ישראל לא ערוכה לרעידת אדמה חזקה (צילום: AP, חדשות)
בפעם ה-5 השבוע: רעש אדמה בצפון. ארכיון | צילום: AP, חדשות

סדרת רעידות האדמה נמשכת: רעש אדמה בעוצמה 3.3 הורגש שוב באזור הצפון. מדובר ברעידת האדמה החמישית באזור בתוך שבוע. מוקד הרעש היה כ-8 קילומטרים מהעיר טבריה ובעומק של 7 קילומטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישנתי והמיטה זזה והמראה בקיר עוד שנייה נפלה. אני כולי רועד", סיפרה הילה תושבת הצפון לחדשות 2 online. גם ניקול חשה את ברעידת האדמה: "המיטה שלי התחילה לרעוד חזק ואני גרה בקומה שמינית".

לאור גל רעידות האדמה האחרון, הורה יו"ר הוועדה למוכנות העורף, ח"כ אלי ישי, על כינוס חבריה. "גל רעידות האדמה הפוקד את אזורנו מחייב בדיקה מקיפה של מוכנות המדינה והעורף לכל תרחיש אפשרי היכול לבוא כתוצאה מרעידות האדמה", טען ישי.

"אסור להתעלם מהתופעות הפוקדות אותנו לאחרונה ביתר שאת", הוסיף ישי, "לכן הוריתי על כינוס מיוחד של הוועדה כבר בראשית השבוע הבא, להצביע על ליקויים אם ישנם ולדרוש את תיקונם בהקדם".

ביום ראשון הורגשו שתי רעידות אדמה באזור טבריה במרחק של מספר שעות. סמוך לשעה 12:00 בצהריים באותו היום דיווח האגף הסיסמולוגי במכון הגיאו-פיסי על רעש אדמה בעוצמה 3.6. המוקד היה חמישה קילומטרים מזרחית לקיבוץ גינוסר, בעומק של כשני קילומטר ולא דווח על נפגעים או על נזק.

כעבור מספר שעות, סמוך לשעה 16:00, דווח על רעש אדמה נוסף באזור העיר טבריה - הפעם בעוצמה 3.5. מהדיווח עלה כי מוקד הרעש, בעומק 2 ק"מ, היה במרחק של 5 ק"מ צפונית-מזרחית לקיבוץ גינוסר, 9 ק"מ מהעיר טבריה ו-13 ק"מ מהעיר צפת - בסמוך מאוד למוקד הרעש שהורגש מספר שעות קודם לכן.

ארבעת הרעשים האחרונים באזור הכנרת (צילום: חדשות 2)
ארבעת הרעשים האחרונים באזור הכנרת | צילום: חדשות 2

זו כבר היתה הרעידה הרביעית במספר. בלילה שבין שישי לשבת, סמוך לשעה 02:30, הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 3.6 באזור הכנרת. קודם לכן, בליל חמישי, הורגשה רעידה בעוצמה 3.5 דרגות ברחבי העיר טבריה.

בשל סדרת רעידות האדמה הקלות, כינס אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון על היערכותו של העורף להתמודדות עם רעשי אדמה. בדיון לקחו חלק גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' והשר להגנת העורף גלעד ארדון ובסופו הורה נתניהו: "לקיים תרגולת נוספת ולרענן את ההנחיות לציבור".

בישיבה מסרו המשתתפים סקירות על היערכות המשרדים השונים לתרחיש של רעידת אדמה גדולה. כמו כן, ניתנה סקירה על כיצד לפעול בתרחיש בעל סבירות נמוכה - לצונאמי. "בתרחיש כזה תינתן הנחיה לציבור להתרחק מחופי הים", צויין בדיון.

"ברעש אדמה חזק צפי ליותר מ-15 אלף הרוגים"

אתמול הוחלט במשרד החינוך להורות לבתי הספר באזור הצפון לקיים תרגיל פינוי מקיף בחודשים הקרובים. ''לאור מספר ההתרחשויות של רעידת אדמה בימים האחרונים בצפון, לרבות רעידת אדמה אחרונה ואשר אותותיה הורגשו בין היתר באזור טבריה וצפת, יש להיערך ולתרגל תרחיש רעידת אדמה במוסדות החינוך לא יאוחר מתאריך 1.11", כתבה מנהלת המחוז, ד"ר אורנה שמחון באיגרת לרשויות המקומיות בצפון .

ביום ראשון האחרון התריע גורם צבאי מפני תוצאותיה של רעידת אדמה חזקה בישראל. "ברעש אדמה חזק במיוחד של 7.5 דרגות, עלולים להיות יותר מ-15 אלף הרוגים", אמר אותו גורם בשיחה עם חדשות 2 online והזהיר: "זה אירוע שיכול להתרחש בכל רגע ואחרי רעידת האדמה, מרבית העומס ייפול על האזרחים",

לדברי הגורם, במקרה של רעש אדמה עז, חיילי הסדיר ייקחו חלק נרחב, מאחר שרוב כוחות פיקוד העורף הם אנשי מילואים. "ההיערכות הן כי ברעידת אדמה חזקה במיוחד יהיו עשרות אלפי פצועים, כמו גם רבבות בתים שייהרסו ונזק של עשרות מיליארדי שקלים", אמר הגורם. "היקף הנפגעים ברעידת אדמה יהיה גדול פי כמה וכמה ממספר הנפגעים בעת מלחמה, אך בשנים האחרונות ישראל מכינה את עצמה טוב יותר לתרחיש כזה".