תפילות תשעה באב בכותל (צילום: יוסי זילברמן)
התפילה הסתיימה במעצרן של 10 נשים. ארכיון | צילום: יוסי זילברמן

מתחם הכותל בעיר העתיקה בירושלים הפך גם היום לזירת מעצר של עשר מהחברות בארגון נשות הכותל שהגיעו, כמו בכל ראש חודש עברי, להתפלל במקום כשהן עטופות בטלית ותוך שהן שרות בקול רם. במשטרה טוענים כי הם אוכפים את החוק, ואילו עורך דינם של הנשים טוען מנגד - "המשטרה מרחיקה אותן מהכותל באופן שיטתי, אבל לא מגישה כתב אישום. נראה שהם מפחדים מזרקורי המצלמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

נשות הכותל מגיעות בכל ראש חודש לרחבת התפילה בכותל בהפגנתיות כדי לקיים את תפילתן בדרכן שלהן. היום הן הגיעו לשם מגובות בכמה מלוחמי הצנחנים שהיו בין משחררי הכותל במלחמת ששת הימים, שהגיעו כדי להביע תמיכה במאבק הנשים וציינו כי הכותל "שייך לכולם".

במשטרה טוענים בכל פעם מחדש מנגד, כי הנשים מפרות את החוק, על בסיס פסיקת בג"צ שניתנה בעניין לפני כעשרים שנה, בנימוק כי מדובר באורחות המנוגדות ל"נוהג המקום". החשש הוא בין היתר מפרץ אלימות מצד באי הכותל מן הציבור החרדי.

תפילתן של הנשים, שטענו כי עברה בצורה "שקטה ומסודרת", הסתיימה בכל זאת במעצרן של עשר מן הנשים שיובאו בהמשך היום להארכת מעצרן. עם זאת, עורך דינם דוד ברהום טוען כי כתבי אישום לא יוגשו בעניין, על פי ה"נוהל הקבוע", כפי שכינה אותו. "נשות הכותל במשך מספר עשורים מנסות לקבל לגיטימציה לתפילה כדרכן. באופן סיסטמטי המשטרה מרחיקה מהכותל, אבל לא מגישה כתב אישום - כלומר לא רואה בזה עבירה פלילית. לכן יש פה בעצם ניסיון לשחוק את הנשים מצד המשטרה", אמר עורך הדין ברהום.

"לפני כמעט עשרים שנה שופטי בג"צ קבעו שנשים שמתעטפות בטלית וקוראות בתורה ברחבת הכותל נוהגות בניגוד לנוהג המקום", המשיך והסביר עורך הדין ברהום את טענתו, "הנשים מנגד סוברות שמנהג המקום השתנה, כי הן כבר כעשרים שנה מקיימות את התפילה על בסיס חודשי ולכן פסק הדין בעניין כבר לא רלוונטי. טענה שנייה היא שגם כשהן מתפללות הן לא מפרות את הסדר הציבורי. החשש שהצד השני, החרדים, ינהגו באלימות, הוא חשש לא מוצדק שלא מתקיים, ויותר מכך - התפקיד של המשטרה הוא גם למנוע אלימות מהצד השני".

עורך הדין הוסיף וציין כי נשות הכותל מחו בפני מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו על השימוש בכוח כלפיהן ועל מה שהגדירו כשימוש מוגזם בסמכויות המעצר. בין היתר הן טוענות כי במשטרה לא מגישים נגדם כתבי אישום כי הם חוששים מזרקורי המצלמות, ביו היתר כי יש לארגון הנשים לובי תומך ומשמעותי בארצות הברית.