סוניה פרס, אשתו של נשיא המדינה שמעון פרס, נפטרה היום והיא בת 88. ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא פרס וניחם אותו על האובדן. נתניהו ציין בדבריו ש"בחייה הצנועים והשקטים ייצגה סוניה את טוב הלב והפכה לסמל ודוגמה לצניעות ואהבת האדם". גם שרה נתניהו התקשרה והבעיה את השתפותה העמוקה בצערו.

אנו מזמינים אתכם לכתוב דברי ניחומים לנשיא המדינה בדף חדשות 2 בפייסבוק ואנו נעביר לו את דברי ההזדהות

את הלווייתה נעביר מחר בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2, החל מהשעה 11:00

חבר המשפחה עוזי ברעם הגיע אחר הצהריים לבית המשפחה וסיפר לחדשות 2 באינטרנט כי במהלך התקופה בה היה מזכ"ל המפלגה היה מיודד מאוד עם משפחת פרס. בשנים האחרונות הוא גר בשכנות לסוניה ונהג לראות אותה מדי פעם. "היא ביקשה ממני לקפוץ לבקר, וכעת באתי בעל כורחי", אמר והוסיף כי היא תמכה בנשיא מאוד למרות שלא נהגה להגיע עמו לטקסים.

בראיון מיוחד לערוץ החדשות סיפרו העיתונאי מתי גולן, שכתב את הביוגרפיה של שמעון פרס, ומכרתה שולמית אלוני, על האישה שהלכה לעולמה.

"היה לה דימוי של אישה שכאילו לא לרוצה להתערב. המיוחדות שלה הייתה שהיא באמת לא התערבה, אבל הייתה מאוד מעורבת וזה מה שעשה אותה לרעיה כל כך טובה. היא הייתה מאוד מעורה והוא היה מתייעץ איתה. אהבתי לדבר איתה על הפוליטיקה והאנשים, היא הייתה מאוד אינטליגנטית. לא רצתה לעשות לעצמה מהנישואים", סיפר.

גולן הוסיף, "היא שנאה עיתונאים. אשת הנשיא היא לא הייתה משום שלא רצתה להיות, זה מה שעצוב בכל הסיפור. היא הייתה אשתו של אבל גם בהחלט אישיות בזכות עצמה. דובר די הרבה עליה, שנים שאומרים לא בסדר שלא הולכת איתו לפה ולשם. היא הלכה איתו לדברים מאוד מאוד ייחודיים, אבל זה היה נדיר. היו מבקרים שאמרו שהוא זקוק לה. אישה בלי צלמים, בלי הודעות לעיתונות".

אלוני: "אני לא מבינה איך היא מתה פתאום"

שולמית אלוני סיפרה בראיון מיוחד על הצער הגדול: "סוניה הייתה אשת מופת, מבחינת החברות שלה עם אנשים, הנאמנות שלה לאנשים, הצניעות, הדיבור בגובה העיניים. רק דברים טובים אפשר לומר על האישה הזאת. נתנה הרבה בסתר. היו לה יכולות רבות והיא נתנה לאנשים שסבלו. שמרה תמיד על קשר עם החברות שלה".

אלוני הוסיפה בכאב, "אני לא מבינה איך היא מתה פתאום".

שר הביטחון אהוד ברק אמר: "סוניה פרס הייתה אישה ואדם מיוחד. סמל לצניעות, לפשטות ולאהבת אדם. היא הקפידה כל השנים להתרחק מאור הזרקורים ולשמור על חייה הפרטיים ופעלה ללא לאות למען נזקקים. כל מי שהכירה העריך והוקיר אותה. יהי זכרה ברוך".

חברתה יעל דיין סיפרה על הקשר החזק שהיה לה למשפחתה. "היינו חברות , היו חיבורים מאוד מיוחדים במשך תקופה מסויימת ומלבד התנחומים לכולם, שמעון ידע סבל בחייו, ידע אבל , אבל הנכדים והנינים היו מרכז חייה. היא לא מיצתה את הנוכחות שלה בחייהם. כסבתא לסבתא, הקשר פתאום היה מוזר, לא דיברנו יותר על פוליטיקה, דיברנו על הנכדים. היא הייתה יפה וחכמה. היה לה יושר מדהים. היושר של סוניה היה שם תמיד גם ברגעים קשים, היה שם משהו מאוד מיטיב וטהור.

הלכה לעולמה בביתה בצפון תל אביב

פרס וסוניה, ששם משפחתה היה אז גלמן, נישאו בשנת 1945. פרס נולדה בשנת 1923 באוקראינה ועלתה לארץ כשהייתה בת 4.

צוותי מד"א ביצעו בה החייאה בשעות הצהריים בביתה שבצפון תל אביב, אך מאמציהם כשלו והוכרז על מותה. הנשיא פרס יצא סמוך לשעה 13:30 מבית הנשיא בירושלים בשיירה מיוחדת, לכיוון תל אביב.

לזוג יש שלושה ילדים: צביה, יונתן ונחמיה. את שמעון פרס, אז פרסקי, הכירה בכפר הנוער בן-שמן, שם לימד אביה נגרות. 

מאז בחירתו של פרס לנשיא, סוניה התגוררה בביתם של הזוג בשכונת רמת אביב ולא במשכן הנשיא. היא נהגה להתרחק מאור הזרקורים. ב-2009 דווח בכלי התקשורת השונים כי סוניה שינתה את שם משפחתה מ"פרס" ל"גל". בני המשפחה סירבו אז להגיב על הדברים.