רונית גור קברה הבוקר (ו') את שני ילדיה וכמעט ולא דיברה - אך היה לה חשוב להפנות אצבע מאשימה נגד רשויות הרווחה, שטיפלו במשפחה בשנים האחרונות. "הטרגדיה האישית שלי היא סיפורה של משפחה נורמטיבית, שלא הכירה את רשויות הרווחה ונפלה קורבן", כתבה האם במכתב שהקריאה אחת מחברותיה, זמן קצר לאחר ההלוויה שהתקיימה סמוך לבת חפר, מקום מגוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריה, למרות כל ההתרעות על כך שחייה וחיי ילדיה בסכנה מתמדת - הצליח אבי הילדים אלי גור "להתל בשוטרים וברשויות הרווחה תוך שהוא נעזר בחבריו ובבני משפחתו שהציגו מצג שווא".

היא ציינה כי בכספו קנה חוות דעת פסיכיאטרית המאשרת כי הוא כשיר ואינו מהווה סכנה לילדיו, וכך למעשה המשיך בשלו: "ביקשתי להיפרד מאבי ילדיי לאחר שהבנתי שחיי כולנו, לרבות שפיותם ובריאותם הנפשית, נתונה בסכנה. יהב שעוד לא מלאו לו 5, לא הורשה לבכות, והוא רק ילד - מילד שמח הוא הפך לעצוב ומגמגם. כשהבנתי שהמצב לא יילך וישתפר, ביקשתי עזרה שלוותה בניסיון לגשר על הפערים".

"לדאבוני, רשויות הרווחה לא הבינו את חומרת המצב, ואף עכשיו מסרו שהאב היה מסור לילדיו. רשויות הרווחה אולי לא מבינות שאב שמותיר את משפחתו לחיות עם הוצאות קבועות ומרוקן את חשבונות הבנק, גונב את מכונית המשפחה, ומפקיר את ילדיו בחצרי אחרים - זהו לא אב מסור", האשימה. היא ציינה כי היא לא יודעת איך ייראו חייה בלי ילדיה שנרצחו בדם קר על ידי "רוצח שהתאכזר אליהם לא פעם במהלך חייהם".

קברי הילדים, בית העלמין בבת חפר, היום (צילום: אמנון בן דוד)
קברי הילדים, בית העלמין בבת חפר, היום | צילום: אמנון בן דוד

רמת סיכון גבוהה זוהתה בעבר

אגף הרווחה במועצה האזורית עמק חפר הכיר לראשונה את בני משפחת גור בפברואר 2011, אז פנתה המשפחה לרווחה בבקשה לסיוע כספי, בעקבות משבר תעסוקתי וקשיים כלכליים. שירותי הרווחה הפנו את המשפחה לעמותת "פעמונים", המסייעת ומלווה משפחות לניהול כלכלי נכון, ומאז אותה פנייה לא היה קשר עם המשפחה, במשך כשנה וחצי.

ביוני 2012, בעקבות דיווח מהמשטרה על תלונה שהגישה רונית גור כלפי בעלה אלי, על אלימות מילולית ופגיעה ברכוש, פנתה אליהם עובדת סוציאלית של המועצה האזורית והציעה להם טיפול זוגי-משפחתי. במהלך המפגש עם העובדת הסוציאלית תיארו בני הזוג בסיס של זוגיות טובה, ולמרות אירוע האלימות שהיה, ביקשו הזוג לעזור להם לשמר את הנישואים.

לאחר שני מפגשים עם בני הזוג גור בתחנה לטיפול משפחתי הוחלט לפצל את הפגישות עמם לשני מטפלים שונים - מטפלת שעבדה עם אלי גור ומטפלת שעבדה עם רונית גור. המטרה הייתה לפתח דפוסי תקשורת טובים בין בני הזוג, לנתב כעסים וויכוחים ולמנוע את חשיפת הסכסוך והוויכוחים ביניהם בפני הילדים הקטנים.

בתחנה לאלימות במשפחה עלתה תמונת מצב לפיה קיימת רמת סיכון גבוהה לאישה, ומוצעת לה תוכנית הגנה בקהילה או לחילופין לעזוב את הבית. רונית גור מסרבת מחשש שעזיבתה את הבית תפגע במאבק הגירושים העתידי שלה.

זירת רצח, ארכיון (צילום: חזקי לוינגר)
זירת הרצח וההתאבדות, צפון ת"א | צילום: חזקי לוינגר

לאב הוצא צו הרחקה

ב-10 ביוני מגישה רונית גור תלונה נוספת במשטרה, על כך שבמהלך ויכוח בבית בין בני הזוג, התפרץ אלי וזרק כפכף על מנורה שהתנפצה. היא התלוננה גם על ניסיון תקיפה שלה ועל כך שלקח לה את הרכב וניסה לפגוע בה כלכלית.

בעקבות התלונה במשטרה הוחלט להוציא לו צו הרחקה מהבית. רונית גור מבקשת להרחיקו גם מהילדים. במסגרת צו ההרחקה, שקיבל תוקף של בית משפט לענייני משפחה, נאסר על אלי גור להגיע ליישוב שבו מתגוררת אם ילדיו, וכן ליצור כל קשר עמה.

במשך כחודש דרש אלי גור כי יאפשרו לו להיפגש עם ילדיו בטענה כי הוא מורחק מרונית ולא מהילדים. בהסכמתה של האם ובאישור בית משפט, הוחלט כי גור ייפגש עם ילדיו במרכז קשר, באמצעות גוף שלישי. למפגשים, שהתקיימו במרכז בחדרה, הקפיד גור להגיע באופן קבוע, בזמן, ועל-פי דיווח העובדת הסוציאלית במרכז הקשר התנהג עם הילדים יפה, והקשר שלו עימם היה טוב.

בחודש האחרון ביקשה רונית גור להאריך את צו ההרחקה של בעלה ממנה. בית המשפט לענייני משפחה בחדרה אישר את הבקשה ואף אלי גור הסכים לה. לדבריו, הוא חש כי השופט מקשיב לו ונענה לבקשותיו.

"מי יגן על הילדים מאביהם"? עדן ויהב ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
הילדים, עדן ויהל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

שירותי הרווחה: "פעלנו ביתר זהירות"

"מדובר במקרה טרגי וקשה", אמרה אתמול גלית גרופר, מנהלת אגף הרווחה במועצה האזורית עמק חפר. "זיהינו נכון את המסוכנות של האב, ופעלנו ביתר זהירות, אף מעל הנדרש, בכל האמצעים החוקיים והמשפטיים שעמדו לרשותנו, כדי להבטיח את מוגנותם של הילדים והאישה".

"יצר הנקם של אלי גור ברונית, אם ילדיו, היה חזק, ולצערי לא היו כל סימנים על כוונתו לבצע מעשה אכזרי שכזה ולהתאבד, ולא היה באפשרותנו למנוע את הרצח הנורא", היא הדגישה.

רצח הילדים בתל אביב - הסיקור המלא:

האם לא מעכלת: "איך אקבור את שני ילדיי?"

יהב ועדן גור יובאו הבוקר למנוחות

האחרון שראה את האב וילדיו בחיים: "הכל נראה רגיל"

כך טופלה משפחת גור ברווחה

שניות לפני הרצח: "האב נראה רגוע"

האב שרצח את ילדיו והתאבד: שוטר לשעבר

"הילדים צרחו וניסו להיאבק באביהם"

האם: "התרעתי, ידעתי שהאב ירצח אותם"

הלם בבת חפר: "האב נראה נורמטיבי"

גבר השליך את ילדיו מהקומה ה-11 והתאבד