אין תמונה
הח"כיות עם טליתות בכותל

כבר תקופה ארוכה שבכל ראש חודש מתפתחת מהומה ברחבת הכותל המערבי, בשל רצונן של קבוצת "נשות הכותל" לקיים תפילה במקום כשהן עטופות בטליתות. היום הצטרפו אליהן גם חברות הכנסת סתיו שפיר, תמר זנדברג ומיכל רוזין ואולי בזכות נוכחותן הסתיים האירוע בשקט יחסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם היום, ראש חודש ניסן, עלו "נשות הכותל" אל האתר הקדוש כדי לקיים את התפילה המסורתית. הפעם, לראשונה מזה זמן רב, הצליחו הנשים לקיים את התפילה במלואה בהשתתפות ח"כ סתיו שפיר מהעבודה וחברות הכנסת ממרצ תמר זנדברג ומיכל רוזין.

"הגענו לתפילת ראש חודש לצד נשות הכותל שעושות את זה כבר 25 שנה", סיפרה חברת הכנסת זנדברג לחדשות 2 באינטרנט. "הגענו כדי להביע תמיכה במאבק הצודק שלהן אחרי שבחודשים האחרונים התחילו לעצור אותן באופן לא צודק, ולטעמי גם לא חוקי".

"המשטרה ניסתה לעכב אותנו בכניסה לרחבת הכותל, למרות שהזדהינו כחברות כנסת", הוסיפה ח"כ זנדברג. "רק אחרי דקות ארוכות הסכימו להכניס אותנו, ואני משערת שהמהירות היחסית שבה התירו לנו להיכנס קשורה לנוכחות הלא שגרתית שלנו שם".

לפני חודש - 10 נשים נעצרו

ח"כ זנדברג, חילונית גאה, המשיכה וסיפרה על התפילה שריגשה אפילו אותה: "הייתה תפילה מדהימה, שרנו 'עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו' וזאת הייתה הפעם הראשונה שהתעטפתי בטלית. התפללנו בעזרת הנשים, שמסביבנו נשים מכל הזרמים ביהדות. זאת הצהרה פוליטית ואני שמחה שהשתתפנו בה".

ח"כ מירי רגב כינתה את השתתפות חברות הכנסת בתפילה פרובוקציה ואמרה: "פגיעה בסמלי שלטון ופעולות אנרכיסטיות הפכו מזמן לספורט לאומי בקרב השמאל הקיצוני בישראל. יש להוקיע התנהגות בזויה זו המבקשת לפגוע בקודש הקודשים וברגשות העם היהודי והציבור בישראל".

בתפילה שהתקיימה בחודש שעבר נעצרו עשר מ"נשות הכותל". במשטרה טוענים כי הנשים מפרות את החוק, על בסיס פסיקת בג"ץ שניתנה בעניין לפני כעשרים שנה, בנימוק כי מדובר באורחות המנוגדות ל"נוהג המקום".

עורך הדין דוד ברהום המייצג את "נשות הכותל" טען אז כי "באופן סיסטמטי המשטרה מרחיקה את מהכותל, אבל לא מגישה כתב אישום - כלומר לא רואה בזה עבירה פלילית". "למרות פסיקת בג"ץ מלפני שני עשורים הנשים סוברות שמנהג המקום השתנה".