנהגות המשטרה: "כמו שעוצרים פלסטינים"

לא משתפים פעולה. שכונת מאה שערים (צילום: רויטרס)
המלחמה על השבת | צילום: רויטרס

אתרי החרדים הציגו גם עדויות להתנהלות השוטרים במהומות. "המשטרה מתנהגת בברוטאליות", סיפר אחד המפגינים לאתר החרדי "בחדרי חרדים". "אין רחמים. הם קיבלו פקודה להכות ללא רחם, וכך הם נוהגים.זו פשוט שערורייה. צריך לתבוע את המשטרה, על ההתנהגות האלימה והבלתי פרופרציונאלית".

באתר החרדי "כיכר שבת" טענו כי דפוסי הפעולה של השוטרים לא נלקחו מאירן אלא דווקא מהמאבק בטרור. האתר הציג תמונה בה נראים שני אנשים בלבוש אזרחים מלווים צעיר חרדים באזיקים. בכיתוב המצורף לתמונה נכתב: "כמו שעוצרים פלסטינים: ללא תג תוך כיסוי הפנים".

"שוטרים רבים נפרשו בנקודות שונות במאה שערים כשהם מחופשים לאזרחים רגילים", סיפר כתב "כיכר השבת". "רק כאשר ביקשו לבצע מעצר הם זינקו על הצעירים החרדים עם האזיקים בידיהם, באקט שמזכיר את פעילות יחידת המסתערבים של צה"ל הפועל כנגד פלסטינים". עוד נכתב בידיעה כי "רבים מהמעצרים היו לא חוקיים בעליל, כאשר ה"שוטרים" (המרכאות במקור) קפצו על המפגינים כשהם ללא תג זיהוי המחויב על פי חוק, המאפשר להגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים כנגד אותו שוטר".

הנער שהפך לסמל המאבק

המהומות בירושלים (צילום: חדרי חרדים)
הנער שהפך לסמל | צילום: חדרי חרדים

כמה שנראה כסמל החדש של המאבק, מוצגים באתרים תמונה של נער חרדי, ששוטר נראה לופת את צווארו. "אני לא מצדיק קריאות "נאצי" לשוטר כזה החונק בהנאה סדיסטית יהודי בגלל היותו עטור פאות", כותב כתב "צופר". "לא מצדיק, אבל מבין כיצד מסוגל יהודי שסובל תחת עול המגף של סדיסט כזה לכנות אותו בשם גנאי כזה".

אותו כתב בחר להבדיל בין הביטוי "נאצי" לבין "משת"פ של הנאצים". "מי ששיתף פעולה עם הנאצים בתפקיד קאפו במחנות הריכוז", מסביר הכתב בנימה אישית, "היו יהודים חילונים שהכו בהנאה יהודים עם זקנים ופאות במחנות. אותם אנשים ששירתו בתפקיד קאפו לא היו נאצים. הם היו משת"פים של נאצים".

בפורום "חדרי חרדים" התנהל דיון נוקב אם השוטר הזה הוא אכן נאצי. "מי שנהנה להציק ליהודי הוא נאצי", כותב אחד ממשתתפי הפורום. "מי שקורא לתורת ישראל אירן גם הוא נאצי. לו יכולים היו, היו מזמן משלחים אותנו לעולם הבא ברוב שנאתם". משתתף אחר בפורום מחווה את דעתו ה"סלחנית יותר" כלפי השוטר: "סדיסט אולי, אבל נאצי הס מלהזכיר!!!". 

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בהשמצות חסרות שחר של חוליגנים מתפרעים שהפרו את הסדר, יידו חפצים בהם אבנים, בקבוקי זכוכית, פירות, ירקות וטיטולים לעבר השוטרים. השוטרים השתמשו בכוח לפיזור ההמון הפרוע וביצעו מעצרים. השוטרים ימשיכו לעשות כן כל עוד המחאה תגלוש לפסים אלימים".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?