בהר הרצל נערך היום (ד') טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין ולרעייתו לאה ז"ל, במלאת 18 לרצח של רבין במהלך עצרת למען השלום בכיכר מלכי ישראל - שלימים נקראה על שמו. את טקס האזכרה העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשיא המדינה דיבר בנאומו על מורשת רבין, וקשר אותה למשא ומתן המדיני המתנהל: "יצחק הכיר בכורח ההיסטורי של ישראל להגיע לשלום עם שכנינו הפלסטינים. 'שלום עושים עם אויבים' חזר ואמר. שלום עושים עם אויבים למען עצמנו. אני יודע שהשגת יעד השלום עוברת דרך שיח ציבורי מעמיק ונוקב כנהוג בחברה דמוקרטית, אבל בתנאי שידע גבולות של כיבוד היריב, של איפוק, של שמירה על החוק".

"רבין נרצח, אבל הצורך לקבל את ההחלטה ההיסטורית בעינו עומד. יצחק סבר שהשלום דרוש לביטחוננו והביטחון דרוש לשלומנו", המשיך פרס ואמר. "תהליך השלום אינו מפנק, הוא כואב וקורע לב. אחדותו של העם היהודי תלויה בשלום ובדמוקרטיה, וגורלו תלוי בקיומה של מדינה יהודית. מי שמשלה עצמו שהסטטוס-קוו בינינו ובין הפלשתינאים ימשיך, עלול להיות קורבן אשלייתו. 18 שנים חלפו. תינוקות שנולדו אז, היום הם חיילים בצה"ל. על הדור הצעיר לדעת שחלומו של יצחק טרם הושלם - אין לנו לנוח על זרי דפנה בטרם נדע שלום אמת וצדק חברתי". הוסיף.

בסיום דבריו התייחס הנשיא לסכנה כי מקרה כמו רצח רבין, יקרה גם היום: "בעולם של ימינו רוצחים בודדים פועלים להרוס מערכות שלמות. ארגונים קטנים מנסים לזעזע מדינות שלמות. הרצח של יצחק רבין הוא שיא בפעולות אלו. אם לא נעקור מן השורש תופעות כאלה, עלולים להצמיח צמחי רעל מסוכנים גם בעתיד".

"רבין פעל להשגת שלום - ואנו מחויבים ליעד הזה"

"במלאת 18 שנים להירצחו של רבין ז"ל בידי רוצח נקלה, אנחנו אומרים: אין ולא תהיה מחילה לרוצח", פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו בטקס האזכרה הממלכתי. "הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין הוא פשע שאין לו, ולא תהיה לו, מחילה כלשהי אי פעם. אנחנו מתייחדים היום עם זכרו של יצחק רבין, ומוקירים את תרומתו הרבה לתקומת עמנו, לביסוס עצמאותנו ולהשגת השלום עם שכנינו".

נתניהו הוסיף כי "רבין פעל להשיג שלום עם שכנינו, ואנחנו מחויבים ליעד הזה גם היום. שלום עושים עם אויבים, אך האויבים צריכים לרצות בשלום. אויבים שרוצים במחיקתנו מעל המפה אינם יעד לשלום. אנחנו צריכים להבטיח שלא ניתן דריסת רגל לאויבים שאינם שאופים בשלום".

לדבריו, "רבין ידע שלא ניתן להשיג שלום ללא עליונות צבאית, שתרתיע כל אויב, פעל להשיג עלה של זית, אך לנגד עיניו עמדה גם החרב. עד שיגור זאב עם כבש, מוטב שנאחוז בחרב, כי רק כך נוכל לשמור על קיומנו. אירן מאיימת להשמידנו. רק ישראל בעלת עוצמה תבטיח את הביטחון והשלום, עוצמה שרבין תרם רבות לביצורה ולביסוסה".

בתו של רבין: "האם לנצח נעדיף אינתיפאדה של טרור על שלום?"

"מזה 18 שנים שאנחנו מתכנסים כאן על ההר הזה, בחלקת גדולי האומה, ונוכח הקברים השותקים לעולם זוכרים ומזכירים. מגנים את הרשע, מדברים בשבחו של ראש הממשלה שנרצח, מדליקים אבוקה, מניחים זרים ושרים את התקווה", אמרה דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. "השנה חשבתי לחרוג מהממלכתיות, ולהיות הילדה של אבא שלי שנרצח בדם קר בכיכר העיר. רציתי לתת ביטוי לכאב ולעלבון, לספר לכם על הבית החם שהיה לנו - הורים שתמיד היו שם בשבילנו, ונכונים לסייע - והבית הזה נותר חסר. עמוד התווך שלו קרס.

לדבריה, "השנה נרשם חיבור מיוחד בין שני אירועים מכוננים - 40 שנים למלחמת יום הכיפורים, ו-20 שנים להסכם אוסלו. 20 שנה לאחר שזכה בהזדמנות שנייה, אבי החליט במודעות מלאה לנסות ולפרוץ את מעגל האיבה. להיפרד כידידים, ולא כאויבים. הסכם אוסלו, שליוזמיו קראו "רוצחים", היה הסכם זהיר, שהיה בנוי בקפידה רבה ובשלבים מרובים".

"התהליך הזה, שהיה ממש בתחילתו, עלה בסערה השמיימה עם הירצחו של ראש הממשלה", אמרה רבין. "האם מצאנו תחליף ראוי אחר? האם יש פיתרון שני? האם לנצח נעדיף טרור של אינתיפאדה על טרור של שלום? אני מקווה כי לא נראה יותר ממשלה שמעדיפה שלא לעשות דבר, לא להתמודד ולא לקחת אחריות".

קבר יצחק רבין (צילום: חדשות 2)
טקס האזכרה הממלכתי נערך זו השנה ה-18 | צילום: חדשות 2

יובל רבין: "צריכים להפסיק לפחד ולהעז"

אמש נפתחו אירועי יום הזיכרון השנתי בטקס "נר יצחק" שהתקיים בבית הנשיא בירושלים. במהלך הטקס עלה לדוכן הנואמים יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, שהתייחס למשנתו הפוליטית של אביו ואף הבהיר כי היא רלוונטית גם במציאות הנוכחית. "היה טרור גם לפני ספטמבר 93', האם מישהו מאמין שאם לא היה אוסלו לא היה טרור? תהליך ההסלמה הוא מתמשך. מבצעיו הם מתנגדי ההשלמה והפשרה", טען.

בהמשך התייחס רבין להסתה שהובילה לרצח אביו: "מי שכינה אותו בוגד ורוצח לא יתרצה לעולם. אסור לעוות את ההווה ואת העתיד - יש לנו הזדמנות ליצור עתיד מרתק לדורות באים, יש לנו עם מי לדבר במזרח התיכון וכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להפסיק לפחד ולהעז".