לתאומות המתוקות של לבנה דנן ממושב זרחיה בדרום שנולדו אתמול אין עדיין שם, אבל לדור שלהם שנולד בימים אלו כבר יש - דור ה-"בייבי בום" של מבצע עמוד ענן. "המחלקה כאן עמוסה. יש כאן עומס של לידות, וזה דבר שמח, זה טוב", סיפרה דנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

כבר שנים שלא נראה פקק תנועה שכזה בתינוקייה בבית החולים ברזילי. בתי החולים בדרום מדווחים על עלייה חדה של לידות בשבועות האחרונים, תשעה חודשים מאז הסתיים מבצע עמוד ענן. בבית החולים "ברזילי" נרשמה עלייה של עשרה אחוזים בהשוואה לאותה התקופה בשנה שעברה, ובבית החולים "סורוקה" מדווחים על עלייה גדולה אף יותר, של לא פחות מ-15 אחוזים.

"חדרי היולדות מלאים, חדרי הלידה מלאים. תורים לניתוח קיסרי מלאים וקשה להכניס ניתוח קיסרי בימים אלה. שימשיך כך", סיפר פרופסור אייל אנטבי, מנהל מחלקת היולדות בבית החולים "ברזילי".

מתברר שבין האזעקות ונפילות הטילים, ובשבועות שלאחר המבצע, בני הזוג הדרומיים עשו ילדים והרבה. התופעה של זינוק בילודה אחרי מלחמות מוכרת, כך היה לפני 40 שנים בסיום מלחמת יום הכיפורים, וכך גם בימים אלו בדרום.

"אחרי המבצע - צריך להשלים את הפער"

זיוה אורן, ממושב נהורה, סיפרה על החוויה שלה מזמן המבצע. "בזמן המבצע, האזעקות היו תדירות, ואתה כל הזמן בלחץ מתי תהיה אזעקה. שלא תתפוס אותך במקלחת, שלא תתפוס אותך במצבים לא נעימים. אחר כך צריך להשלים את הפער", סיפרה בחיוך.

במרכז סבן בבית החולים סורוקה, פגשנו את כנרת ודידי בן כנען מבאר שבע רגע לפני הלידה. את רוב ימי מבצע עמוד ענן עשתה כנרת לבדה בממ"ד. בעלה דידי נקרא למילואים, אבל מיד כשהמבצע הסתיים, הם התפנו להביא לעולם חיים חדשים.

"אתה נמצא בקו ראשון, ובעצם הקסאמים בכלל לא עליך, הם לכיוון איפה שהמשפחה שלך נמצאת. אז אתה חצוי בחשיבה, וזה מפחיד", סיפר דידי בן כנען. "אבל כשחוזרים הביתה, אתה מתגעגע. אז אולי בגלל זה אחרי 9 חודשים יש לנו ילד", אמר. כעת מקווים ההורים הטריים שהבייבי בום הנוכחי יהיה גם הבום היחידי באזור הדרום בשנים הבאות.