פקחי יחידת עוז פשטו הבוקר על רחובות אילת ודרשו מכל שחור שנקלע בדרכם להציג להם תעודות מזהות. היום השלישי למבצע "חוזרים הביתה" הוכתר במשרד הפנים בהצלחה - עם 66 עצורים, רובם אזרחי דרום סודן, ו-43 זרים שחתמו על בקשת יציאה מרצון.

כך זה נראה בפועל: בבית אחד שאליו הגיעו הפקחים אותר אזרח דרום סודן ללא אשרת שהייה. מיד אחרי שאלו הידפקו על דלתו הוא היה מוקף בהם. בתוך כמה דקות הוא ארז את מזוודותיו ומובל למתקן מעצר מיוחד שבו הוא ישהה עד לגירושו למולדתו. זמן קצר אחר כך, הגיעו הפקחים לבני משפחתו ששוהים גם הם באילת - ואף הם נעצרים.

"אני עוד אחזור לפה", הצהיר אחד מהם בדרכו למעצר. "אני לא אבוא לעבוד פה אלא להתארח בבתי המלון". לפי התכנית, אמור היה אותו המעצר להיות ממוקד ומבוסס על מידע מודיעיני - אלא שבפועל, אם אכן היה כזה, הוא ככל הנראה לא היה מועיל למדי.

האילתים צעקו: "שיעופו!"

תגובות תושבי אילת על פשיטת הפקחים היו תומכות ברובן: "שיעופו!", צעקו חלק מהם. "כל הכבוד, שיחזרו הביתה. מקווים שהמבצע יצליח". במקביל, התאספו בלשכות משרד הפנים בעיר הקיט הדרומית עשרות סודנים שביקשו לעזוב מרצון. הם יקבלו לידיהם מענק בגובה 1,000 אירו וכרטיס טיסה - שכבר בשבוע הבא תביא אותם למולדתם.

"כואב לי הלב", סיפרה אחת הסודניות על תחושותיה בעת שבאה להסדיר את עזיבתה במשרד הפנים. "אני לא יודעת אם יש לי בית שאפשר לחזור אליו בסודן". מבצע "חוזרים הביתה" צפוי להימשך בשבועות הקרובים, ואי לכך - נראה כי תמונות כאלו ימשיכו לחזור על עצמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק