שוחררו באושר לביתם (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
שוחררו באושר לביתם | צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים

כחודש לאחר שאיבדו את שתי אחיותיהם באסון ההדברה בירושלים, השתחררו היום (ב')  יצחק (5) ומיכאל גרוס (7) גרוס בחזרה לביתם. מצבם של שני הילדים השתפר בשבועות האחרונים והם יידרשו להגיע לבדיקות בבית החולים ובמרפאה סמוך לביתם, כדי להשלים את תהליך החלמתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום נחזור הביתה עם ידיים מלאות. האל זיכה אותנו לחזור הביתה עם שני ילדים בריאים ושלמים - דבר שהיה קשה מאוד להאמין לו לפני 3-4 שבועות", סיפר האב הנרגש, שימי גרוס.  למרות זאת, שני ההורים עדיין כואבים את מות שתי בנותיהם באסון: "זה מנקה את המחשבות לחשוב על הילדות שאיבדנו. אנו צריכים עוד הרבה מאוד תפילות בכדי להתגבר ולחזור לחיים התקינים והיפים, שנוכל לחזור הביתה לשמחה שהייתה. במשך התקופה הזו, כמעט ולא יצאנו מבית החולים וביקשנו חיבוק גדול מהציבור. ביקשנו תפילות ונתנו לנו כוחות גדולים", הוסיף האב.

"עם ישראל זה עם מיוחד. אין לנו מילים אחרות. הילדים מצפים לחזור הביתה וללכת לגן, יש עוד קצת שיקום. אנו מקווים שיחזרו לפעילות רגילה במהירות האפשרית", הוסיף האב והודה לבית החולים 'שניידר' על הטיפול המסור. "יש רגשות רבים. זו טלטלה נוראית ורכבת הרים שעברנו, אבל זה יום חג גדול בשבילנו", הוסיפה בהתרגשות הסבתא ציפי.

השניים שוחררו מבית החולים "שניידר" בפתח תקווה, שם היו מאושפזים בחודש האחרון. יצחק ומיכאל פונו ל"שניידר" מבית החולים שערי צדק בירושלים ביום שבו נפגעו באמצעות ניידת מיוחדת של בית החולים, ובה מערכת לב-ריאה, כשהם במצב קשה מאוד. כשלושה ימים לאחר האירוע, חל שיפור במצבו של יצחק, שהתעורר מהתרדמת בה היה שרוי. כעבור שבועיים התאוששו שני הילדים מרעל ההדברה שהיה בגופם ונעמדו על רגליהם. השניים הועברו ממחלקת טיפל נמרץ ב"שניידר" למחלקת האשפוז בבית החולים.

"שני הילדים משתחררים מבית החולים במצב טוב לאחר שמשפחת גרוס עברה תהליך לא פשוט של החלמה ואובדן שתי בנות. אנו ממשיכים כל הזמן לעקוב אחרי הלב של שני הבנים כי זה האיבר המרכזי שנפגע", סיפר ד"ר עובדי דגן שטיפל בילדים. "אנו יודעים שנוירולוגית הם במצב תקין, כי הרעל כבר לא בגופם, אך יש עוד בדיקות לעשות", הוסיף ד"ר דגן שהעריך בזהירות כי אין ראיות שהמערכות שלהם נפגעו ושאין פגיעה במערכות שלהם לטווח הארוך".

יצחק ומיכאל משתחררים מביה"ח (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
יצחק ומיכאל משתחררים מביה"ח | צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים

תשתית ראייתית להעמדתו לדין של המדביר

השמחה על שחרורם של יצחק ומיכאל נותרה מהולה בעצב על מותן של שתי אחיותיהם, יעל בת ה-4 ואביגיל בת השנה וחצי, שגופן הקטן לא הצליח להתמודד עם הרעל. השתיים מתו כעבור זמן קצר לאחר שפונו לבית החולים.

כחודש לאחר שבנות משפחת גרוס הורעלו למוות מחומר הדברה שרוסס בביתן, מסרה בימים האחרונים המשטרה לפרקליטות את תיק הראיות נגד המדביר, שעל פי החשד - אחראי למחדל הקטלני. לטענת המשטרה התגבשה תשתית ראייתית מספקת להעמדתו לדין של החשוד, השוהה במעצר בית.