טקס "נר יצחק" הפותח את האירועים הממלכתיים לציון 18 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נערך בבית הנשיא שבירושלים. במהלך הטקס הזכיר נשיא המדינה שמעון פרס את מורשתו של רבין הקוראת לכינון הסדר שלום בין ישראל לבין שכנותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שלהבת 'נר יצחק' דולקת הערב זו השנה ה-18" פתח הנשיא את דבריו. בנאומו התייחס פרס לפרק הזמן הרב שחלף ולמורשתו המדינית של ראש הממשלה יצחק רבין. "החיילים שיגויסו לצה"ל בסיום השנה הנוכחית באו לאוויר העולם כאשר יצחק כבר לא היה בין החיים. שלושה כדורי מרצח שפל גדעו באותו ערב את חייו ופערו חלל בלב העם. הלב שותת אך הרוח נותרה איתנה", אמר.

בהמשך, צייר פרס קווים לדמותו של רבין כמדינאי ונזכר בדרכם הפוליטית המשותפת שידעה עליות ומורדות. "יצחק ראה את המציאות כפי שהיא לא טשטש ולא עמעם ואתה. תפיסתו היתה מפוכחת והכרעותיו נועזות. הסיכון לא דחה להבנתו את הסיכוי. האיום לא העפיל על ההזדמנות. הלכנו דרך ארוכה יחדיו, מרביתה זה מול זה, אחריתה זה לצד זה. לא היה לי יריב פוליטי נחוש ממנו. לא היה לי שותף אמין ואחראי ממנו.. צעדנו יחדיו כדי לסלול נתיב של תקווה ליעד השלו" שחזר פרס.

לקראת סוף דבריו פנה פרס אל בני משפחת רבין, והביע את צערו על הרצח הנורא שהתרחש לפני כ-18 שנים. "העיניים עודן לחות מזרם הדמעות ששטף את הכיכר. דמעות של אושר ואמונה שהפכו לדמעות צער, אובדן, יתמות וגעגועים", אמר פרס והוסיף כי "לא תהיה מחילה לרוצח, לעולם לא תינתן חנינה".

"הזדמנות ליצור עתיד מרתק לדורות הבאים"

בהמשך עלה לדוכן הנואמים יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח שהתייחס למשנתו הפוליטית של אביו ואף הבהיר כי היא רלוונטית גם במציאות הנוכחית. "צריך לזכור שהיה טרור גם לפני ספטמבר 93'", ציין רבין. "האם  מישהו מאמין שאם לא היה אוסלו לא היה טרור? תהליך ההסלמה הוא מתמשך. מבצעיו הם מתנגדי ההשלמה והפשרה ", טען.

בהמשך התייחס רבין להסתה שהובילה לרצח אביו: "מי שכינה את רבין בוגד ורוצח לא ייתרצה לעולם. אסור לעוות את ההווה ואת העתיד. יש לנו הזדמנות ליצור עתיד מרתק לדורות באים
יש לנו עם מי לדבר בכל המזרח התיכון וכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להפסיק לפחד ולהעז".

העצרת בכיכר רבין (צילום: רויטרס)
העצרת בכיכר רבין | צילום: רויטרס

"ראש הממשלה - אתה חייב לנו שלום"

מחר (ד') יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה רבין בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שבירושלים. בשבת האחרונה התקיימה העצרת השנתית לזכרו של רבין בכיכר שלימים נקראה על שמו בתל אביב. לטענת המארגנים, באירוע נכחו כ-30 אלף בני אדם שציינו 18 שנים לליל הרצח.

בעצרת שהתקיימה תחת הסיסמה "זוכרים את הרצח, שומרים על הדמוקרטיה", לקחו חלק בני נוער רבים, חניכי תנועות הנוער שביקשו להזדהות עם המסרים הללו. במהלך העצרת נאם נכדו של ראש הממשלה רבין, יונתן בן ארצי שהזכיר את מהלכיו המדיניים של סבו וביקש מראש הממשלה לפעול ברוחם. "סבא שלי מת על השלום - אתה כעת חייב לנו אותו", קרא בן ארצי. "לראשונה מזה שנים, עומדת לפתחך הזדמנות מיוחדת במינה לנצל מצב מיוחד בעולם לעשות שלום ולהביא בו-זמנית לפתרון בעיית אירן והפלסטינים - והכל במסגרת אחת ובעידוד של העולם כולו", אמר בן-ארצי, והוסיף: "זה לא יהיה קל או פופולארי, אבל ההיסטוריה תוכיח שמנהיגים נבחנים בשעות לא פופולאריות".