"סמל לצניעות ולאהבת האדם", כך הגדיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את סוניה פרס, אשתו של נשיא המדינה שמעון פרס, שהלכה לעולמה בגיל 87. פרס וסוניה, ששם משפחתה היה אז גלמן, נישאו בשנת 1945. פרס נולדה בשנת 1923 באוקראינה ועלתה לארץ כשהייתה בת 4.

את הלווייתה נעביר הבוקר בשידור ישיר באתר האינטרנט של חדשות 2, החל מהשעה 11:00

אנו מזמינים אתכם לכתוב דברי ניחומים לנשיא המדינה בדף חדשות 2 בפייסבוק ואנו נעביר לו את דברי ההזדהות

צוותי מד"א ביצעו בה החייאה אתמול בשעות הצהריים בביתה שבצפון תל אביב, אך מאמציהם כשלו והוכרז על מותה. נשיא המדינה הגיע לביתה ברמת אביב בפנים חתומות. זמן קצר לאחר מכן הגיעו גם שלושת ילדיהם כדי להיפרד ממנה באופו אישי בפעם האחרונה.

לבקשתה של סוניה פרס, היא לא תיקבר בהר הרצל והלוויתה תתקיים בכפר הנוער בבן שמן. בהודעה שיצאה מבית הנשיא נמסר כי המשפחה תשב שבעה בביתה ברח' אופנהיימר 12, רמת אביב, בימים א'-ה' החל מהשעה 10:00 בבוקר, לקבלת מכרים ובני משפחה קרובים. בנוסף, על מנת להקל על המשפחה ובשל סידורי הביטחון הכבדים יקבל נשיא המדינה מנחמים גם במשכן הנשיא בין השעות 16:00-20:00.

אנשי האבטחה הבחינו שסוניה ולא הגיעה לאסוף את עיתוני הבוקר מעמדת האבטחה המוצבת מחוץ לביתה כמדי יום. הם יצרו קשר עם בית הנשיא, וזמן קצר לאחר מכן הגיעה נכדה אסף לדירה ומצא ואתה ללא רוח חיים. המאבטחים הודיעו מיד גם ליחידה לאבטחת אישים שהזעיקו את מגן דוד אדום. אנשי היחידה לאבטחת אישים הודיעו למנכ"לית בית הנשיא והיא שסיפרה לפרס את הבשורה המרה.

"הנשיא פרס מכונס בעצמו"

מקורבים ששהו עם פרס בבית מספרים כי הוא חש עצב עמוק. "למשמע הבשורה הוא התכנס בתוך עצמו, ומדבר מעט מאוד. כולם יודעים כמה היא הייתה חשובה לו, היא הייתה אהבת חייו, אמרו. ראש הממשלה נתניהו התקשר אחר הצהריים ומסר את תנחומיו לנשיא.

מבדיקה ראשונית של נסיבות המקרה עולה כי סוניה מתה בשנתה כתוצאה מדום לב, מבלי שסבלה. נכדה הוא זה שמצא אותה במיטתה והזעיק את כוחות ההצלה.

לזוג יש שלושה ילדים: צביה, יונתן ונחמיה. את שמעון פרס, אז פרסקי, הכירה בכפר הנוער בן-שמן, שם לימד אביה נגרות. 

מאז בחירתו של פרס לנשיא, סוניה התגוררה בביתם של הזוג בשכונת רמת אביב ולא במשכן הנשיא. היא נהגה להתרחק מאור הזרקורים. ב-2009 דווח בכלי התקשורת השונים כי סוניה שינתה את שם משפחתה מ"פרס" ל"גל". בני המשפחה סירבו אז להגיב על הדברים. 

שולמית אלוני: "אני לא מבינה איך היא מתה פתאום"

ראש הממשלה נתניהו התקשר לנשיא פרס וניחם אותו על מות אשתו. ראש הממשלה ציין בדבריו ש"בחייה הצנועים והשקטים ייצגה סוניה את טוב הלב והפכה לסמל ודוגמה לצניעות ואהבת האדם". גם שרה נתניהו התקשרה והבעיה את השתפותה העמוקה בצערו.

שולמית אלוני סיפרה בראיון מיוחד על הצער הגדול: "סוניה הייתה אשת מופת, מבחינת החברות שלה עם אנשים, הנאמנות שלה לאנשים, הצניעות, הדיבור בגובה העיניים. רק דברים טובים אפשר לומר על האישה הזאת. נתנה הרבה בסתר. היו לה יכולות רבות והיא נתנה לאנשים שסבלו. שמרה תמיד על קשר עם החברות שלה".

מתי גולן, שכתב את הביוגרפיה של הנשיא פרס, אמר: "היא שנאה עיתונאים. אשת הנשיא היא לא הייתה משום שלא רצתה להיות, זה מה שעצוב בכל הסיפור. היא הייתה אשתו של אבל גם בהחלט אישיות בזכות עצמה. דובר די הרבה עליה, שנים שאומרים לא בסדר שלא הולכת איתו לפה ולשם. היא הלכה איתו לדברים מאוד מאוד ייחודיים, אבל זה היה נדיר. היו מבקרים שאמרו שהוא זקוק לה. אישה בלי צלמים, בלי הודעות לעיתונות".

מותה של סוניה פרס - סיקור מיוחד

חייה של סוניה פרס בתמונות

"לא מתערבת - אבל מאוד מעורבת"

סוניה פרס - אשת הפוליטיקאי הנצחי